مشاوران املاک می گویند بازار کاملا راکد است

به گزارش مجله نماشو، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: کاهش قدرت خرید متقاضیان، افزایش شدید قیمت مسکن، ورود سفته بازان و سپس خروج آنان از بازار مسکن باعث گردیده تا این بازار در مردادماه به طور کامل وارد رکود گردد.

مشاوران املاک می گویند بازار کاملا راکد است

حسام عقبایی در گفت و گو با مجله نماشو اظهار کرد: با توجه به قیمت مسکن شهر تهران که رشد 55 درصدی داشته، از تیرماه شاهد کاهش حجم معاملات بودیم و پیش بینی ما این بود که در صورت ادامه این وضعیت، بازار مسکن به سمت کاهش حجم معاملات پیش برود. اما شاهد بودیم که در مردادماه رکود چشمگیر و عمیقی بازار مسکن را فرا گرفته است. بنابراین می توانیم بگوییم که بازار مسکن قبل از پیش بینی ها به طور کامل وارد رکود شد. این افت شدید حجم خرید و فروش در صنف مشاوران املاک کاملا مشهود است.

وی کاهش قدرت خرید متقاضیان، افزایش شدید قیمت مسکن، ورود سفته بازان و سپس خروج آنان از بازار مسکن را از دلایل افت معاملات دانست و اضافه نمود: مشاوران املاک عنوان می نمایند که بازار مسکن در مردادماه قفل گردیده و خرید و فروش به ندرت انجام می گردد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: با توجه به روند رو به رشد قیمت پیش بینی می کردیم که در مردادماه معاملات حدود پنج تا 10 درصد نسبت به تیرماه کاهش یابد اما کاهشی که در عمل رخ داده بسیار عمیق تر بوده است. در ماه های اخیر نمی توان گفت رونق در خرید و فروش مسکن وجود داشت بلکه بازار بهتری نسبت به گذشته داشتیم که در مردادماه این وضعیت از بین رفت. پیش بینی من این است که بازار مسکن در شهریورماه هم وضعیتی بهتر از تیرماه و خردادماه نخواهد داشت.

عقبایی تاکید نمود: از سوی دیگر نمی توانیم تصور کنیم چون معاملات کاهش یافته، قیمتها هم پایین می آید. قیمتهای فعلی مسکن حباب است. یعنی یک فاصله بین قیمت واقعی و قیمت فعلی ایجاد گردیده است. اگر قیمتها در بازارهای طلا و ارز حداقل در بازه زمانی دو ماهه به ثبات برسد، ممکن است بازار مسکن هم متعادل گردد. اما اگر این اتفاق نیفتد که به نظر من هم نمی افتد، در نیمه دوم امسال رکود بازار مسکن عمیق تر از تیرماه و مردادماه خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به فاصله حدود 150 درصدی قیمت فعلی مسکن نسبت به رشد بازارهای سکه و ارز، وضعیت آینده را چطور ارزیابی می کنید؟ گفت: بازار مسکن را نمی توان با طلا و ارز مقایسه کرد. با اینکه رشد 150 یا 200 درصد قیمتهای دلار و سکه برای مخاطبان این حوزه سنگین بوده اما به هر حال افرادی می توانند با حداقل خرید به صورت محدود در این بازارها حضور داشته باشند. اما افزایش 55 درصدی قیمت مسکن بسیار سنگین است؛ زیرا با یک کالا مواجهیم که قیمت آن چند صد برابر یک سکه یا یک دلار است. مضافا اینکه تا به حال سابقه نداشته قیمت مسکن در بازه زمانی شش ماهه 55 درصد رشد کند. از سوی دیگر مسکن احتیاج اساسی برای کل جامعه محسوب می گردد اما سکه و ارز برای مخاطبان خود جنبه سرمایه ای دارد.

نایب رییس اتحادیه املاک ادامه داد: بعد ازسال 1392 که بازار مسکن وارد فاز رکود شد متقاضیان واقعی قدرت خرید خود را از دست دادند و این بخش در دست سرمایه گذاران نهاده شد. در مردادماه امسال بیش از 80 درصد متقاضیان بخش مسکن را سفته بازان و نوسان گیران تشکیل می دادند. متقاضی واقعی قدرت خرید ندارد که حالا 55 درصد هم به رقم قبلی اضافه گردد. 55 درصد افزایش قیمت مسکن شاید حدود 300 درصد رشد بازار ارز باشد. در روزهای اخیر بسیاری از خانه اولیها که از طریق تسهیلات قصد خرید مسکن داشتند از قیمتها جا ماندند. لذا این رشد برای بازار مسکن بسیار بالاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1397 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 78

به "مشاوران املاک می گویند بازار کاملا راکد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوران املاک می گویند بازار کاملا راکد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید