سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده

به گزارش مجله نماشو، استاندار تهران از سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده اطلاع داد.

سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده

به گزارش خبرنگاران، انوشیروان محسنی بندپی در سی یکمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری با اشاره به اینکه موضوع ستاد بازآفرینی و بافت های فرسوده موضوع مهم و راهبردی است گفت: استان تهران یک درصد از مساحت کشور را دارد که از این میزان 10 درصد مساحت استان در حوزه شهری در بافت فرسوده یا سکونتگاه های غیررسمی قرار گرفته است.

15 هزار هکتار بافت های ناکارآمد و فرسوده در تهران

وی ادامه داد: در این استان حدود 15 هزار هکتار بافت های ناکارآمد و فرسوده وجود دارد که جمعیتی بالغ بر 4.5 میلیون نفر یعنی حدود 36 درصد از جمعیت استان در این حوزه سکونت دارند.

استاندار تهران اضافه نمود: با توجه به این شرایط باید نگاه ما به مسائل اجتماعی اولا باشد، چرا که اگر به مسائل اجتماعی شهروندان و سکونتگاه ها درحوزه شهری و روستایی و کشور بپردازیم دیگر به مسایل امنیتی سوق پیدا نمی کنیم. کاهش آسیب های اجتماعی و بزهکاری های اجتماعی در این مناطق با اتخاذ راهکارها و استقرار دفاتر تسهیل گری حائز اهمیت است.

سالی 200 هزار نفر به سبب مهاجرت به جمعیت تهران اضافه می گردد

وی با اشاره به اینکه سیستم سلامت این بافت ها و سکونتگاه با مشکل روبرو است، مطرح کرد: نبود شبکه جمع آوری فاضلاب و عدم شرایط مناسب برای عبور و مرور جهت حمل زباله ها، مسائل زیست محیطی و بهداشتی این مناطق را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: بر اساس شاخص های رشد جمعیت میانگین باروری در کشور 2 درصد و شاخص جهانی آن 1.7 درصد و در تهران 1.6 درصد است و این در حالیست که هرساله 200 هزار به سبب مهاجرت به جمعیت استان اضافه می گردد.

بندپی با تاکید بر اینکه دستگاه های خدمات رسان بر اساس قانون در حوزه ستاد بازآفرینی شهری باید در کنار شهرداری ها باشند اضافه نمود: می طلبد دستگاه های متولی در حوزه صدور سند فعال باشند تا این مشکل رفع گردد؛ چرا که ساکنین این مناطق تا سند مالکیت نگیرند امکان بهره مندی از این تسهیلات را ندارند.

استاندار تهران توضیح داد: بر اساس قانون بودجه 1400 ارزش اضافه نموده در استان تهران 8000 میلیارد تومان است و با پیشنهاد استان تهران و در ملاقات با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداران می توانند از این ظرفیت برای ارتقای زیرساخت ها از قبیل فضای های آموزشی، بهداشتی، و اماکنی که اثر بخشی در مناطق هدف بازآفرینی دارند، اقدامات لازم را انجام دهند.

تهران، دومین استان محروم کشور در حوزه آموزشی و بهداشتی

استاندار تهران ادامه داد: این موضوع باید در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب گردد تا از منابعی که می تواند قوه محرکه ای برای ستاد بازآفرینی شهری باشد در این حوزه استفاده کرد.

وی داشتن برنامه مطالعاتی در ستاد بازآفرینی را یک تکلیف دانست و گفت: مبنای کار ما باید مطالعه باشد و به صورت هدفمند و هوشمند در هزینه منابع در این حوزه اقدام کنیم، چراکه دیگر فرصت آزمون خطا نیست.

استاندار تهران توضیح داد: به لحاظ رشد جمعیت شاخص های استان با هم برابری نمی کند و در بسیاری از شاخص های اساسی از جمله در حوزه آموزشی و بهداشتی دومین استان محروم کشور هستیم و انتظار می رود با لحاظ کردن شاخص جمعیت استان و هر آنچه قانون معین نموده است، اعتبارات بر اساس تبصره ماده 18 چه به شهرداری تهران چه سایر شهرستان ها پرداخت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1749

به "سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید