چه زمانی باید طراحی لوگوی شرکت را تغییر داد؟

به گزارش مجله نماشو، لوگو نشان هویتی یک برند است و فرایند برندسازی بدون طراحی لوگو مناسب به نتیجه مطلوب منتهی نمیشود، شرکت های عظیم ممکن است در طول عمر برند خود تغییراتی را در لوگو خود دهند و آن را بارها تغییر دهند، اما چه زمانی باید لوگو را تغییر داد و یا چطور باید بهترین را انتخاب کرد؟

چه زمانی باید طراحی لوگوی شرکت را تغییر داد؟

مطالعه زیر شامل برخی از معروف ترین اسامی در دنیا از جمله استارباکس، اپل، آمازون و لیوایز است. برخی از این شرکت ها لوگوی خود را بارها تغییر داده اند، و برخی به ندرت دست به تغییر زده اند. برخی از آن ها طراحی های مجدد کاملاً متفاوتی انجام دادند، و برخی دیگر تنها تغییراتی جزئی در طراحی لوگو خود دادند.

اپل (Apple)

اپل در سال 1976 با لوگویی کاملاً متفاوت از لوگوی معروف اپل که امروزه می شناسیم، تأسیس شد. یک سال بعد، طراحی مجدد عظیمی رخ داد که اولین لوگوی سیب را با طرح رنگین کمانی معرفی کرد. در سال 1998، اپل دو لوگوی جدید را بر اساس عکسی یکسان ارائه داد: یکی به رنگ مشکی و دیگری به رنگ آبی روشن. در سال 2001، لوگوی نقره ای اپل معرفی گردید. بعد از آن فروش این کمپانی شروع به افزایش پیدا کرد، و در سال 2007 لوگوی نقره ای رنگ دیگری را معرفی کرد. در نهایت، این شرکت تکرار تازه ای از لوگوی سیب ساده مشکی ارائه داد که هنوز هم استفاده می گردد.

ریدیزاین های لوگوی اپل تقریباً همیشه به سمت حسی آینده نگر و پیشرفته حرکت نموده است. چنین کوشش هایی به ویژه برای برند یک شرکت تکنولوژی عظیم بسیار مفید هستند.

استارباکس (Starbucks)

فروشگاه معروف و همه جا حاضر قهوه استارباکس در سال 1971 با نسخه ای کلاسیک و قهوه ای از لوگوی دایره ای حالا شناخته شده آن تأسیس شد. این شرکت طرح سبز و سفید را ابتدا در سال 1987 اضافه نمود، و بعداً آن را با سبکی شیک تر در سال 1992 به روز کرد.

در سال 2011، استارباکس متن Starbucks Coffee را به طور کامل از لوگوی خود حذف کرد و تنها تصویر مرکزی باقی ماند. هر ریبرندینگ، تکراری جدید از همان لوگو با تغییراتی کوچک بود که اغلب منجر به سبک شیک تر و مینیمالیست تری شد.

آمازون (Amazon)

بعد از تأسیس در سال 1994، آمازون در سال 1997 با دو لوگوی جدید ریبرندینگ انجام داد که یکی از آن دو اساس تصویرپردازی مدرن Amazon.com را شکل می دهد. یک سال بعد، این شرکت دو لوگوی دیگر را توسعه داد. در سال 2000، آمازون باز هم ریبرندینگ کرد و این بار برای مدت زمان طولانی لوگوی خود را حفظ نموده است.

آمازون بعد از تکرار شش طراحی مختلف لوگو در شش سال اول تأسیس خود، از یک تصویر استفاده نموده است. این نکته را باید در نظر گرفت که آمازون به عنوان کتابفروشی کار خود را شروع کرد، بعداً به فروشگاه کتاب، فیلم و غیره گسترش پیدا کرد و حالا تقریباً در همه چیز فعالیت دارد. خیلی عادی است که وقتی مدل کسب و کار شرکتی تغییر می نماید یا گسترش پیدا می نماید، بخواهد ریبرندینگ کند.

لیوایز (Levis)

لیوایز به خاطر یک محصول اصلی شناخته می گردد: شلوار جین. این شرکت معروف پارچه های دنیم در سال 1853 تأسیس شد و تنها یک بار در سال 1936 لوگوی خود را به تصویر قرمز و سفیدی تغییر داد که امروزه می شناسیم. از آن موقع، این برند همیشه از همان لوگو استفاده نموده است.

با داشتن چنین نام نمادینی (لیوای استراوس) که به محصولی به آسانی قابل شناسایی چسبیده باشد، ضروری است بپرسیم که آیا اصلاً لیوایز فراتر از لوگوی ساده و قابل تشخیصی که در دهه 1930 طراحی شد، احتیاج به طراحی مجدد لوگو داشته است؟

این برندها چه درسی به ما می دهند؟

این مطالعه نشان می دهد که با این که درآمد هر شرکت در زمان تغییر لوگو برخی وقت ها گاهی دچار نوسان می شد، ولی هیچ ارتباط ثابتی وجود ندارد: مت زایکوفسکی مدیر توسعه شرکت Digital Third Coast معتقد است که شرایط پیرامون ریدیزاین و محصول یا خدمت واقعی احتمالاً اهمیت بیشتری دارد. او می گوید:

یک چیزی که این تحلیل به اثبات می رساند این است که بسیاری از بازاریاب هایی که نگران ارتباط بین زیبایی برند و درآمد هستند بهتر است که ابتدا توجه خود را معطوف موضوعات دیگری نمایند. هیچ ارتباط ثابت و قابل توجهی وجود نداشته که نشان دهد لوگوهای متفاوت منجر به فروش بیشتر یا کمتر می شوند.

مهم ترین الگویی که ما متوجه شدیم این است که بسیاری از برندهای عظیم به خصوص برندهای تکنولوژی، در سال های اول حساسیت بسیاری روی لوگوی خود نشان می دهند، ولی به محض اینکه به موفقیت می رسند و رشد شگرفی را تجربه می نمایند، دست از تغییر لوگو بر می دارند و آن را به حال خود رها می نمایند. آمازون، مایکروسافت و توییتر نمونه هایی عالی از این نوع رفتار هستند.

با این حال، مؤسسه C+R چندین نتیجه گیری از مزایا، موانع و مسائل پیرامون ریدیزاین لوگو مطرح نموده است.

چه زمانی باید لوگوی خود را تغییر دهید؟

  • وقتی که لوگوی شما منسوخ و قدیمی است
  • وقتی که شرکت شما خط محصول خود را گسترش می دهد
  • زمانی که شرکت ها با هم ترکیب می شوند
  • زمانی که احتیاج به کاهش تصورات منفی مرتبط با برند است
  • زمانی که برند دنیای شده و زبان در آن اهمیت کمتری پیدا نموده است

ریدیزاین لوگو چه ریسک هایی در بر دارد؟

اگر مصرف نمایندگان به لوگوی کنونی وابستگی داشته باشند، ریدیزاین می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و به فروش لطمه بزند.

دریافت فیدبک پیش از انتشار لوگو، می تواند ضعف های موجود در ریدیزاین را آشکار کند.

تغییر همیشه به معنای پیشرفت نیست.

مردم به چه چیزهایی در لوگو واکنش نشان می دهند؟

بر اساس C+R، اثربخش ترین لوگوها بدون کلمه و مینیمالیست هستند. دن فرگوسن کارشناس بازاریابی با این موضوع هم عقیده است و به کسب و کارها توصیه می نماید که لوگوها را یکپارچه، ساده و به یاد ماندنی نگه دارند. او می گوید:

چه شما از صفر شروع می کنید یا اینکه می خواهید ظاهر لوگوی خود را تغییر دهید، به دقت در خصوص رنگ ها، شکل ها، الگوها و فونت هایی که استفاده می کنید و عواطفی که در خصوص برند شما ایجاد می نمایند، فکر کنید. اگر نوعی ناهمگونی بین هویت، ارزش ها و لوگوی شما به وجود بیاید، ممکن است شما را وارد راستا سخت بازاریابی برای برندی نا امید نماینده یا گیج نماینده کند.

فرگوسن در خصوص عناصر مختلف در لوگو و اینکه هر یک چه پیغامی را به مصرف نماینده انتقال می دهد، توصیه های زیر را ارائه می دهد:

رنگ در لوگو

روانشانسی رنگ نقشی مهم در پیغام هایی که لوگوی شما ارسال می نماید و چگونگی تفسیر آن پیغام ها ایفا می نماید. رنگ های لوگوی شما در خصوص برند شما چه می گوید؟ رنگ های شما چه احساساتی را برانگیخته می نماید؟ تحقیقات نشان می دهد که مصرف نمایندگان رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی را با اشتیاق، قدرت و انرژی در ارتباط می دانند، در حالی که رنگ های خنک مثل آبی و سبز با آرامش، طراوت و طبیعت در ارتباط هستند.

شکل ها و خط ها

شکل های لوگو بیش از آن چیزی که فکر می کنید اهمیت دارند. آن ها برای تقویت معنای کلی برند شما استفاده می شوند، و بینش بیشتری در خصوص هویت و پیغام های عاطفی شما فراهم می نمایند.

طراحی های دایره ای می توانند ایده های مثبت اندیشی، پایداری، اجتماع و حتی زنانگی را القا نمایند. (مثل برندهای World Wildlife Fund و Chanel)

طراحی های چهارگوش یا طراحی هایی که دارای لبه های سخت و تیز هستند دلالت بر پیغام های تعادل، تقارن، قدرت، حرفه ای گری و اثربخشی دارند. (مثل برندهای Adobe و National Geographic)

مثلث ها پیغام هایی را انتقال می دهند که قرار است مردانه، قدرتمند، علمی، حقوقی یا حتی مذهبی باشند. (مثل برندهای Adidas و Google Play)

خط های افقی عواطف مرتبط با آرامش و کامیونیتی را انتقال می دهند.

خط های عمودی بیشتر در ارتباط با قدرت، تهاجم و مردانگی هستند.

فونت لوگو

درست مثل رنگ ها، فونت ها نیز شناسه هایی برای برند شما شده اند و مشابه شکل ها عمل می نمایند. فونت های شما چه پیغام هایی را در خصوص برند شما آشکار می نماید؟

فونت های زاویه دار می توانند هویت برند شما را به عنوان پویا و قابل اعتماد معین نمایند، در حالی که فونت های گردتر جوانانه تر و ملایم تر هستند.

فونت های پر رنگ نیز مردانه تر هستند، در حالی که فونت های شکسته زنانه تر هستند.

یک فونت در لوگو ایده آل هست، ولی هیچ وقت بیشتر از دو فونت را با هم ترکیب نکنید. هر چیزی که انتخاب می کنید باید معین و به آسانی قابل خواندن باشد.

انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3245

به "چه زمانی باید طراحی لوگوی شرکت را تغییر داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی باید طراحی لوگوی شرکت را تغییر داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید