سفر گردشگران سلامت به ایران افزایش یافت ، قول های رئیس به ارمنی ها

به گزارش مجله نماشو، معاون رئیس جمهور گفت: بعد از برجام و رفع شدن تحریم ها تنوع بسیار زیادی در عرصه های مختلف گردشگری بوجود آمده است از جمله در گردشگری سلامت در بسیاری از استان ها بویژه استان های مرزی ایران گسترش پیدا نموده است.

سفر گردشگران سلامت به ایران افزایش یافت ، قول های رئیس به ارمنی ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات bestcanadatours.com هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، زهرا احمدی پور - معاون رئیس جمهور در سفر خود به ارمنستان و پیرو امضای تفاهم نامه در حوزه گردشگری با وزیر اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان با زارمین زیتونتسیان رئیس کمیته ملی گردشگری و مِخاک آپرسیان معاون گردشگری این وزارتخانه دیدار و گفت وگو کرد.

احمدی پور در این دیدار با اشاره به مشترکات ایران و ارمنستان گفت: نتیجه این زندگی طولانی و مسالمت آمیز ایران و ارمنستان، داشتن یک فرهنگ مشترک است که در بخشی از زوایای زندگی امروز در ایران و ارمنستان به چشم می آید . در ایران این روابط مسالمت آمیز بین مسلمانان و ارمنی ها به عنوان هموطن در استان های مختلف کشور برقرار است و به صورت محبت آمیز و مسالمت آمیز با هم کار و زندگی می نمایند.

معاون رئیس جمهور اضافه نمود: ارتباطی که همواره با هم داشتند باعث شد که مردم ایران یک ذهنیت تعیین، محبت آمیز و نزدیکی را با مردم ارمنستان داشته باشند، این آشنایی و نزدیکی که بین 2 ملت وجود دارد می تواند به واسطه گردشگری به روابطی پایدار تبدیل گردد، به دنبال این مسئله هم آشنایی ها بیشتر می گردد و هم امنیت منطقه ای بین 2 کشور همسایه تداوم پیدا کند.

احمدی پور گفت: من آمار گردشگرانی که از ارمنستان به خارج از کشور می فرایند و میزانی که از ارمنستان وارد ایران می شوند را آنالیز کردم، سهم ورود گردشگران ارمنی به ایران در مقایسه با گردشگران سایر کشورها به ایران، بسیار پائین است. این مسئله دلایل مختلفی دارد، با آنالیز نظرات بخشی از گردشگران ارمنی که وارد ایران شده اند یا آنهایی که ایران را برای گردشگری انتخاب نکردند، معلوم شد که بخشی از آن مربوط به دلایل مالی بود، به عنوان مثال سفر به ایران برای برخی از گردشگران خارجی در مقایسه با سفر به تعدادی از کشورها بیشتر هزینه بر بود.

گسترش گردشگران سلامت در ایران به دلیل هزینه های مناسب پزشکی و کیفیت جراحی ها در ایران

وی اضافه نمود: از طرفی ضروری است که گردشگران ارمنی مسیرهای بیشتری برای گردشگری در ایران داشته باشند. بخشی از این مسئله نیز به تفاوت های فرهنگی و مذهبی بین اسلام و مسیحیت مربوط بود. مواردی که ما ملزم به رعایت آن هستیم گاهی اوقات باعث می گردد بخشی از گردشگران ارمنستانی مسیرهای دیگری را غیر از ایران انتخاب نمایند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه در حال حاضر نوع گردشگرانی که وارد ایران می شوند از تنوع بسیار گسترده ای برخوردارند، گفت: بعد از برجام و برطرف شدن تحریم ها تنوع بسیار زیادی در عرصه های مختلف گردشگری بوجود آمد. به طور مثال اکنون گردشگری سلامت در بسیاری از استان ها بویژه استان های مرزی ایران گسترش پیدا نموده است و ایران به سمت تجهیز هتل -بیمارستان ها رفته است تا بتواند در زمینه گردشگری سلامت، توریست بیشتری جذب کند. هزینه های مناسب پزشکی در ایران و کیفیت بالای جراحی های پزشکی در ایران، باعث شد که تعداد گردشگران سلامت در 2 سال اخیر بسیار افزایش پیدا کند.

افزایش تقاضای کار و کاوش در ایران از سوی باستان شناسان و مورخان خارجی

وی اضافه نمود: به لحاظ طبیعی تنوع ایران بسیار زیاد است و همین مسئله جاذبه زیادی برای انواع گردشگری طبیعی ایجاد نموده است، به عنوان مثال گردشگری روستایی، گردشگری کویر و... در سال های اخیر بسیار رونق پیدا کرد. با توجه به اینکه کویر لوت ایران ثبت جهانی شد، تعداد گردشگران خارجی که برای اقامت در کویر وارد ایران می شوند افزایش چشمگیری داشته است.

احمدی پور با اشاره به جاذبه های کهن تاریخی ایران و گسترش گردشگری تاریخی گفت: تعدادی از گردشگرانی که به عنوان گردشگر تاریخی وارد ایران می شوند باستان شناسان و مورخان خارجی هستند که تقاضای این افراد برای کاوش در ایران افزایش پیدا نموده است. از طرفی تقاضایی که برای برگزاری نمایشگاه های مشترک آثار و اشیا تاریخی در موزه هایی که به صورت مشترک دو جانبه یا سه جانبه برگزار می گردد نیز افزایش داشت، یکی از تفاهم هایی که در سفر به ارمنستان داشتیم نیز در همین زمینه بود.

وی با تأکید بر این نکته که می توانیم با توجه به سوابق فرهنگی نزدیک به هم از یونسکو به عنوان یک ظرفیت برای ثبت میراث فرهنگی ایران و ارمنستان استفاده کنیم گفت: به عنوان مثال می توان از ثبت جهانی یونسکو استفاده کرد. می توانیم یلدا را به عنوان یک اثر فرهنگی ناملموس و موضوع جدید در یونسکو مطرح کنیم. اعیادی مثل نوروز و یلدا از یک پیغام طبیعی که فرهنگ مشترک منطقه را معرفی می نماید برگرفته شده اند و می تواند زمینه آشنایی بیشتر مردم کشورهای مختلف بویژه ایران وارمنستان را ایجاد کند و شاید به موجب آن تفاوت های مذهبی خیلی به چشم نیاید و مردم بیشتر به دلیل شباهت های فرهنگی به هم نزدیک شوند.

معاون رئیس جمهور درباره پیشنهادی که از آپرسیان مبنی بر تعامل کارشناسان ایرانی و ارمنی برای آنالیز کمبود گردشگرانی که از ارمنستان وارد ایران می شوند، گفت: باید این مسئله آنالیز گردد تا برای برطرف مسائل چاره ای بیاندیشیم و گردشگری را به صورت دو جانبه توسعه دهیم.

استفاده از منطقه آزاد ارس برای توسعه گردشگری

وی در پاسخ به پیشنهاد مِخاک آپرسیان مبنی بر اینکه در نمایشگاه غرفه های رایگان در اختیار فعالان ارمنستانی قرار گیرد، گفت: در برگشت به ایران به طور حتم جلساتی برای نمایشگاه گردشگری و حضور کشورهای مختلف از جمله ارمنستان در این نمایشگاه جلساتی خواهیم داشت، اما با توجه به اینکه بخش خصوصی متولی برگزاری این نمایشگاه است ممکن است نتوانیم از بخش خصوصی غرفه رایگان بگیریم اما می توانیم با آنها صحبت کنیم که برای کشور همسایه ارمنستان اولویت های بیشتری قائل شوند.

احمدی پور اضافه نمود: در بحث گسترش صنایع دستی و بازارچه مشترک صنایع دستی، همان طور که دکتر حسن روحانی در صحبت های خود تأکید کردند اگر بتوان در منطقه آزاد ارس کارهای مشترکی انجام داده می گردد در گسترش گردشگری به صورت دو جانبه موثر باشد. بعلاوه می توانیم روی داشتن هفته فرهنگی که خود عامل رفت وآمد بیشتر آژانس ها و تورگردان های 2 کشور است تمرکز و برنامه ریزی کنیم. این مواردی است که می توانیم در دستور کار قرار دهیم تا روابط خود را در عرصه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوجانبه کنیم.

مرمت مسجد کبود و کلیساهای ارامنه در ایران

وی ادامه داد: به عنوان مثال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر روی مسجد کبود به عنوان یک اثر فرهنگی مطالعاتی را انجام داد و قرار است اعتباری برای مرمت این مسجد اختصاص دهد. همتایان ارمنستانی ما نیز می توانند برای مرمت کلیسا های ارامنه در ایران نیز چنین برنامه های مشترکی داشته باشند.

معاون رئیس جمهوری تسهیل روابط 2 کشور و ورود و خروج خودرو را یکی از اولویت هایی بیان کرد که در یادداشت های تفاهم دکتر کرباسیان بین ایران و ارمنستان بر روی آن تأکید شد و گفت: با این تفاهم نامه می توان این فرصت را برای رفت وآمد خودرو از ارمنستان به ایران ایجاد کرد.

تعداد گردشگران ایرانی در ارمنستان روز به روز در حال افزایش است

همچنین مِخاک آپرسیان - معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان در این دیدار گفت: در تمام سال ها ما همکاری خوبی با همتایان ایرانی خود داشتیم، و به موفقیت های زیادی دست پیدا کردیم، اما هنوز هم مسائل زیادی وجود دارد که باید روی آن ها کار کنیم، افزایش گردشگران متقابل در 2 کشور در دستور کار است، اهمیت این مسئله علاوه بر جنبه مالی می توانیم روابط دوستی بین 2 ملت را تحکیم ببخشیم.

وی اضافه نمود: با وجود اینکه تعداد گردشگران ایرانی در ارمنستان روز به روز در حال افزایش است، تعداد گردشگران ارمنستانی به ایران آنطور که باید رشد ننموده است. باید همه سعی خود را بکنیم که تعداد گردشگران ارمنستانی به ایران نیز روز به روز افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این نکته که در این راستا قرار است اقدامات زیادی انجام می گردد گفت: به دعوت طرف ایرانی قرار است ماه ژانویه هیات خبرنگاران از ارمنستان به ایران بیایند، بعلاوه قرار شد که ایران و ارمنستان نمایشگاه های مشترک برگزار نمایند. در این باره توافقاتی انجام شد که باهم در زمینه برگزاری این همایش ها همکاری داشته باشیم. به عنوان مثال در نمایشگاه گردشگری که سال گذشته در ارمنستان برگزار گردید توانستیم محل هایی را به صورت رایگان در اختیار ایرانی ها قرار دهیم، آن ها نیز حضور بسیار فعالی در این نمایشگاه داشتند.

آپرسیان گفت: هر سال در ماه فوریه نمایشگاه بسیار بزرگی در ایران برگزار می گردد، ما از طرف ایرانی درخواست کردیم که برای شرکت در این نمایشگاه تسهیلات و امکاناتی در اختیار ما قرار دهند یا غرفه هایی را به صورت رایگان در اختیار ما قرار دهند. اگر بتوانیم در این نمایشگاه ها فعالیت خوبی از خود نشان دهیم و طرفین را برای مشارکت جذب کنیم، بعد از چند سال فعالان این حوزه از 2 کشور خودشان تمایل خواهند داشت که حتی با پرداخت هزینه در این نمایشگاه ها شرکت نمایند.

وی اضافه نمود: ما به صورت رسمی با این درخواست به طرف ایرانی رجوع کردیم، تمایل داریم افراد مسئول برگزار نماینده نمایشگاه ها در ایران و در ارمنستان را باهم مرتبط کنیم تا با هم همکاری داشته باشند. تا ماه فوریه فرصت زیادی باقی نمانده است، باید اطلاعات لازم را بدست آوریم تا بتوانیم با همتای خود در ایران تعامل داشته باشیم.

آپرسیان ایجاد یک گروه مشترک گردشگری بین ایران و ارمنستان را دومین مطلبی که در دستور کار قرار گرفته است بیان کرد و گفت: باید بتوانیم به صورت مشترک ایران و ارمنستان را به جوامع بین المللی معرفی کنیم. دیداری که ماه ژانویه طرف ارمنی قرار است از ایران داشته باشد به همین دلیل خواهد بود. بین این هیات افرادی از آژانس های هواپیمایی و گردشگری مختلف وجود دارند، ما تأکید داشتیم این افراد از بهترین آژانس ها که تجربه همکاری با کشورهای مختلف را دارند باشند. هدف این شرکت ها فقط گسترش گردشگری میان ایران و ارمنستان نیست، بلکه هدف آن ها تدوین یک برنامه مشترک برای گسترش گردشگری در کل منطقه است.

حل مشکل ورود و خروج وسایل نقلیه ارمنستانی به ایران

وی اضافه نمود: ما حتی در نظر داریم بتوانیم خبرنگاران و فعالان حوزه گردشگری را از کشورهای دیگر دعوت کنیم تا با ایران و ارمنستان بیشتر آشنا شوند. البته یک مانع بزرگ بر سر همکاری بین ایران و ارمنستان و همکاری های مشترک ایران و ارمنستان با سایر کشورهای منطقه وجود دارد و آن این است که ماشین های ارمنستانی چه سواری چه اتوبوس هایی که متعلق به تورهای گردشگری است این اجازه را ندارند که به سادگی از ارمنستان وارد خاک ایران شوند.

آپرسیان گفت: این مسئله مانع بزرگی برای عملی کردن بسته های مشترک ما و ایران در حوزه گردشگری است، به عنوان مثال اگر یک گردشگر چینی به ارمنستان بیاید و قصد داشته باشد به وسیله زمینی از ارمسنتان وارد خاک ایران گردد نه می تواند با ماشین شخصی و نه با اتوبوس های ارمنستان وارد خاک ایران گردد. این مسئله تا به امروز چند بار مطرح شده و طرف های ایرانی نیز با ما هم عقیده بودند. در یادداشت تفاهمی که به امضا رسید نیز ماده ای به همین دلیل و اختصاص تسهیلات برای عبور و مرور گمرکی وجود داشت.

اطلاعات ارمنستان از ایران بسیار کم است

زارمین زیتونتسیان - رئیس کمیته ملی گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان در این دیدار گفت: هدف اصلی ما افزایش گردشگران به صورت دوجانبه است، یعنی هم افزایش گردشگران ایرانی به ارمنستان، هم افزایش گردشگران ارمنستانی به ایران. اگرچه ما کشوری کوچک با جمعیتی کم هستیم، اما این دلیل نمی گردد که بحث گردشگری نادیده گرفته گردد، هدف اصلی این است که گردشگری را به صورت متقابل بین 2 کشور افزایش دهیم.

وی اضافه نمود: فکر می کنم اکنون که تحریم ها نسبت به ایران برداشته شده است، درها به سوی ایران باز شده است، و تمایل مردم برای ورود به ایران و بازدید از ایران دو چندان شده است، در این راستا تمایل داریم که با کشورهای منطقه مثل گرجستان برنامه هایی برای گسترش گردشگری انجام دهیم و مشتاق هستیم که با این یادداشت تفاهم بتوانیم با ایران نیز این برنامه ها را شروع کنیم.

زیتونتسیان گفت: ما تمایل داریم که بعد از این دیدار بتوانیم با افراد مربوط در بخش گردشگری دیدار داشته باشیم و به صورت جزئی همه نکات مورد علاقه 2 طرف را آنالیز کنیم و بتوانیم از سلایق و علایق همدیگر با خبر شویم.

وی اضافه نمود: فکر می کنم زمینه همکاری های زیادی می توانیم با هم داشته باشیم. البته در ارمنستان متاسفانه اطلاعاتی درباره ایران، بازار ایران، گردشگری سلامت و... نداریم، اگر به وسیله دیدار، ویدئو، مقاله و... این اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد می توانیم از ایران بیشتر آگاه شویم و این اطلاعات را نیز در اختیار شهفرایندان ارمنستانی قرار دهیم.

رئیس کمیته ملی گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان گفت: از شما تشکر ویژه می کنم که به حفظ و مرمت آثار باستانی ارمنستان و کلیساهای ارامنه در ایران اشاره داشتید، مسجد کبود برای ما بسیار با اهمیت است، ما مطمئن هستیم که شما نیز با همین دقت از کلیساهای ما در ایران مراقب و نگهداری می کنید.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4033

به "سفر گردشگران سلامت به ایران افزایش یافت ، قول های رئیس به ارمنی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر گردشگران سلامت به ایران افزایش یافت ، قول های رئیس به ارمنی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید