محققان با کمک هوش مصنوعی چالش علمی 50 ساله را حل کردند

به گزارش مجله نماشو، محققان با استفاده از هوش مصنوعی چالش علمی تاشدگی پروتئین را پس از 50 سال بررسی و تلاش حل کردند.

محققان با کمک هوش مصنوعی چالش علمی 50 ساله را حل کردند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک چالش علمی پس از 50 سال با استفاده از هوش مصنوعی برطرف شد و اکنون تغییرات وسیعی در خصوص مبارزه با بیماری ها ایجاد می کند.

محققان سال ها با چالش تاشدگی پروتئین دست و پنجه نرم می کردند. تاشدگی پروتئین فرآیند فیزیکی است که طی آن یک زنجیره پروتئین ساختار سه بعدی بومی خود را بدست می آورد. ساختاری که معمولاً از نظر بیولوژیکی عملکردی سریع و قابل تکرار دارد. این چالش در حقیقت عامل ایجاد پروتئین بیماری های مختلف از سرطان تا کووید19 است.

به همین دلیل دیپ مایند، یک شرکت زیرمجموعه گوگل ادعا می کند برنامه هوش مصنوعی به نام آلفا فولد ساخته که می تواند فقط در چند روز چالش تاشدگی پروتئین را حل نماید.

کارشناسان معتقدند این سیستم کارآمد تغییراتی بنیادین در شیوه درمان بیماری ها به وجود می آورد. در حال حاضر فقط 200 میلیون پروتئین شناخته شده هستند. اما شیوه کارکرد و فعالیت تعداد اندکی از آن ها درک شده است. دیپ مایند در این پروژه با CASP 14 گروهی از محققان همکاری کرد که از سال 1994 میلادی مشغول بررسی این چالش بودند.

جان مولت مدیر این گروه می گوید: پروتئین ها مولکول های پیچیده ای هستند و ساختار سه بعدی آن ها نقش مهمی در عملکردشان دارد. حتی تنظیمات ظریف این مولکول ها تاثیراتی فاجعه بار روی سلامت انسان ها دارد.

دیپ مایند در تست های آلفا فولد شکل اطراف دوسوم پروتئین ها را با دقت بالا و مشابه آزمایشگاه تعیین کرد. نتایج این تست ها به طور آنلاین منتشر شده است. به گفته محققان این پروژه هنوز فعالیت های زیادی باید انجام داد مانند بررسی تشکیل پروتئین های پیچیده و شیوه واکنش آن ها با دی ان ای.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3392

به "محققان با کمک هوش مصنوعی چالش علمی 50 ساله را حل کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان با کمک هوش مصنوعی چالش علمی 50 ساله را حل کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید