عواقب کرونا برای حیات وحش در معرض انقراض آفریقا

به گزارش مجله نماشو، تکاوران مسلح در سپیده گاه تعقیب شکارچیان غیرقانونی را شروع می نمایند. عالم گیری کوید 19 هشیاری تازه و ترس تازه ای را به جان ما انداخته است.

عواقب کرونا برای حیات وحش در معرض انقراض آفریقا

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، با رفتن گردشگرها و درآمدی که از آن ها حاصل می شد، حفاظت از حیات وحش در معرض انقراض مانند کرگدن های سیاه به یک چالش عظیم بدل شده است. شکارچیان غیرقانونی مانند بسیاری دیگر، دست به هر کاری می زنند تا معیشت خود را تأمین نمایند و از این رو دل وجرأت بیشتری پیدا نموده اند.

کرگدن ها مدت هاست که از سوی شکارچیان غیرقانونی تهدید می شوند. آن ها کرگدن ها را به خاطر شاخ هایشان می کشند تا آن ها را به شکل غیرقانونی به فروش برسانند، چون بسیاری از مردم این باور غلط را دارند که این شاخ ها ارزش دارویی دارند.

به گفته جان تکلز، یکی از محیط بانان منطقة آل پجتا در کنیا، حالا این دغدغه هم اضافه شده است که عالم گیری کووید 19 ممکن است این دست شکارهای غیرقانونی را افزایش بدهد.

او اضافه نمود: این روزها باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم، چون ممکن است شکارچیان غیرقانونی از این خلوتی سوءاستفاده نمایند و حیوانات را شکار نمایند.

تعداد کرگدن های سیاه در افریقا در طی سال های گذشته به کندی رو به افزایش بود، گرچه بر اساس گزارش اتحادیة بین المللی حافظت از طبیعت (IUCN) در ماه مارس، این گونه همچنان در دسته به شدت در معرض انقراض قرار گرفته است. حفاظت از این گونه ها همچنان مستلزم اجرای قوانین جدی تر و مؤثرتر است.

آل پجتا خانه بیش از 130 کرگدن سیاه است، مکانی که به گفته ریچارد ویجن، مدیر این منطقه حفاظت شده، عظیم ترین جمعیت این حیوان در شرق و مرکز افریقا را در خود جای داده است. بر اساس ادعای ویجن، محافظت از این حیوانات بسیار هزینه بر است. آل پجتا سالانه بالغ بر 10 هزار دلار برای حفظ هر کرگدن هزینه می نماید.

او اضافه نمود: این کار برای ما سالی حدوداً دو میلیون دلار هزینه دارد. در زمان شیوع کرونا که گردشگری به صورت کامل متوقف شده است، برای مایی که عمدة درآمدمان از این صنعت بوده بسیار سخت شده که عایدی مورد احتیاج برای حفاظت از کرگدن ها را به دست بیاوریم. کرونا برای کرگدن ها هم به یک فاجعه بدل شده است.

مدیر این منطقه محافظت شده انتظار دارد سال جاری سه تا چهار میلیون دلار عایدی اش را از دست بدهد و از این رو توانایی اش برای محافظت از کرگدن ها به شدت کاهش پیدا خواهد نمود. حالا باید دید شکارچیان غیرمجاز چطور از این فرصت استفاده می نمایند و آمار شکار این حیوانات نادر تا چه حد افزایش پیدا می نماید.

بر اساس گزارش IUCN، شکار گونه های مختلف کرگدن در افریقا روندی کاهشی داشته است و از 1349 مورد در سال 2015 به 892 مورد در سال 2018 افت پیدا نموده است، اما شرایط سال 2020 ممکن است این تعداد را به شکل غیرمنتظره ای افزایش بدهد. جمعیت کرگدن های سیاه نیز سالانه 2.5 درصد بین سال های 2012 تا 2018 رشد داشته است و به بیش از 5600 رأس رسیده است. انتظار می رفت این رشد تا پنج سال آینده تداوم داشته باشد، اما کرونا تمام معادلات را بر هم زده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3782

به "عواقب کرونا برای حیات وحش در معرض انقراض آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواقب کرونا برای حیات وحش در معرض انقراض آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید