قدرت زبان فارسی در مقابله با تهدیدها

به گزارش مجله نماشو، محمدرضا ترکی با آنالیز وضعیت غلط نویسی های رایج در زبان فارسی، می گوید: زبان فارسی در طول تاریخ ثابت نموده است که از قدرت لازم برای مقابله با تهدیدها بهره مند است و به سادگی در معرض آسیب قرار نمی گیرد.

قدرت زبان فارسی در مقابله با تهدیدها

این شاعر، پژوهشگر و مدرس دانشگاه در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: غلط نویسی ها قطعا امر خوشایندی نیستند؛ مخصوصا برخی اصرارها بر غلط نویسی و ایجاد تغییرات از پیش خود در رسم الخط و نگارش، خدمت به زبان فارسی نیست. باید همان گونه که در عرصه محصولات و کالاهای تجاری معتقد به وجود موسسه استاندارد هستیم و نظر این موسسه را در زمینه کیفیت کالاها فصل الخطاب می دانیم، در حوزه زبان معیار و رسم الخط به داوری فرهنگستان زبان و ادب فارسی گردن بگذاریم و اگر دیدگاه خاصی در حوزه زبان فارسی داریم که با نگرش فرهنگستان متفاوت است، آن را به عنوان انتقاد و پیشنهاد به این مرکز علمی منتقل کنیم.

او اضافه نمود: اصرار بر دیدگاه های شخصی و نپذیرفتن داوری این مرکز رسمی علمی یقینا به هرج ومرج زبانی خواهد انجامید. البته فرهنگستان هم باید بر کوشش های خود بیفزاید و سعی کند مشارکت هرچه وسیع تر نخبگان و فرهیختگان را جلب کند و بیش ترین انعطاف ممکن را در پذیرش دیدگاه های دلسوزانه اهل فضل نشان دهد.

ترکی با بیان این که فاجعه در جایی شروع می گردد که ارتباط فرهنگستان و رسانه ها و اهل قلم قطع بگردد و هرکسی ساز خودش را بزند، گفت: ویراستاران فاضل، نویسندگان، شاعران و مترجمان فاضل و خوش ذوق، عملا بخشی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اعضای غیررسمی آن هستند و می توانند تاثیر جدی بر رواج پاکیزه نویسی داشته باشند.

او اضافه نمود: در صورت پذیرفته شدن نظریات کارشناسانه فرهنگستان و همکاری رسانه ها و فرهیختگان جامعه با این مرکز علمی نباید نگران غلط نویسی ها و خطاهای زبانی باشیم.

این دانشیار دانشگاه تهران سپس درباره تاثیر فضای مجازی بر غلط نویسی هایی که امروزه شاهد رواج آن ها هستیم بیان نمود: فضای مجازی مجموعه ای از تهدیدها و فرصت ها را در زمینه های مختلف از جمله حوزه زبان ایجاد نموده است. ما هنوز یاد نگرفته ایم از فضای مجازی استفاده درست بکنیم و تعامل مان با این فضا متعادل و منطقی نیست. متاسفانه فضای مجازی هر روز فضا را برای رسانه های اصیل، از قبیل مطبوعات که از لحاظ نوشتاری عیار قابل قبول و بالاتری داشتند تنگ و تنگ تر می نماید؛ به گونه ای که هر روز شاهد حذف و انزوای رسانه های مکتوب هستیم.

محمدرضا ترکی با اشاره به از بین رفتن مطبوعات به عنوان یک نمونه پاکیزه نویسی در زبان فارسی، اظهار کرد: این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت که بسیاری از نشریات کشور ما که می توانستند نمونه پاکیزه نویسی باشند، امروزه در شمارگان بسیار اندک منتشر می شوند یا اصلا نمی شوند. در مطبوعاتی هم که به دکه های روزنامه فروشی می رسند، این روزها کم تر شاهد نویسندگان مقتدر و صاحب سبک هستیم.

او سپس با بیان این که به نظر می رسد مدیران فرهنگی هم هر روز بیش تر مرعوب و مجذوب فضای مجازی می شوند و توجه بیش از حد آنان به فضای مجازی و قابلیت های آن باعث کم توجهی شان به رسانه های مکتوب غیرمجازی شده است گفت: در حال حاضر زیرساخت های فنی و ارتباطی کشور با صرف هزینه های نجومی در اختیار تقویت فضای مجازی قرار گرفته و واردات بی رویه انبوه گوشی های هوشمند، حتی از نوع اشرافی، با صرف میلیاردها دلار از درآمد کشور بر این جو دامن زده است. این گوشی ها و رسانه های مجازی مستتر در آن ها، هر روز در کنار مزایایی که ایجاد می نمایند، باعث می شوند که شمارگان اندک روزنامه های ما بیش تر آب برود و حتی شاهد تعطیلی تعداد قابل توجهی از آن ها باشیم.

او در سرانجام اضافه نمود: به همین نسبت هرروزه از تعداد کتاب ها و کتاب خوان ها کاسته می گردد. این تحولات رسانه ای قطعا بر فضای فرهنگی و زبانی ما اثرگذار خواهد بود و معلوم نیست که سویه این تحولات همیشه مثبت و به نفع فرهنگ و زبان و ادبیات ما باشد. این وضعیت ناخوشایند محصول برخورد نامتعادل و غیرمنطقی با فضای مجازی است. پیش از فرهنگ سازی لازم نباید جامعه، خصوصا جوان ترها، به دلیل منافع سیاسی جریان های قدرت، به صورت بی رویه در ورطه این فضا که ایمان فلک در آن به باد رفته، رها و پرتاب می شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2807

به "قدرت زبان فارسی در مقابله با تهدیدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت زبان فارسی در مقابله با تهدیدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید