نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

به گزارش مجله نماشو، امید رضایی فر در مصاحبه با خبرنگاران، با انتقاد از شرایط بودجه حوزه فناوری در لایحه 1402 گفت: در لایحه بودجه 1402 بودجه برخی پارک های علم و فناوری مثل پارک لرستان و آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این امر در جهت توسعه فناوری نیست. به طور میانه بودجه پارک ها حدود 20 درصد افزایش یافته اما تا 30 درصد افزایش هم می رسد.

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم اضافه نمود: چالشی که در حال حاضر وجود دارد این است که حوزه هایی که به حمایت های مالی در حوزه فناوری می پردازند، در زمینه فناوری های پیشرفته است، مثل صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و یا مجموعه های مرتبط با صندوق های خطرپذیری، در حالی که هیچ مجموعه، هیچ حمایت و ساختاری برای حمایت از فناوری و زایش فناوری ندارد.

رضایی فر با تاکید بر اینکه لازم است که یک مجموعه صندوقی و یک صندوق خطر پذیر واقعی بتواند در مرحله دره مرگ فناوری در مرحله ابتدایی و یا به اصطلاح در قالب فرشتگان نجات وارد شود، گفت: در حال حاضر هیچ مجموعه اب برای این نوع حمایت نداریم و در این شرایط ممکن است شیب افزایش تقاضای شرکت هایی که می خواهند در حوزه فناوری وارد شوند در سال های آینده معکوس شود. این خطر بزرگی است و حتی ممکن است به ناامیدی افرادی که می خواهند در این حوزه وارد شوند، بیانجامد.

وی گفت: البته ظرفیت هایی در قانون جهش دانش بنیان دیده شده ولی باید یک نفر در نقطه استارتِ حوزه فناوری حمایت کند. در قانون جهش هم نقطه شروع به صورت کامل حمایت نشده است و فکر می کنم حداقل ترین کار این است که یک درصدی را در بودجه کل به یک صندوق جدیدی برای توسعه پژوهش منتهی به فناوری اختصاص بدهند.

وی اضافه نمود: حلقه اتصال این زنجیر در حوزه فناوری همیشه گم بوده است؛ ما در حوزه پژوهش حمایت هایی در قالب صندوق شورای عالی عتف و یا سامانه های ساتع و پشتیبانی هایی در تبصره های 9 قانون بودجه داریم در حالی که در تبدیل پژوهش به فناوری این حمایت وجود ندارد.

مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم با اشاره به بی نتیجه بودن رایزنی ها با سازمان برنامه و بودجه و مجلس در جهت بهتر دیده شدن بودجه حمایتی از حوزه فناوری گفت: ما با سازمان برنامه و هم با برخی از نمایندگان مجلس صحبت کردیم منتها مجلس می گوید سازمان برنامه باید تامین منابع کند و رایزنی ها تا به امروز بی نتیجه بوده است.

رضایی فر شرح داد: سال گذشته در قالب تبصره 14 بودجه، برای حمایت از پارک ها و دانشگاه ها 700 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که از این مقدار، 200 میلیارد مربوط به پارک های علم و فناوری بود اما حتی یک ریال از این محل به پارک ها و حوزه فناوری اختصاص نیافت و در بودجه 1402 نیز دیدگاه حمایت از فناوری وجود ندارد که جای نگرانی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5201

به "نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید