فرار از خستگی خانه نشینی با بازهای بومی

به گزارش مجله نماشو، بازی های زیبای قدیمی مانند لی لی، دوز، یک قل، دوقل و سایه بازی در کنار بازی های خانگی مدرن تر مانند پانتومیم، شطرنج و...می تواند بخشی از جاذبه این روزهای خانه نشینی باشد.

فرار از خستگی خانه نشینی با بازهای بومی

جهت دریافت خدمات محوطه سازی باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش مجله نماشو آنلاین به نقل از مهر، طرح پر کردن اوقات فراغت با بازی های خانگی مربوط به دوران خانه نشینی کنونی و قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا نیست و از قدیم الایام در جای جای کشورمان رواج داشته است؛ شاید بعضی از این بازی ها در عصر کنونی و دوران سلطه بدون چون وچرای رسانه و کامپیوتر کمرنگ شده باشد اما هنوز در دور هم جمع شدن های فامیلی برای خود برو بیایی دارد.

این روزها که دور هم جمع شدن ها مختص خانواده هاست، فرصت خوبی است که هم بیشتر به این بازی ها پرداخته گردد و هم زمانی که از دیدن فیلم و خواندن کتاب و سرگرمی های کامپیوتری، کفاف بی حوصلگی درخانه ماندن را نداشت؛ بزرگترها بازی های دوران کودکی خود را به نوجوانان جوانان و بچه ها بیاموزند و همگی از این سرگرمی های خانگی که اغلب آنها به دلیل جنب و جوش خاص خود موجب سلامتی جسم و روح نیز هست، لذت ببرند.

اصفهان هم همچون بسیاری از دیگر شهرهای کشور یادگاری های زیادی از بازی های خاص خانگی دارد که در صندوقچه دل پدربزگ ها و مادربزگ ها یا پدر و مادرها جای گرفته است و می تواند پس از سال ها قفل فراموشی را از آنها زدود.

بازی های زیبا و پرتحرک قدیمی مانند لی لی، دوز، یک قل؛ دوقل، سایه بازی، اسم و فامیل و غیره در کنار بازی های خانگی مدرن تر مانند پانتومیم، حدس بزن، پینگ پونگ خانگی، شطرنج، و موارد مشابه هنوز نیز می تواند بخشی از جاذبه این روزهای دوران خانه نشینی باشد اما این بار هم پای بزرگترهایی که به بچه ها بازی ها را می آموزند.

پینگ پونگ خانگی: تنیس روی میز یکی از جذاب ترین بازی هایی است که اغلب افراد به آن علاقه خاصی دارند، ممکن است در چنین شرایطی هم به دلیل قیمت و هم به دلیل شرایط قرنطینه تهیه میز پینگ پونگ برای شما سخت باشد، اما به راحتی و تنها با داشتن دو راکت و یک توپ نیز می توانید این بازی را در خانه انجام دهید.

برای این کار کافی است یک میز با سایز مناسب داشته باشید، با توجه به اینکه ذهن انسان به راحتی به شرایط مختلف عادت می نماید اگر میز شما کمی کوچک تر از میزهای معمولی بود نیز نگران نباشید، مغز شما به راحتی می تواند خود را با این شرایط هماهنگ کند و یک بازی مهیج و جذاب تنیس را در منزل و یا آپارتمان تجربه کنید.

آفتاب مهتاب: یکی از بازی های گروهی قدیمی اصفهان است که دو نفر به تنهایی نیز می توانند آن را انجام دهند؛ شیوه بازی بدین شکل است که دو نفر هم قد و هم وزن، پشت خود را به یکدیگر و دست های خود را درهمنموده و قلاب می نمایند. بعد یکی از آنها کلمه آفتاب را به حالت کشیده می گوید و در حالی که به جلو خم می گردد، دیگری را بلند نموده و برپشت خود قرار می دهد. نفر دوم هم همین کار را انجام می دهد ولی کلمه مهتاب را به صورت کشیده می گوید.

در نوبت های بعدی، یکی عبارت آفتاب مهتاب چه رنگه؟ و دیگری سرخ و سفید دورنگه را هنگام خم شدن می خوانند و تا زمانی که خسته نشده باشند، بازی را ادامه می دهند.

یک قل دوقل: برای این بازی دو نفر بازیکن نیز کافی است و تعداد پنج سنگ صاف و صیقلی احتیاج است، در مرحله نخست بازیکن پنج سنگ را به گونه ای که جدا از هم بایستند روی زمین پخش می نماید، یکی را برداشته و به بالا پرتاب می نماید، در فاصله پایین آمدن، یکی از سنگ ها را از روی زمین برداشته و با همان دست، سنگ بالا انداخته را که در حال پایین آمدن است می گیرد و به همین روش، همه آنها را برمی دارد و مراحل بعدی به همین شکل و با تعداد بیشتر سنگ تکرار می گردد.

این بازی مهیج کمی سخت است و برای یادگیری هم احتیاج به همراهی یک استادکار بازی دارید! و هم تمرین را از قلم نیاندازید اما پس از یادگیری و در یگ رقابت گروهی آن را بسیار جذاب خواهید یافت.

عمو یادگار: یکی از بازی های قدیمی است که از تعداد کم تا زیاد بازیکنان را شامل می گردد، در این بازی بازیکن دیگر سوار او می گردد و چشم های بازیکن دیگر را با دست می گیرد و از او می پرسد آش جو خورده با ماست و خیار، عمو یادگار خوابی یا بیدار؟ سپس یا چشم های خود را می بندد یا هر دو را باز نگه می دارد یا یکی را باز و دیگری را بسته نگه می دارد.

بازیکنی که چشم های آن بسته است باید چشم های بسته و باز بازیکن را حدس بزند و مثلاً بگوید، خواب یا بیدار یا خواب و بیدار. در این حال یک نفر هم بر بازی نظارت می نماید؛ اگر حدس او درست بود جاها با هم عوض می گردد.

لَپَربازی: در این بازی نیز تعداد افراد می تواند از دو نفر یا بیشتر باشد، ابتدا دایره ای روی زمین می کشند و هریک از بازیکنان تعدادی سنگ داخل آن می گذارد. آن گاه خطی را معین می نمایند و هریک از بازیکنان از آن محل سعی می نماید با لپر خود، سنگ های داخل دایره را نشان نموده و آنها را از دایره خارج کند. بازیکنی که تعداد بیشتری سنگ را از دایره خارج نموده باشد، برنده بازی است.

شطرنج: بازی است که احتیاجی به تعریف ندارد، شاید مدت ها به دنبال آموزش این بازی که احتیاج به تفکر و دقت دارد و به گفته کارشناسان در افزایش توان ذهنی و هشوی افراد مؤثر است بوده باشید، الان فرصت خوبی است که اگر هنوز اقدام به یادگیری آن ننموده اید به وسیله پدر و مادر یا حتی جست وجو در نت به آموزش آن بپردازید و از این بازی بسیار قدیمی جهانی لذت ببرید.

لی لی: این بازی که در عین حال یک ورزش بسیار متحرک و هیجان انگیز نیز هست در حیاط خانه نیز قابل اجراست.

برای این بازی یک سنگ مسطح، زمین صاف و بدون چمن و یک قطعه گچ یا زغال احتیاج دارید تا جدول بازی را که شامل هشت خانه است ترسیم گردد؛ تعداد نفرات بازی بین دو تا هفت نفر است.

سایه بازی: شاید بسیاری از ما زمان هایی را به یاد داریم که ساعتی از شب برق منازل قطع بود و در این زمان یکی از زیباترین بازی های دسته جمعی برای رهایی از بی حوصلگی سایه بازی بود.

در این بازی افراد در سایه نور اندکی که در تاریکی بر دیوار می تراود اشکالی از حیوانات، اشیا به یاری دست های خود ترسیم می نمایند و فرد دیگر باید این شکل ها را حدس بزند، حتی با این روش می توان یک نمایش سایه بازی عروسکی نیز اجرا کرد و مدت ها سرگرم شد.

پانتومیم: در این بازی افراد به دو گروه تقسیم می شوند، یکی از گروه ها یک کلمه انتخاب می نماید و به یک نفر از افراد گروه مقابل می گوید. این فرد با اجرای پانتومیم باید در زمان معین افراد گروه خودش را به کلمه مورد نظر برساند و به همین ترتیب گروه بعدی.

در پانتومیم می توان برای سخت تر شدن و جذاب تر شدن بازی می توان جمله در نظر گرفت.

منچ و مار و پله: این بازی است که همه افراد در هر گروه سنی حداقل یک بار آن را انجام داده اند، این بازی جذاب برای همه گروه های سنی بیش از 90 سال عمر دارد.

کافی است یک صفحه این بازی و مهره هایش را در منزل داشته باشید تا همراه همه اعضای خانواده ساعتی به این بازی زیبا سرگرم باشید.

حدس بزن: این بازی بسیار جذاب و قدیمی بدین شکل اجرا می گردد که کلمه ای که برای طرف مقابل خاطره انگیز است یا به آن علاقه خاصی دارد روی کاغذ نوشته و به پیشانی او بچسبانید یا در ذهن نگه داشته و به دیگر بازیکنان می گوئید.

بقیه افراد با دادن هدایت به او یاری می نمایند تا آن کلمه را حدس بزند. این بازی خاطرات خوب شخص رابه یادش می آورد و در دوان خانه نشینی می تواند شادی بخش باشد.

در شرایط فعلی خانه نشینی به راحتی می توانید از بازی های زیبای قدیمی با کمی تغییر برای هماهنگ شدن با شرایط آپارتمان یا خانه لذت ببرید، در این شرایط از انجام بازی های مهیجی همچون گل کوچک خانگی، والیبال، گرگم به هوا، قائم باشک، الک دولک، دوز و غیره غافل نباشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 910

به "فرار از خستگی خانه نشینی با بازهای بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار از خستگی خانه نشینی با بازهای بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید