شرکت های دانش بنیان 80 درصد احتیاج کرونایی کشور را تامین کردند

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در نشست با رئیس و مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری گفت: امروزه آموزش به یک جریان اصلی ذاتی و اساسی در دانشگاه تبدیل شده است که خود پویاست و فرایند رشدو توسعه دانشگاه ها و کانون های علمی از حوزه آموزش به پژوهش و فناوری کشیده شده است.

شرکت های دانش بنیان 80 درصد احتیاج کرونایی کشور را تامین کردند

وی توضیح داد: از مراکز آموزش عالی انتظار داریم که در مرزهای گسترش دانش بومی و بین المللی گام های موثری بردارند و با حمایت از تحقیقات بنیادی دانشگاه ها برای تحقیقات کاربردی و اثر بخشی برنامه ریزی نمایند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: هم اینک در مجموعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور 10 هزار شرکت مستقر هستند که از این تعداد، یک هزار و 700 شرکت، دانش بنیان هستند.

رحیمی اضافه کرد: 195 مرکز رشد در سطح کشور فعال است که شرکت های دانش بنیان در این مجموعه پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است. همچنین 43 پارک علم و فناوری در سطح کشور فعال است که سه پارک آن وابسته به دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها و 40 پارک مربوط به وزارت علوم است.

رحیمی بیان نمود: در هر استانی یک پارک جامع علم و فناوری وجود دارد و سایر شهرستان های عظیم که دانشگاه های عظیم دارند تشویق شده اند در راستای پارک جامع استان ها پردیس های علم و فناوری را تاسیس نمایند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: پردیس های علم و فناوری در مراکز شهرستان ها به نوعی پارک کوچک جامع علم و فناوری است که شرکت های مستقر در آن از مزایای پارک جامع بهره مند می شوند.

وی اضافه کرد: جریان خوبی در کشور در حوزه توسعه واحدهای فناور در ارتباط با مراکز علمی شکل گرفته که توسعه یابنده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد دانشگاه ها و مراکز علمی در دوران شیوع کرونا، گفت: پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد افزون بر 80 درصد احتیاج کشور به اقلام کرونایی را تامین نموده اند.

رحیمی اضافه کرد: پارک های علم و فناوری به علت اینکه از زیربنای علمی و فناورانه پیشرفته برخوردار بودند توانستند در زمانی کوتاه در زمینه فراوری اقلام کرونایی وارد عمل شوند.

وی توضیح داد: پارک های علم و فناوری با اهمیت احتیاج کشور به تامین اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی بلافاصله خط فراوری جدیدی راه اندازی یا خط فراوری موجود خود را را متناسب به احتیاجها تغییر دادند.

رحیمی ادامه داد: فراوری اقلام بهداشتی شامل ماسک، ملزومات بهداشتی و حفاظتی، ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن ساز نمونه ای از فراوریات پارک های علم و فناوری است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه حکیم سبزواری در غرب استان خراسان رضوی، دانشگاهی جامع و رو به رشد است، گفت: خوشبختانه زیرساخت ها در این مرکز علمی فراهم شده و توانمندی خیلی خوبی پدید آمده است و همه چیز مهیا است تا یک دانشگاه جامع و پیشرفته را در این منطقه داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید نمود: با توجه به توانمندی های دانشگاه حکیم سبزواری انتظار می رود این دانشگاه در قد و قامت دانشگاه فردوسی مشهد رشد و توسعه پیدا کند و در سطح ملی زبانزد باشد و یکی از کانون های مهم فراوری علم و تقویت نماینده دانش فنی را در این منطقه از کشور داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به محدود بودن واحدهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری توضیح داد: فعالیت های مرکز رشد دانشگاه متناسب با ظرفیت های این نهاد علمی نیست و احتیاج است واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری توسعه یابد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به همین دلیل دانشگاه حکیم سبزواری به منظور احداث پردیس علم و فناوری 10 هکتار زمین اختصاص داده که باید با همیاری مسئولان شهری، فرمانداری، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و وزارت علوم این پردیس در کنار دانشگاه شکل بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1340

به "شرکت های دانش بنیان 80 درصد احتیاج کرونایی کشور را تامین کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دانش بنیان 80 درصد احتیاج کرونایی کشور را تامین کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید