سرعت 1.5 گیگابیتی 5G برای نخستین بار در ایران

به گزارش مجله نماشو، معاون وزیر ارتباطات از رونمایی از فاز آزمایشی نسل پنجم ارتباطات (5G) در ایران و تست موفقیت آمیز این فناوری با سرعت اینترنت 1.5 گیگابیت بر ثانیه اطلاع داد.

سرعت 1.5 گیگابیتی 5G برای نخستین بار در ایران

به گزارش خبرگزاری مالی ایران ، ستار هاشمی به تشریح دلایل ورود ایران به تکنولوژی 5G پرداخت و گفت: محل جانمایی نخستین سایت نسل پنجم ارتباطات، پژوهشگاه ICT وزارت ارتباطات است تا تمامی ذینعان این حوزه بتوانند برای تحقیق و توسعه این پروژه مشارکت نمایند.

سرعت 1.5 گیگابیتی 5G برای نخستین بار در ایران

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در فاز پایلوت و آزمایشی این پروژه، امروز سرعت 1.5 گیگابیت بر ثانیه با موفقیت تست شد، اضافه کرد: 5G به لحاظ تاخیر در ارسال اطلاعات نیز بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به 4G دارد و توانستیم در این تست، 5 تا 6 میلی ثانیه تاخیر را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه هدفگذاری سرعت تبادل دیتا در شبکه 5G در جهان به لحاظ نظری یک گیگا تا 20 گیگابیت است، گفت: این سرعت متناسب با سرمایه گذاری و سایر مولفه ها به دست می آید اما متوسط درنظر گرفته شده برای آن، سرعتی بین 1.5 تا 2 گیگابیت خواهد بود.

هاشمی اضافه کرد: هم اکنون متوسط سرعت اینترنت در نسل چهارم ارتباطات به ازای هر کاربر حدود 20 مگابیت بر ثانیه برآورد می گردد.

در مواجهه با 5G منفعل نیستیم

معاون وزیر ارتباطات درخصوص احتیاجمندی 5G به گوشی های این نسل ارتباطات نیز گفت: هم اکنون تعداد گوشی هایی که این فناوری را پشتیبانی کند در کشور، درصد خیلی کمی است. اما ما با تست 5G قصدمان ایجاد آمادگی و انتقال دانش این فناوری بوده است. کمااینکه هم اکنون نیز فراورینمایندگان گوشی به سمت فراوری گوشی هایی با پشتیبانی از 5G حرکت نموده اند و در آینده و با عملیاتی شدن تدریجی این پروژه، متناسب با احتیاج، این گوشی ها نیز در بازار توزیع خواهد شد.

وی تاکید نمود: در راه اندازی فاز پایلوت 5G قصدمان این است که در مواجهه با این تکنولوژی نوظهور منفعل نباشیم و با راه اندازی این سایت، اعلام می کنیم که به علم این حوزه دست یافتیم.

هاشمی با بیان اینکه برنامه ریزی برای راه اندازی چند سایت 5G در تهران توسط یکی از اپراتورها در دستور کار است اضافه کرد: به زودی این اپراتور در چند نقطه تهران، این سایت ها را آزمایش می نماید. اپراتور دیگری نیز نخستین سایت خود را همزمان با فاز پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی نموده است.

وی گفت: روال آزمایشی برای این پروژه متداول است و به تدریج متناسب با احتیاج، این فناوری در کشور توسعه داده می گردد. البته باید توجه داشت که اپراتورهای موبایل، مجری توسعه این فناوری هستند و باید با توجه به استراتژی ورود به بازار، این توسعه را انجام دهند.

وی گفت: مراسم رونمایی از این پروژه به زودی برگزار می گردد و وزارت ارتباطات جزئیات مربوط به قوانین و مقررات راه اندازی این پروژه در کشور و مسائل مربوط به تعرفه گذاری آن را اعلام خواهد نمود.

به گزارش مهر، رئیس جمهور امروز گفت که اولین شبکه نسل پنجم تلفن همراه (5G) از روزهای آینده در شهر تهران شروع و به تدریج گسترش پیدا می نماید. این فناوری اقتصاد دیجیتال کشور را توسعه می دهد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3608

به "سرعت 1.5 گیگابیتی 5G برای نخستین بار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت 1.5 گیگابیتی 5G برای نخستین بار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید