شناسایی و معرفی پلاک مخدوش ها به مراجع قضایی

به گزارش مجله نماشو، پوشاندن یا تغییر در ارقام پلاک از جمله اقدامات مجرمانه ایست که چندسالی است بعضی از رانندگان برای ورود به محدوده طرح های ترافیکی دست به انجام آن می زنند. اقدامی که گرچه تا همین چند وقت پیش عمدتا در طول روز و در معابر پیرامون طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا دیده می شد، اما مدتی است که با اجرای طرح منع تردد شبانه چنین خودروهایی در طول شب در بعضی معابر دیده می شوند. موضوعی که رییس پلیس راهور ناجا نسبت به آن هشدار داده است.

شناسایی و معرفی پلاک مخدوش ها به مراجع قضایی

به گزارش خبرنگاران، سردار سید کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور ناجا در مصاحبه با ایسنا در باره پدیده مخدوش کردن پلاک خودرو، گفت: ابتدا باید بگویم که طبق قانون هر فردی در ارقام و تعیینات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییر داده یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به آن الصاق کند، برای آن پلاک تقلبی به کار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

وی با بیان اینکه طبق قانون دستکاری و تغییر در ارقام و تعیینات پلاک عنوان مجرمانه دارد، گفت: افرادی که به طور آگاهانه اقدام به این عمل نمایند دیگر یک تخلف رانندگی مرتکب نشده و بلکه مرتکب جرم و تخلف توامان شده اند و قانونگذار نیز برای مجرم مجازاتی علاوه بر جریمه رانندگی درنظر گرفته است.

هادیانفر ادامه داد: به همین دلیل نیز ماموران پلیس راهور با حضور در معابر شهری تمام کشور چه در طول روز و چه در طول شب با هرگونه پوشاندن پلاک و تغییر در اعداد و ارقام پلاک برخوردی جدی خواهند داشت.

اشتباه جریمه نخواهید شد

رییس پلیس راهور ناجا درباره یک نگرانی پیرامون جریمه اشتباه با تغییر ارقام پلاک نیز گفت: شاید سال ها پیش چنین احتمالی وجود داشت، اما در حال حاضر با توسعه هوشمندسازی در پلیس راهور و اقداماتی که انجام داده ایم امکان اینکه با تغییر پلاک جریمه برای فرد دیگری صادر گردد وجود ندارد.

هادیانفر در شرح چرایی این موضوع نیز گفت: زمانی که خودرویی شماره گذاری می گردد، رنگ، نوع، مدل و یکسری دیگر از تعیینات آن نیز در سامانه پلیس ثبت می گردد. به عنوان مثال پلیس قابلیت تشخیص این موضوع را دارد که یک پلاک متعلق به خودروی پژو 206 با رنگ و سال فراوری تعیین و ... است. به همین دلیل نیز اگر راننده ای اقدام به تغییر ارقام پلاک خودروی خود کند، بلافاصله این پلاک جریمه نمی گردد، بلکه ابتدا تعیینات خودرو با پلاکی که دوربین ثبت نموده تطبیق داده می گردد و سپس اگر همه چیز درست باشد، دیگر مراحل اجرایی خواهد شد.

وی افزود: اگر هم این خودرو از سوی ماموران مشاهده گردد، پلاکش در کمترین زمان ممکن قابل استعلام بوده و همین اطلاعات به مامور داده خواهد شد.

شناسایی و معرفی پلاک مخدوش ها به مراجع قضایی

هادیانفر افزود: علاوه بر این و برای اطمینان بیشتر اخیرا نیز پلیس راهور یک ربات رایانه ای را طراحی نموده که قابلیت تطبیق سریع شماره پلاک با تعیینات خودرو را داراست و تا به امروز اطلاعات بیش از750 هزار دستگاه خودرو را بدون خطا تطبیق داده است. علاوه بر این عامل انسانی و کارشناسان خبره و متخصص ما نیز در مرحله ای دیگر بر این روندها نظارت دارند.

رییس پلیس راهور ناجا با تاکید دوباره بر اینکه مخدوش کردن یا تغییر در ارقام پلاک نه یک تخلف بلکه جرم است، گفت: رانندگانی که دست به انجام این اقدام مجرمانه بزنند، از سوی پلیس شناسایی شده و به مراجع قضایی تحویل داده می شوند.

ردیابی پلاک های مخدوش هم با دوربین و هم ازسوی مامور

هادیانفر درباره پوشاندن پلاک و نیز امکان تشخیص پلاک اصلی این خودروها نیز به ایسنا گفت: با توجه به اینکه امکان تشخیص پلاک وجود دارد، بنابراین پلیس این امکان را دارد که پلاک اصلی این خودروها را نیز با استفاده از ارکان وسیله، تجهیزات و نوع آن شناسایی کند. از طرفی دیگر ماموران پلیس راهور در تمام ساعات شبانه روز چه در طول روز و چه در طول ساعات اجرای طرح منع تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 بامداد در معابر شهری مستقر بوده و بر این موارد نظارت جدی دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1678

به "شناسایی و معرفی پلاک مخدوش ها به مراجع قضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی و معرفی پلاک مخدوش ها به مراجع قضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید