عوارض سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

به گزارش مجله نماشو، این روزها با شیوع کرونا و افزایش آمار ابتلا به این بیماری درخواست برای سی تی اسکن از ریه به عنوان یکی از روش های تشخیص کاربرد بیشتری هم پیدا نموده است و چه بسا در مواردی که کیت تشخیص PCR کم باشد درخواست انجام سی تی اسکن بیشتر هم می گردد. اما نظر کارشناسان این رشته متفاوت است و هشدارهایی برای سال های آینده داده شده که پزشکان با دقت بیشتر و بنا به احتیاج، این روش تشخیصی را در نظر بگیرند و به اصرار افراد تن ندهند. دکتر محمد اکبر نژاد، عضو هیئت مدیره علوم پرتونگاری ایران در این باره به باشگاه خبرنگاران می گوید: سی تی اسکن بی رویه می تواند بعد از چند سال به دلیل مضرات اشعه به صورت سرطان خود را نشان دهد و افراد باید بدانند انجام سی تی اسکن های بی رویه فقط باعث می گردد که دوز تجمعی اشعه در بدن افزایش پیدا کند و در نهایت حداقل سه تا چهار سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه روبرو شویم به همین دلیل بهترین راه چاره این است که افراد مشکوک به کرونا ابتدا به پزشک مراجعه نمایند و بعد در صورت احتیاج سی تی اسکن انجام دهند زیرا افراد به تنهایی صلاحیت خود درمانی ندارند.

عوارض سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

میزان مجاز دریافت اشعه

میزان مجاز اشعه ایکس یا اشعه رادیواکتیو که هر فرد می تواند بدون مشکل خاصی دریافت کند، توسط دانشمندان محاسبه شده است. این مقدار تجمعی است. به این معنی که مجموع مقدار اشعه ای که در طول یک سال به بدن شما تابیده می گردد باید از میزان خاصی کمتر باشد.

میزان اشعه دریافتی را با مقیاسی به نام میلی سیورت (millisievert) اندازه گیری می نمایند. در محیط زندگی مقداری اشعه به صورت طبیعی وجود دارد و هر فرد به طور طبیعی در هر سال 3 میلی سیورت اشعه از محیط اطراف خود دریافت می نماید که به آن اشعه زمینه ای

می گویند. میزان مجاز اشعه یونیزان دریافتی برای هر انسان در طول سال (به جز اشعه زمینه ای و موارد اورژانسی) یک میلی سیورت است.

دکتر ساسان توانا فوق تخصص بیماری های ریه معتقد است فقط باید برای بیماران با شرایط حاد یا کسانی که بیماری زمینه ای دارند، استفاده گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3426

به "عوارض سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید