صدور مجوز صادرات برق برای بخش خصوصی

به گزارش مجله نماشو، رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت : در حال حاضر ظرفیت صادرات برای انرژی های تجدیدپذیر بسیار گسترده گردیده و هیچ محدودیتی نیز برای داوطلبان این بخش وجود ندارد و باید گفت که تاکنون در فاز اول 10 هزار مگاوات تقاضا برای صادرات انرژی های تجدید پذیر ایجاد گردیده است.

صدور مجوز صادرات برق برای بخش خصوصی

سید محمد صادق زاده در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که حدود یک ماه پیش وزیر نیرو دستورالعمل عقد قراردادهای تضمینی برای صادرات برق از انرژی های تجدید پذیر را ابلاغ کرد، اضافه کرد: با توجه به این مساله اکنون می توانیم به بخش خصوصی مجوزهای لازم را برای انجام صادرات برق بدهیم و شبکه را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران نیز می توانند در بیابان هایی که استعداد فراوری برق از انرژی خورشید و باد وجود دارد، سرمایه گذاری نمایند و برق فراوریی خود را به صورت کامل به کشورهای همسایه صادر نمایند.

رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق، با تاکید بر این مساله که بخش خصوصی قراردادها را با کشورهای خارجی خودش منعقد و صورت حساب ها را نیز وصول می نماید، توضیح داد: در این بین سهم ملی که 15 درصد از قیمت فروش برق است، دریافت می گردد.

به گفته صادق زاده، این طرح به تازگی بنا گردیده است و به همین دلیل در حال تحقیق است، اما قطعا به زودی تقاضاهای بسیاری از سوی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد می گردد. بخش خصوصی پس از این که توانست مذاکراتی را با طرف خارجی انجام دهد و از قرارداد خود مطمئن شد، می تواند نسبت به اخذ مجوز از سازمان های مربوطه اقدام کند.

وی با تاکید بر این مساله که بنای توسعه انرژی تجدید پذیر در کشور توسعه سرمایه گذاری است، ادامه داد: هر فردی که بخواهد در حوزه تجدیدپذیرها سرمایه گذاری کند راه برای آن باز است و ما قطعا به آن فرد خوش آمد می گویم و در این حوزه هیچ تفاوتی بین سرمایه گذار داخلی و خارجی وجود ندارد.

رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت: با توجه به برنامه 098 معادل 20 هزار میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها و گذر از پیک سال آینده در نظر گرفته شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2587

به "صدور مجوز صادرات برق برای بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز صادرات برق برای بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید