عسلویه به روایت بیژن زنگنه

به گزارش مجله نماشو، وزیر نفت، عسلویه را بی نظیرترین سرمایه گذاری صنعتی انقلاب اسلامی خواند و گفت:

عسلویه به روایت بیژن زنگنه
استقرار صنایع گاز و پتروشیمی به صورت فشرده در پهنایی به وسعت 80 کیلومتر، دستاورد مسلم صنعت نفت ایران و حاصل کوشش کارکنان صنعت نفت، سازندگان، پیمانکاران و مشاوران طی دو دهه اخیر است. به گزارش میزان، بیژن زنگنه، به میدان گازی مشترک پارس جنوبی اشاره نمود و اضافه نمود: این میدان که فعالیت های توسعه ای آن طی حدود 20 سال اخیر صورت گرفته است، با فراوری روزانه بیش از 600 میلیون متر مکعب گاز و فراوری قابل توجه میعانات گازی، نقش بی بدیلی در درآمدزایی برای کشور دارد. وی گفت: فعالیت های توسعه ای در پارس جنوبی رو به خاتمه است، به طوری که افزون بر فازهای تکمیل و بهره برداری شده، فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی ظرف حداکثر دو هفته آینده با حضور رئیس جمهوری افتتاح می گردد و با بهره برداری کامل از فاز 14 در سال آینده، تنها بخش باقیمانده توسعه در پارس جنوبی به فاز 11 محدود خواهد شد. وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که در کنار خلیج فارس، همانند عسلویه و البته با موضوع سرمایه گذاری های عظیم در صنعت پتروشیمی، منطقه متراکمی از صنایع فعال در حوزه انرژی تشکیل گردد.
  • ایران همواره در بازار نفت معین کننده بوده است
زنگنه در این برنامه، به تشریح دیگر دستاوردهای صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و با ذکر این مقدمه که از زمان کشف نفت در ایران تاکنون، همواره کشور ما بازیگر مهم و معین کننده ای در صنعت نفت جهان بوده است، گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر بازیگر عرصه نفت بودیم و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، افزون بر نفت در دو بخش گاز و پتروشیمی نیز درخشان عمل کردیم. وی با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، میانگین فراوری روزانه نفت خام ایران 5 میلیون و 200 هزار بشکه تا 5 میلیون و 300 هزار بشکه بود که این رقم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلایلی محدود شد، اضافه نمود: اکنون نمی خواهیم محدودیت اعمال کنیم و معتقدیم باید در این زمینه سرمایه گذاری های زیادی گردد.
  • افزایش قابل توجه ذخایر هیدروکربوری قابل برداشت کشور
وزیر نفت ظرفیت کنونی فراوری روزانه نفت خام ایران را حدود 4 میلیون بشکه اعلام نمود و درباره رشد قابل توجه ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت کشور شرح داد: مقدار این ذخایر در ابتدای انقلاب اسلامی 88 میلیارد بشکه بوده است که با رشد 2,5 برابری و برداشت 50 میلیارد بشکه ای در این سال ها، همچنان این ذخایر بیش از 160 میلیارد بشکه است. به گفته زنگنه، ذخایر گاز طبیعی قابل برداشت کشور نیز از 9 تریلیون مترمکعب در زمان انقلاب به بیش از 33 تریلیون مترمکعب رسیده و تزریق گاز نیز در این سال ها از کمتر از 3 میلیون مترمکعب به حدود 80 میلیون مترمکعب رسیده است. فراوری میعانات گازی نیز در این مدت از حدود روزانه 30 هزار بشکه به حدود 800 هزار بشکه در روز رسیده است.
  • افتتاح 4 پالایشگاه پارس جنوبی ظرف 2 هفته آینده
وی به عملکرد درخشان صنعت گاز پس از انقلاب اسلامی اشاره نمود و گفت: این صنعت به معنای واقعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دنیا آمد؛ پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فراوری گاز ما اندک بود و ظرفیت پالایش گاز حدود روزانه 36 میلیون متر مکعب بوده که این ظرفیت با رشد حدود 30 برابری، اکنون به روزانه یک هزار و 60 میلیون متر مکعب رسیده است. وزیر نفت گفت: اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفند ماه سال جاری، چهار پالایشگاه پارس جنوبی با ظرفیت 110 میلیون مترمکعب با حضور رئیس جمهوری افتتاح می گردد. زنگنه درباره گسترش شبکه گازرسانی، از افزایش انشعاب های گاز از 52 هزار انشعاب در زمان انقلاب به 11 میلیون و 500 هزار انشعاب در شرایط حاضر اشاره نمود و اضافه نمود: پوشش گازرسانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به صفر بوده و اکنون 92 درصد جمعیت کشور (نزدیک 100 درصد جمعیت شهری و بیش از 77 درصد جمعیت روستایی) زیر پوشش شبکه گازرسانی هستند که چنین رکوردی در جهان بی نظیر است.
  • 12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی در سال 98 به مدار می آید
وی به بخش پتروشیمی نیز به عنوان یکی دیگر از افتخارهای صنعت نفت پس از انقلاب اسلامی اشاره نمود و گفت: ابتدای انقلاب اسلامی، تنها کارخانه کود شیمیایی در مرودشت و پتروشیمی ایران-ژاپن بود که در جنگ از بین رفت و بعد با زحمات زیاد بخش هایی از آن بازسازی شد، اما امروز ظرفیت عظیم پتروشیمی ایران در منطقه مطرح است. وزیر نفت با بیان اینکه فروش خالص محصولات پتروشیمی کشور در سال 97 به 30 میلیون تن می رسد، ابراز امیدواری کرد که ارزش فراوریات پتروشیمی سال جاری به 17 میلیارد و 500 میلیون دلار برسد که از این میان، 5 میلیارد تا 5 میلیارد و 500 میلیون دلار به داخل کشور عرضه خواهد شد. زنگنه یادآور شد: تا خاتمه سال 98، 12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی عملیاتی می گردد. وی از رسیدن ظرفیت پالایش نفت کشور از کمتر از روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه در ابتدای انقلاب اسلامی به رقم کنونی روزانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار بشکه اطلاع داد و درباره فراوری بنزین هم گفت: فراوری بنزین از 14 میلیون لیتر در روز در ابتدای انقلاب اسلامی به رقم کنونی روزانه 105 میلیون لیتر رسیده است.
  • فاز چهارم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس کلید می خورد
وزیر نفت با اشاره به تکمیل و راه اندازی 2 فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ادامه داد: فاز سوم در آخرین مراحل راه اندازی قرار گرفته است و ان شاءالله اسفندماه سال جاری با حضور رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد. زنگنه همچنین از در دستور کار قرار دریافت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف ایجاد در مجموع ظرفیت پالایش روزانه 500 هزار بشکه میعانات گازی در آینده ای نزدیک اطلاع داد. به گفته وی، آمریکا در دور پیشین تحریم، می خواست ایران را با کمبود بنزین تحت فشار قرار دهد، اما با توجه به پیشرفت کشور در این زمینه، این بار حتی کلامی به بحث بنزین اشاره نکرد. وزیر نفت همانطور که پیش تر نیز گفته بود، اعلام نمود: از مهرماه سال جاری تاکنون، واردات بنزین نداشته ایم و سال آینده هم ان شاءالله نخواهیم داشت، اما برای متعادل کردن مصرف بنزین باید تمهیداتی اندیشیده گردد. رفع کردن مشکل بنزین را باید در کارخانه های خودروسازی جست وجو کرد نه پالایشگاه ها.
  • خاتمه سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل تا 2 سال آینده
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره مقابله با سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل گفت: برخی از مشعل ها باید برای ایمنی تاسیسات وجود داشته باشد. در عسلویه برای مشعل ها باید دستگاه هایی را نصب کنیم تا از سوزاندن گازهای گوگردی ممانعت گردد. این دستگاه ها پیش تر وارد کشور شده است و بخشی از آن پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وارد کشور شد. وی ادامه داد: بخشی از این دستگاه ها نصب شدند و بخشی در حال راه اندازی هستند، اما در وهله بعدی، پالایشگاه ها هم باید توسط بهره بردار به نحوی تنظیم شوند که سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل در طول زمان به حداقل ممکن برسد که این کار در 10 فاز نخست پارس جنوبی صورت گرفته است. وزیر نفت به گازهای همراه نفت هم اشاره نمود و گفت: این گازها از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز سوزانده می شد و برای جلوگیری از سوزاندن آنها چهار واحد ان جی ال در حال ساخت است؛ ان جی ال 3100 که گازهای منطقه ایلام را جمع و تصفیه می نماید؛ بخشی از آن به صورت گاز شیرین داخل شبکه می آید و بخشی خوراک پتروشیمی دهلران می گردد. زنگنه ادامه داد: ان جی ال بعدی ان جی ال 3200 است که گازهای همراه منطقه غرب کارون را جمع می نماید و به خوراک پتروشیمی بندرامام تبدیل می گردد. دیگری طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است که به اندازه 2 فاز پارس جنوبی می تواند گاز تصفیه و خوراک پتروشیمی ها را تامین کند و دیگری هم ان جی ال خارک که گازهای دریایی غرب خلیج فارس را جمع آوری می نماید و این گاز به خوراک پتروشیمی یا محصولات قابل فروش تبدیل می گردد. وی ابراز امیدواری کرد که مجموعه این فعالیت ها ظرف 2 سال آینده خاتمه یابد.
  • پیشتازی در میدان های مشترک؛ غرب کارون و پارس جنوبی
وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود به عملکرد قابل دفاع در برداشت نفت و گاز از میدان های مشترک پرداخت و با بیان اینکه ایران هم اکنون از حیث برداشت روزانه گاز در پارس جنوبی نسبت به قطر پیشتاز است، ادامه داد: در میدان های نفتی مشترک غرب کارون هم از طرف مقابل عقب نیستیم؛ برداشت روزانه نفت خام از این میدان ها در سال 92 حدود 70 هزار بشکه بود که این رقم تا خاتمه سال جاری به 350 هزار بشکه می رسد. زنگنه با اشاره به اینکه ظرفیت برداشت گاز غنی کشور تا خاتمه سال از مرز یک میلیارد مترمکعب می گذرد، این دستاورد را برای کشور معین کننده خواند و ابراز امیدواری کرد که مردم از برکات این دستاورد بهره مند شوند.
  • حصول دانش فنی به وسیله همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی
وی در ادامه، ارتقای عملکرد صنعت نفت در ساخت تجهیزات و اجرای پروژه ها را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی خواند و گفت: به طور نمونه، در سال 76 ما در دریا نمی توانستیم حتی یک متر لوله گذاری کنیم، اما امروز توان نصب یک کیلومتر خط لوله 36 اینچ را در دریا داریم. زنگنه عنوان نمود: سابقه عملیات ما در بخش پایین دست بیشتر است و از زمانی که به یاد دارم، نیروهای ایرانی کارهای طراحی را در پالایشگاه ها، ایستگاه های تقویت فشار و پتروشیمی ها انجام می دادند؛ وضع ما در این حوزه قابل قبول است و کسری جدی نداریم و کمبودها را نیز باید با یاری دانشگاه های کشور رفع کنیم. به گفته وی، فراوری دانش فنی باید در مراکز پژوهشی ادغام شده با صنعت یعنی مراکزی که همکاری جدایی ناپذیری با صنعت دارند، شکل گیرد و به همین منظور، وزارت نفت با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار مشترکی را با هدف ایجاد انستیتوهایی در بخش پایین دست صنعت نفت در شاخه های مختلف مثل الفین، متانول، نفت کوره و ... در حال انجام دارد. وزیر نفت هدف از این کار را دستیابی به فناوری و سپس انجام طراحی پایه بر مبنای این فناوری خواند و اضافه نمود: این حرکت، به کارگیری استادان و دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا را نیز برای کسب نتایج بهینه به همراه خواهد داشت.
  • دانش فنی افزایش ضریب بازیافت؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر
زنگنه در بخش بالادست صنعت نفت هم بر ضرورت افزایش دانش فنی برای بالا بردن ضریب بازیافت از مخازن نفتی تاکید نمود و گفت: اگر ذخایر نفت درجا را حدود 800 میلیارد بشکه فرض کنیم، با احتساب ضریب بازیافت کمتر از 30 درصد، تنها حدود 240 میلیارد بشکه قابل برداشت خواهد بود؛ بنابراین هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت به برداشت حدود 8 میلیارد بشکه نفت و در نتیجه درآمدزایی 500 میلیارد دلاری منتج خواهد شد. پس در این زمینه هر چه هزینه کنیم، ارزشمند است. به گفته وی، به همین دلیل شرکت ملی نفت ایران قراردادهایی را با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتخب کشور با هدف توسعه فناورانه 20 مخزن نفتی امضا نموده است و ایجاد و توسعه انستیتوها در بخش بالادست صنعت نفت در این قراردادها دنبال می گردد. وزیر نفت با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، عملیات نفتی اصلی ایران در لندن انجام می شد و ایرانی ها تنها بهره برداری را به عهده داشتند، یادآور شد: به همین منظور، تشکیل دانشکده های مهندسی نفت را در دهه 70 در دستور کار قرار دادم و امروز دانشجویان بسیار باسوادی از دانشگاه های مطرح کشور مانند سهند، شیراز، امیرکبیر، شریف و ... فارغ التحصیل می شوند که با اتکا به آنان می توان روی اجرای این پروژه های تحقیقاتی حساب باز کرد. زنگنه از همه کارکنان صنعت نفت که در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این صنعت نقش آفرینی نموده اند و از آنان که امروز همچنان در این صنعت مشغول فعالیت هستند قدردانی کرد.منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4871

به "عسلویه به روایت بیژن زنگنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسلویه به روایت بیژن زنگنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید