عده زیادی از مسافران در سفر کرونا گرفته یا فوت کردند ، آمار پنهان کرونا چقدر است؟

به گزارش مجله نماشو، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سفرهای هفته اول نوروز به افزایش آمار کرونا دامن زد و نتیجه آن در روزهای آینده معین می گردد، عده قابل توجهی از مسافران نیز در سفر مبتلا یا حتی فوت کردند.

عده زیادی از مسافران در سفر کرونا گرفته یا فوت کردند ، آمار پنهان کرونا چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور روز آدینه هشتم فروردین ماه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید اضافه کرد: اینکه بگوییم خیلی از مردم به سفر رفتند را قبول نداریم چون میزان سفرهای نوروز 50 درصد کمتر از سال گذشته بود و اغلب مردم به سفر نرفتند اما به هر حال عده ای از مردم قانع کردن نشدند و شاید اطلاع رسانی ما کافی نبود.

وی گفت: به هر حال برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری از امروز طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 15 فروردین اجرا می گردد و امکان تمدید آن هم هست اما سفرهای مردم در هفته اول قطعا تاثیر منفی داشته که روزهای آینده علایم آن به تدریج آشکار می گردد.

جهانپور ادامه داد: البته افزایش آماری که احتمالا در روزهای آینده خواهیم داشت بخشی از آن به خاطر سفرها و ترددهای مردم است بخشی هم به خاطر افزایش بیماریابی و شناسایی بیماران خفیف و کم علامت است اما به هر حال عده زیادی از مردم در سفرها بیماری را منتقل کردند یا خودشان مبتلا شدند و حتی مواردی از فوت مسافران را در شهرهایی که به سفر رفته بودند را داشتیم.

  • ایران در فاز مدیریت کرونا

وی در پاسخ به این پرسش که ایران اکنون در چه فازی از مقابله با کروناست گفت: در کشورهای مختلف روشهای مختلفی برای مقابله با کرونا اتخاذ شده است ما در ایران به پشتوانه آمادگی که از یک ماه قبل از شناسایی اولین مورد کرونا در ایران ایجاد نموده بودیم و با قانع کردن و مشارکت مردم اکنون در فاز مدیریت بیماری کووید 19 هستیم که البته با مهار و کنترل فرق می نماید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در فاز دوم شناسایی بیماران بعد از فاز اول که فاز خوداظهاری مردم در سایت salamat.gov.ir بود و همزمان با ادامه فعالیت این سایت شناسایی موارد خفیف با تست pcr نیز انجام می گردد و بنابراین در روزهای آینده شناسایی افراد مبتلا با علایم خفیف و حتی بدون علامت بیشتر می گردد.

وی گفت: تا به امروز 54 میلیون نفر با مراجعه به سایت وزارت بهداشت خوداظهاری نموده اند و بیش از 60 درصد مردم یکبار غربالگری شده اند اما به زودی با گسترش غربالگری شناسایی زودهنگام بیماری و مداخلات زودهنگام را خواهیم داشت و به سمت مدیریت بهتر می رویم.

جهانپور تاکید نمود: ما اکنون در فاز مدیریت بیماری کووید 19 هستیم به همین علت صحنه هایی که در بعضی کشورهای اروپایی مثل اسپانیا، ایتالیا، لوکزامبورگ یا سوئیس یا بعضی ایالات آمریکا می بینیم را به هیچ وجه در ایران نداریم و امیدواریم با ادامه این فرایند در هفته های آینده به مهار و حتی حذف این بیماری در کشور دست پیدا کنیم.

  • عملکرد ویروس چگونه است

وی در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد این ویروس، دوره بیماری، ناقل بودن و ماندن ویروس بر روی سطوح گفت: در این موارد اطلاعات ما مانند بسیاری از کشورها هنوز ناقض است زیرا کرونا یک ویروس نوپدید و جدید است. دوره کمون و پنهان بیماری بین سه تا 14 روز است اما موارد استثنا هم هست. دوره ماندگاری ویروس بر روی سطوح نیز بین چند ساعت تا چند روز گفته شده است ولی 9 روز بیشتر گفته شده است.

جهانپور ادامه دارد: در خصوص اینکه چرا ویروس در بعضی مناطق و بعضی افراد عملکرد شدیدتری دارد هم باید منتظر تحقیقات بیشتر باشیم و گزارش های موجود قطعی و علمی نیست.

وی گفت: اطلاعات ما در ایران نشان می دهد که ویروس کرونا از آنفلوانزا بیماری زایی بیشتری دارد و موارد مرگ آن نیز بیشتر است اما اطلاعات بعضی کشورها مثل آمریکا بر اساس آماری که تا به امروز دارند مثلا مرگ سه هزار نفر بر اثر کرونا و مرگ 18 هزار نفر بر اثر آنفلوانزا یا 32 میلیون ابتلا به آنفلوانزا و بستری 300 هزار نفر مبتلا به آنفلوانزا با آمار کشور ما مطابقت ندارد. البته باید منتظر بمانیم تا آمار کرونا نیز در این کشور کامل گردد.

جهانپور درباره فراوری کیت تشخیصی در ایران گفت: کیت تشخیص کرونا در ایران ساخته شده است و با تایید آن وارد چرخه خدمات می گردد تعداد فراوری آن نیز انبوه و بیش از 80 هزار در هفته است اما استفاده از کیت فقط در زمان آغاز اپیدمی برای ردیابی ویروس و زمان اتمام دوره اپیدمی کاربرد اساسی دارد و در این مرحله که قرار داریم معاینات بالینی و سی تی اسکن ریه برای تشخیص دقیق بیماری قابل اطمینان تر است.

وی اضافه کرد: در بعضی موارد ممکن است تست کرونا منفی گردد و فرد مبتلا باشد بنابراین در زمان حاضر که در اپیدمی کرونا هر بیماری مشکوک در گام اول کرونا تلقی می گردد و باید به دنبال رد آن در بیمار باشیم و برای تشخیص قطعی و جواز دفن بیش از تست کرونا به شواهد بالینی و سی تی اسکن ریه تکیه داریم.

  • متوسط بستری بیماران 7 تا 10 روز

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به پرسشی درباره مدت زمان متوسط بستری بیماران کووید 19 در بیمارستان گفت: مدت زمان دقیق را نمی دانم اما بین هفت تا 10 روز است. بسیاری از این بیماران بعد از دوره حاد بیماری تمایل ندارند به نقاهتگاهها و مراکز استراحتگاه پسابیمارستانی بفرایند و بیشتر تمایل دارند دوره نقاهت را در منزل مراقبت شوند.

وی ادامه داد: بهترین مهمانسراها و مراکز پذیرایی با همکاری نیروهای مسلح و هلال احمر برای خدمت رسانی به بیماران پس از ترخیص آماده شده و شرایط این مراکز با مراکزی که در بعضی کشورهای اروپایی می بینیم قابل مقایسه نیست اما الگوهای فرهنگی و اجتماعی مردم به نحوی است که مردم و خانواده ها تمایلی به ماندن دور از خانه ندارند و خانه را ترجیح می دهند.

جهانپور در پاسخ به پرسشی درباره خطای کیت های آزمایشی چینی گفت: بیشتر کیت های تشخیصی که تا به امروز در ایران استفاده شده کیت های اروپایی بوده که سازمان های بین المللی به ایران اهدا نموده بودند هنوز از کیت هایی که صلیب سرخ چین به ایران داده زیاد استفاده نشده اما خطای این کیت ها را تایید نمی کنیم.

وی اضافه کرد: شایعاتی که در فضای مجازی درباره ابتلای مجدد افراد مبتلا به ویروس کرونا را نیز تایید نمی کنیم.چنین گزارشی نداریم و اگر افرادی دوباره به کرونا مبتلا شده باشند یا بیماری اول آنها ناشی از ویروس کرونا نبوده یا درمان کامل نشده است. فعلا گزارش ها حاکی از این است که یک بار ابتلا چندین ماه مصونیت می دهد و موفقیت درمان با پلاسمای بهبود یافتگان نیز به همین علت مورد توجه قرار گرفته و مراحل تایید را می گذارند.

  • روش هموپرفیوژن تایید نشده است

جهانپور در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا درمان کرونا به روش هموپرفیوژن در بیمارستان بقیه الله با هزینه چند میلیونی مورد تایید وزارت بهداشت است، گفت: این روش تا به امروز در کمیته علمی ستاد مدیریت کرونا تایید نشده است بنابراین استفاده از آن نیز مجاز نیست و حتی اگر به عنوان کلینیکال ترایال و در مراحل آزمایش انجام گردد نیز نباید از افراد پولی دریافت گردد و اگر با تجویز پزشک چنین اتفاقی افتاده تخلف است.

وی گفت: انجام این روش در مراکز درمانی نیازمند طی مراحل قانونی، تایید کمیته اخلاق و تایید نهایی در کمیته علمی ستاد ملی کروناست.

  • آمار پنهان کرونا چقدر است

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که با توجه به اعلام اینکه 80 تا 85 درصد افراد به نوع خفیف بیماری ناشی از ویروس کرونا مبتلا می شوند آیا آمار 30 هزار نفری مبتلایان در ایران همان 15 تا 20 درصد مبتلایان است و بیش از 100 هزار مبتلای پنهان و ناشناخته داریم گفت: هرگز وزارت بهداشت اعلام ننموده 80 درصد موارد بیماری خفیف است و این اظهار نظر غیر علمی است. آنچه آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد این است که 18 درصد بیماران بدون علامت هستند و نه 80 درصد.

وی در واکنش به این نکته که خفیف بودن بیماری در 80 درصد مبتلایان را معاون تحقیقات وزارت بهداشت اعلام نموده اضافه کرد: این آمار ممکن است در روزهای اول شناسایی این بیماری در کشور صحت داشته باشد اما اکنون با گذشت بیش از یک ماه از شیوع کرونا در ایران این آمار را تایید نمی کنیم.

جهانپور اضافه کرد: در روزهای اول ممکن بود ویروس کرونا با آنفلوانزا اشتباه گرفته گردد اما اکنون هر بیماری که مشاهده گردد اصل بر ابتلا به کروناست مگر اینکه خلافش ثابت گردد و با توجه به غربالگری که از بیماران خفیف نیز قرار است انجام گردد آمارها به سمت واقعی شدن پیش می رود.

وی ادامه داد: البته شناسایی نشدن موارد خفیف در بسیاری از کشورهای پیشرفته مثل ایتالیا و اسپانیا نیز وجود دارد و علت اینکه 10 درصد مبتلایان در ایتالیا و 11 درصد در اسپانیا فوت نموده اند این است که در آمار آنها موارد خفیف و بدون علامت ثبت نشده است و با ثبت این افراد میزان مرگ پایین تر است در کشورها هم البته نه به اندازه این کشورها اما مواردی از شناسایی نشدن موارد خفیف وجود دارد.

  • تب سنجی دقیق نیست

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره دقت تب سنجی در شناسایی بیماران نیز گفت: این روش بیشتر در روزهای ابتدایی برای پیدا کردن بیماران انجام می شد. قطعا روش دقیقی برای غربالگری نیست زیرا با مصرف یک استامینوفن یا بروفن می توان تب را کنترل کرد و موارد نداشتن تب کاذب زیاد است اما به هر حال یکی از روشهای غربالگری است که نمی توان آن را حذف کرد و باید با تکمیل اطلاعات مانند معاینه بالینی و تست pcr یا سی تی اسکن ریه تشخیص را کامل کرد.

وی اضافه کرد: از هر 180 هزار نفری که در مراحل اولیه غربالگری به آنها مشکوک می شویم 3500 نفر به تخت بیمارستانی می رسند بنابراین نمی توان تب سنجی را ورودی و خروجی شهرها یا متروها منتفی کنیم.

جهانپور درباره هزینه درمان افراد مبتلا به کرونا گفت: سیاست وزارت بهداشت تغییر ننموده، 90 درصد هزینه درمان در بیمارستانهای دولتی را بیمه ها می پردازند و 10 درصد به عهده بیمار است. تست کرونا نیز که در بعضی کشورهای اروپایی تا 1300 دلار بابت آن می گیرند در ایران رایگان است البته تعرفه های بخش خصوصی به مراتب بیشتر است اما هیچ کس به این مراکز ارجاع نمی گردد مگر اینکه خودش برود. اگر بیمارستانهایی هم باشند که در گذشته کل هزینه درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا را نگرفته و رایگان خدمات رسانی نموده اند، لطف نموده اند و از هزینه بیمارستان خودشان کسر نموده اند و چنین سیاست تشویقی برای درمان رایگان نداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3853

به "عده زیادی از مسافران در سفر کرونا گرفته یا فوت کردند ، آمار پنهان کرونا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عده زیادی از مسافران در سفر کرونا گرفته یا فوت کردند ، آمار پنهان کرونا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید