سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود

به گزارش مجله نماشو، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، از تهیه و تدوین سند جامع سلامت استان ها خبر داد.

سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از وبدا؛ محمد اسماعیل مطلق گفت: شورای سلامت و امنیت غذائی به عنوان نماد حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان در رصد و دیده بانی کارکرد های نظام ارائه خدمات سلامت و حوزه های اثرگذار در نظام سلامت ایفای نقش می کند.

وی اضافه نمود: در واقع این شورا نقش هماهنگی، سیاستگذاری و مبدل سازی تکالیف بالادستی به برنامه های کلان برای حوزه های اجرائی و چیدمان برنامه ها وفعالیت های ملی را برای هدایت فرآیند های اجرایی از طریق کارگروه های تخصصی عهده دار است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: نظام سلامت در کشور ما به عنوان مهمترین حوزه اثرگذار در بخش اجتماعی نظام حکمرانی است و کارکرد های آن در مشروعیت بخشیدن حوزه اجتماعی و اعتماد سازی بسیار استراتژیک است.

مطلق گفت: شورای سلامت و امنیت غذایی در کشور بالاترین سطح تصمیم گیری در اتخاذ روش ها و سیاست های اجرایی سلامت با مسئولیت رئیس جمهور است.

وی اضافه نمود: این شورا دارای ظرفیت های ارزشمند در سطح ملی برای مقبولیت و حمایت طلبی سیاست هایی است که در فراهم آوردن شاخص های اثرگذار در عدالت در سلامت، کاهش فقر و نابرابری، ارتقای شاخص های بهره مندی عادلانه مردم از خدمات پایه، می تواند بسیار اثرگذار باشد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ادامه ضمن قدردانی از حسن اعتماد وزیر بهداشت در واگذاری مسئولیت خطیر دبیرخانه شورا به وی، سرفصل برنامه های آینده این شورا را تشریح کرد.

مطلق گفت: با عنایت به سیاست وزارت بهداشت مبنی بر اولویت بهداشت بر درمان باید با بازنگری در سطوح پیشگیری، به مشخص کننده های اثرگذار بر سلامت توجه جدی کرد.

وی اضافه نمود: دراین خصوص مولفه های مرتبط با پیشگیری و عوامل اقتصادی، اجتماعی اثرگذار بر سلامت SDH می تواند ترجمان روشنی از مفاهیم پایه برای مداخلات سلامت باشد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی باید به تهیه و تدوین سند جامع سلامت استان ها به عنوان استراتژی مداخلات اثرگذار و اولویت بندی شده توجه کنند و باید این سند در هر دانشگاه در مدت سه ماه در دستور کار هیئت امنا برای تصویب در درون بخشی و در شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای تصویب بین بخشی قرار گیرد.

مطلق درباره دیگر سرفصل برنامه های آینده این شورا گفت: اتخاذ تصمیم و سیاست های مورد نیاز شورای سلامت وامنیت غذائی مبتنی بر شواهد و مستنداتی است که باید از اعتبار، ارتباط، اختصاصی بودن، توام با زمانبندی مناسب در اجرا برخوردار باشد.

وی اضافه نمود: بنابراین ضمن تاکید بر اصلاح فرآیند تصمیم گیری و سیاستگذاری، انتظار داریم روسا و تیم مدیریتی دانشگاه ها تعهد و توجه لازم به این موضوع مهم را داشته باشند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: تهیه و تدوین شاخص های ارزیابی عملکرد در راستای برنامه ها و فعالیت ها برای نیل به اهداف پیش بینی شده از مهمترین تکالیف هر دانشگاه و مهم ترین بازار برای ارزیابی کارکرد های دانشگاه ها به شمار می آید.

مطلق گفت: ظرفیت موجود شورای عالی سلامت و امنیت غذائی در کشور و استان و شهرستان می تواند سرمایه ای مهم برای مقبولیت و حمایت طلبی اجتماعی در تقویت و توسعه همکاری های بین بخشی و جلب مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد باشد.

وی اضافه نمود: از این رو هدف دیگر ما این است که نگذاریم از این فرصت و سرمایه ارزشمند غفلت شود. باید با هوشمندی و تدبیر درست این ظرفیت را به سرمایه گرانبهای حمایت اجتماعی تبدیل کنیم.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: تلاش دبیرخانه در دوره تازه مبتنی بر عقلانیت و خردورزی با بهره گیری از همه ظرفیت های موجود است؛ تلاش داریم تا با دعوت از صاحب نظران و اندیشمندان؛ تعهدات و تکالیف اسناد بالادستی را بازتبیین کنیم.

مطلق گفت: اطمینان دارم با تدبیر و درایت درست می توانیم از همه ظرفیت های بالقوه استفاده درست کنیم و با این رویکرد حتما با اتکاء به الطاف و توجهات الهی در برابر همه موضوعاتی که نیاز به واکاوی و بازنویسی برای اجرا دارند پیروز خواهیم شد.

وی اضافه نمود: به شعار خواستن توانستن است معتقدیم و برای توانستن، ایجاد عزم و اراده در سرلوحه برنامه های این دبیرخانه قرار گرفته است. امید دارم با شناختی که از همه دلسوزان نظام سلامت داریم این دبیرخانه با کمک همه بزرگواران تحولات ارزشمندی را رقم خواهد زد و ان شاء الله بار دیگر به موضوع سلامت به عنوان یک مفهوم چند بخشی و یک محصول مشترک حوزه های اثرگذار در بخش های توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی توجه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2125

به "سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید