مجموعه داستانی با دغدغه های متناسب جامعه

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران-علی الله سلیمی: کتاب پری چهره های مچاله حبیب پیریاری، نمونه موفقی از یک مجموعه داستان با سوژه های متنوع، مضامین اغلب بکر و زبان و ساختار منسجم است. نویسنده از پرداختن به فضاهای یکنواخت شهری و آپارتمانی دوری کرده و پس زمینه داستان ها بیشتر مناطق مختلف کشور، حتی شهرهای کوچک و روستاهاست.

مجموعه داستانی با دغدغه های متناسب جامعه

قهرمانان داستان ها با گرایش فکری و اجتماعی متفاوتی که دارند، اغلب مسائل و دغدغه های متناسب با شرایط حال جامعه را دارند؛ از اخراج و مسائل کارگران هفت تپه و گرایش و فعالیت برخی جوانان در گروه های چپ گرفته تا پیوستن داوطلبانه افرادی از طیف های مختلف اجتماع به اردوهای جهادی که راهی روستاها شده و در آنجا با عمق عقب ماندگی های فکری روبرو می شوند. نوعی درماندگی و کلافگی در رفتارهای برخی شخصیت های داستانی حبیب پیریاری دیده می شود که بیشتر تابع شرایط روز جامعه است. گاه این درماندگی به طنز تلخی تبدیل می شود که به مضامین داستان های بهرام صادقی پهلو می زند؛ این رویکرد در داستان کوتاه لوییز دگا در آب نمای بهادر نمود بیشتری دارد.

مردان جوان تحصیل کرده در شرایط ناچاری، وضعیتی را تجربه می کنند که قابل تأمل است. یکی از داستان های پر راز و رمز این مجموعه، دالان دیلمان است که ارزش های تاریخی آن به مراتب بیشتر است. نویسنده به عمد برخی وقایع مهم و تاثیرگذار این روایت را به حاشیه برده تا خواننده هوشمند درک و دریافت خود را از آن سال غم انگیز در تاریخ معاصر ایران داشته باشد. شخصیت کرم در این داستان بازمانده آدم هایی است که هر کدام داستان جداگانه ای دارند و تاریخ همه جزئیات زندگی آنها در سینه دارد.

پری چهره های مچاله در 132 صفحه توسط انتشارات مهر و دل به چاپ رسیده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 27 شهریور 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1202

به "مجموعه داستانی با دغدغه های متناسب جامعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه داستانی با دغدغه های متناسب جامعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید