عمارت امیریه؛ یکی از نقاط دیدنی استان بوشهر، عکس

به گزارش مجله نماشو، ساختمان اصلی بنا مربوط به دوره قاجاریه است و نخست به دستور امیر وقت جنوب، معروف به سید حسین بلدیه که در آن محل انجام وظیفه می کرده بنا شده است.

عمارت امیریه؛ یکی از نقاط دیدنی استان بوشهر، عکس

عمارت امیریه مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، خیابان ساحلی، پارک خلیج فارس، محله کوتی واقع شده و این اثر در تاریخ 19 اردیبهشت 1378 با شمارهٔ ثبت 2319 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

این عمارت، واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

در سال 1376 خ. به پیشنهاد اداره میراث فرهنگی و بنیاد ایران شناسی، عمارت امیریه به موزه مردم شناسی بوشهر تبدیل شد.

ساختمان اصلی بنا مربوط به دوره قاجاریه است و نخست به دستور امیر وقت جنوب، معروف به سید حسین بلدیه که در آن محل انجام وظیفه می کرده بنا شده. این خانه از دو طبقه تشکیل شده و در جلو ایوانی بزرگ دارد که دارای دو درگاه ورودی می باشد و در طبقه بالا نیز بالکنی از جنس چوب ساخته شده است.

عمده مصالح تشکیل دهنده این بنا سنگ های مرجانی، گچ و چوب ساج می باشد که به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دلیل نزدیکی به دریا و موریانه نخست اطراف ستونها را با بند کمال (کنبال) که از الیاف درخت نارگیل درست می شود می پیچانده اند و سپس روی پوست مزبور با گچ تزئین داده اند.

ساختمان اصلی بنا مربوط به دوره قاجاریه است

ورودی عمارت دارای چشم اندازی بسیار زیباست و پوشش سقف از چوب صندل یا چندل است. ستون های جلو ساختمان نیز از جنس چوب ساج است. در جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت (به دلیل نزدیکی به دریا) و موریانه نخست اطراف ستون ها را با بید کنبال که از پوست درخت نارگیل درست می شود پیچانده و سپس روی آن را با گچ تزیین کرده اند. چوب های کنده کاری به کار رفته در طارمه و نقوش در و پنجره ها، گچبری سر در ها، کنده کاری و گوه های برنجی به کار رفته در درگاه ورودی از عوامل تزیینی این بنا هستند.

برخی به اشتباه ساخت عمارت امیریه را به سید حسین بلدیه نسبت می دهند در حالیکه سید حسین بلدیه در زمان رضاشاه شهردار بوشهر بوده است و ساختمان عمارت امیریه در سال 1319 ق یعنی 25 سال قبل از پادشاهی رضاشاه به خاتمه رسیده است. در این مورد آمده است: عمارت امیریه در اوایل حکومت رضاشاه به عنوان ساختمان بلدیه (شهرداری) منظور گشت، و شهردار وقت بوشهر سید حسین سعادت که به سید حسین بلدیه مشهور شده، در آن انجام وظیفه می کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3265

به "عمارت امیریه؛ یکی از نقاط دیدنی استان بوشهر، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت امیریه؛ یکی از نقاط دیدنی استان بوشهر، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید