ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش مجله نماشو، محققان یکی از شرکت های مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فرمولاسیون تولید گلدان های زیست تخریب پذیر دست یافتند که کاشت آنها به همراه نهال در خاک موجب تولید مواد مغذی مناسب برای رشد گیاهان می شود.

ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه امیرکبیر، مرضیه آقاجانی، مدیرعامل یکی از شرکت های فناور مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: تمرکز مطالعات این واحد فناور تولید محصولات زیست تخریب پذیر برای تولید نهال و نشا است که به زودی وارد فاز تولید صنعتی خواهد شد.

وی از اجرای مطالعاتی با عنوان تولید کامپوزیت های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی خبر داد و گفت: با توجه به آسیب های جبران ناپذیر مواد نفت پایه به محیط زیست، گرایش دنیای به سمت تولید مواد کاملا سبز است و در این میان تولید کامپوزیت های سبز بر پایه الیاف و رزین طبیعی به صورت بسیار چشمگیر مورد توجه قرار گرفته است.

آقاجانی حجم معاملات کامپوزیت های طبیعی در سال 2015 در دنیا را حدود 3.36 بیلیون دلار ذکر کرد و ادامه داد: وارد کردن گلدان های پلاستیکی به خاک برای کشت نشا گل و نهال یکی از موارد آسیب رسان به خاک است؛ زیرا پلاستیک های نفت پایه غیرقابل تجزیه هستند و در درازمدت سلامت خاک را به مخاطره می اندازند.

این محقق گفت: برای کاشت نهال یا نشا در خاک همراه با گلدان، گلدان هایی با استفاده از یک ماده کامپوزیتی کاملا طبیعی ساخته شد. این گلدان ها پس از گذشت چند ماه به مواد اولیه تجزیه می شود.

به گفته آقاجانی، این مواد به عنوان مواد کمکی برای رشد گیاهان سودمند خواهند بود.

وی قابل تولید بودن برای هر اقلیم را از ویژگی های گلدان های کامپوزیتی زیست تخریب پذیر دانست و ادامه داد: این گلدان ها می توانند بر اساس نوع اقلیم و ویژگی های مورد نیاز سازمان جنگل ها و مراتع کشور (به ویژه طول عمر گلدان و میزان جذب رطوبت و سایر مشخصات) تولید شود.

محقق این طرح، یکی دیگر از کاربردهای این گلدان را زیباسازی فضای سبز شهرها دانست و گفت: سالانه حجم انبوهی از گلدان های پلاستیکی یا سفالی برای تولید نشا مورد استفاده شهرداری ها قرار می گیرد و هر دو این مواد برای محیط زیست آلودگی دارد، اما به کارگیری گلدان های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی می تواند این چالش را برطرف کند.

آقاجانی، فراورش و طراحی فرایند به کارگیری انواع رزین های طبیعی و استحصال الیاف طبیعی برای تقویت رزین های طبیعی را از چالش های این محصول نام برد و گفت: در زمان حاضر این گروه تحقیقاتی در حال بررسی و حل موانع است.

وی ادامه داد: استفاده از مواد تجدیدپذیر و زیست تخریب پذیر از مزایای رقابتی این محصول است. در طراحی گلدان ها به مسائل مهم محیط زیستی مانند جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زدایی توجه شده است به طوری که فرمولاسیون تولید گلدان ها متناسب با نیاز بازار هدف قابل تغییر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 5 آذر 1398 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 594

به "ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر در دانشگاه امیرکبیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت گلدان های زیست تخریب پذیر در دانشگاه امیرکبیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید