قطره چشمی حاوی نانوذرات ویتامین A ساخته شد

به گزارش مجله نماشو، نانوذرات حاوی ویتامین A. به صورت یک قطره چشم ساخته شده که می تواند برای برطرف خشکی چشم مورد استفاده قرار گیرد.

قطره چشمی حاوی نانوذرات ویتامین A ساخته شد

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نانوذرات حاوی ویتامین A به صورت یک قطره چشم ساخته شده که می تواند برای برطرف خشکی چشم مورد استفاده قرار گیرد. این محصول با نام تجاری NANO CLEAR A به فروش می رسد و با محصولات درمان بیماری خشکی چشم موجود، که یک بازار 1.8 میلیارد دلاری در آمریکا در اختیار دارد، رقابت خواهد نمود.

اطلس نانوتک (Atlas Nanotech) یک محصول پزشکی مبتنی بر نانوفناوری منحصربه فرد دیگر را به سبد محصولات خود اضافه می کند. اخیراً مدیرعامل شرکت، دکتر Julio Riestra، برای نخستین بار از تکمیل توسعه اولین قطره کریستالی چشم ویتامین A. (رتینول) اطلاع داد.

این محصول با نام تجاری NANO CLEAR A به فروش می رسد و با محصولات درمان بیماری خشکی چشم موجود، که یک بازار 1.8 میلیارد دلاری در آمریکا در اختیار دارد، رقابت خواهد نمود. این پیشرفت بیانگر اوج تحقیقات صورت گرفته توسط دکتر Aldo Oregon Miranda، جراح چشم و عضو هیئت مشاوره علمی اطلس نانوتک با همکاری پروفسور David De La Mora، رئیس هیئت مدیره اطلس نانوتک است.

در حال حاضر هیچ درمان بدون نسخه ای (over-the-counter)، براساس ویتامین A. (رتینول) وجود ندارد که به درمان پیامد های سندرم خشکی چشم یاری کند. ویتامین A، علاوه بر سازگار بودن با چشم ها، اثربخشی بیش از 5 درصد جذب توسط آن عضو را دارد.

با استفاده از فناوری نانو، کپسوله کردن ویتامین A. برای دستیابی به جذب بهتر آن در چشم امکان پذیر است. اطلس نانوتک، نانوذرات ویتامین A. کم تر از 100 نانومتری ایجاد نموده است که قادر به معلق ماندن در محلول کریستالی چشم هستند و به راحتی جذب می شوند. این نانوذرات هیچ خطر مسمومیتی ندارند، زیرا غلظتشان بسیار کم است، اما به دلیل اندازه، آن ها بسیار کارآمدتر هستند. این قطره، یک مشکل نسبتاً رایج در جمعیت را حل می کند و در بیماران پس از جراحی نیز مؤثر است.

در چشم پزشکی، ویتامین A. (رتینول) به عنوان محافظ و ترمیم کننده زخم قرنیه استفاده می گردد. زیرا دارای خواص آب گریزی است که به بافت پوششی (epithelium) و رشد بستره (Stroma) و همچنین در درجه دوم به غنی سازی ترکیب لایه اشک و اسمولالیته یاری می کند. عواقب اصلی بیماری خشکی چشم از دست رفتن بافت پوششی و تغییر اسمولالیته لایه اشک است. به همین دلیل ویتامین A. نه تنها بهتر از هر محصول اشک مصنوعی معمولی می تواند علائم را بهبود بخشد، بلکه مورفولوژی تغییر یافته، نتایج بلندمدتی را نیز ارائه می کند.

تاکنون رتینول فقط به صورت ضماد (salve) عرضه می شد، که آن را فقط برای استفاده در زمان خواب مفید می ساخت.

همچنین ویتامین A. که به عنوان موثرترین درمان برای اقدامات پس از جراحی چشم شناخته می گردد، در دوز های زیاد می تواند سمی باشند. اما در حالت ذره ای، رتینول معلق در محلول کریستالی برای فروش به عنوان یک درمان بدون نسخه، کاملاً بی خطر است.

ذرات نانو به آن اجازه می دهد تا آب گریز باقی بماند، که این امر چسبندگی بهتر و در دسترس بودن اجزای آن را تضمین می کند. همچنین این فرصت را فراهم می کند تا یک فرم دارویی از محلول داشته باشد که بر روی یک حامل استات حمل گردد. این که استات به حفظ ماندگاری اجزای درون قرنیه یاری می کند حقیقت دارد. در حال حاضر اطلس نانوتک مشغول تحلیل امکان فراوری و توزیع یا مجوز دادن برای بهره برداری از فرآیند ثبت شده Nano Clear A. است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 30 مهر 1398 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 504

به "قطره چشمی حاوی نانوذرات ویتامین A ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطره چشمی حاوی نانوذرات ویتامین A ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید