هدر رفت سالانه 293 میلیارد متر مکعب بارش در کشور

به گزارش مجله نماشو، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو 413 میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار 120 تا 130 میلیارد متر مکعب بهره برداری می گردد و بقیه بارش به صورت تبخیر یا هرزآب هدر می رود.

هدر رفت سالانه 293 میلیارد متر مکعب بارش در کشور

به گزارش ایسنا، خسرو شهبازی در نشست خبری معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها که امروز در سازمان جنگل ها برگزار گردید، با اشاره به این که موضوع تغییر اقلیم بر کشور ما و سایر کشورها تاثیرگذار است، گفت: تغییر اقلیم به دو دلیل فعالیت های انسانی و تغییرات محیطی رخ می دهد.

وی با بیان این که طی 40 سال اخیر، 1.6 درجه سانتی گراد دمای کره زمین افزایش پیدا نموده است، توضیح داد: گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی، پدیده گرد و غبار و ... سبب شده است که کشورهای مختلف به سمت تهدید پیش بروند.

شهبازی با اشاره به این که خشکسالی و گرد و غبار سبب شده است که موضوع مهاجرت از مناطق کم آب و خشک به سمت مناطق دیگر اتفاق بیفتد، گفت: بر اساس مطالعات اجرا شده اگر تمام کشورها بتوانند پدیده گرد و غبار در کشور خودشان را کنترل نمایند دمای کره زمین 1.5 درجه خنک تر می گردد.

به گفته وی، ما باید بتوانیم با پدیده خشکسالی سازگاری پیدا کنیم و برای مقابله با آن برنامه ریزی کنیم.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها با تاکید بر این که یکی از پروژه های اساسی در بحث حفاظت آب و خاک پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری است، گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو سالانه 413 میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار بین 120 تا 130 میلیارد متر مکعب بهره برداری می گردد و بقیه بارش به صورت تبخیر یا هرزآب هدر می رود.

شهبازی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده سازمان جنگل ها باید سالانه 15 درصد کنترل روان آب داشته باشد که 7.5 درصد آن توسط عملیات آبخیزداری و 7.5 درصد دیگر باید با عملیات آبخوان داری محقق گردد.

وی در ادامه با اشاره به این که به ازای هر هکتار آبخیزداری 530 متر مکعب ذخیره سازی آب در آبخوان ها صورت می گیرد، توضیح داد: از جمله مزایای دیگر آبخیزداری می توان به کنترل فرسایش خاک اشاره نمود. عمیات آبخیزداری می تواند بین 3 تا 9 تن از فرسایش خاک جلوگیری کند و 10 درصد از تبخیر آب را کاهش دهد.

شهبازی با بیان این که افزایش دبی چشمه ها و قنات ها بین 1.5 تا 3 برابر از دیگر مزایای آبخیزداری است، توضیح داد: با اعتباراتی که از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان جنگل ها قرار گرفته است، سال گذشته در 79 درصد شهرستان های کشور در 850 هزار هکتار در 649 حوضه آبخیز عملیات آبخیزداری انجام شد.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها اضافه نمود: در سال 97 اقدامات آبخیزداری 700 میلیارد تومان و با ارز سه هزار و پانصد تومانی انجام شد. در سال 98 این اعتبار به رقم 150 میلیون یورو رسید و در حال حاضر 90 درصد شهرستان های کشور تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار گرفته اند.

شهبازی در بخش دیگری از این نشست درباره وسعت بیابان های کشور و اقدامات اجرا شده در جهت بیابان زدایی گفت: 61 درصد از وسعت کشور را مناطق خشک و فراخشک تشکیل داده است. در کشور ما علاوه بر کانون های داخلی گرد و غبار، کانون های خارجی در کشورهای سوریه، عربستان و عراق نیز وجود دارد.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها با بیان این که 13 میلیون هکتار از اراضی کشور جزو کانون های بحرانی بیابانی هستند، توضیح داد: از جمله اقدامات سازمان جنگل ها برای بیابان زدایی می توان به عملیات نهال کاری در 2.2 میلیون هکتار از اراضی با 38 گونه مقاوم به خشکی اشاره نمود. همچنین در 4.7 میلیون هکتار از اراضی عملیات بذرکاری و در 267 هکتار عملیات مالچ پاشی اجرا شده است.

به گفته وی، سال جاری دولت اعتبارات ویژه ای برای بیابان زدایی در خوزستان و تثبیت کانون های گرد و غبار در اطراف دریاچه ارومیه در نظر گرفته است.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها در بخشی دیگر از این نشست با بیان اینکه 48.7 میلیون هکتار از عرصه های کشور پوشش مرتعی دارند و در این مراتع 7000 گونه مرتعی و 1200 گونه گیاهان دارویی شناسایی شده است، گفت: 67 درصد دام ها وابسته به تغدیه از مراتع کشور هستند که این موضوع فشاری مضاعف بر مراتع کشور وارد می نماید.

شهبازی ادامه داد: با بارش های خوب سال جاری 15.4 تن صادرات محصولات فرعی منابع طبیعی به کشورهای دیگر اجرا شده که 1000 میلیارد تومان ارزآوری برای کشور داشته است. در سال 96، 850 هزار تن صادرات محصولات فرعی منابع طبیعی داشتیم که این رقم در سال 97 به 1440 تن رسید.

به گفته معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، بر اساس گزارش فائو 232 دلار ارزش هر هکتار از مرتع است.

شهبازی در انتها صحبت های خود با اشاره به این که متاسفانه طی 40 سال گذشته تنها 200 میلیارد تومان به مراتع اختصاص پیدا نموده بود، اظهار کرد: خوشبختانه طی سال های اخیر اعتبارات بیشتری به مراتع برای احیای آن ها تخصیص یافته و از محل صندوق توسعه ملی نیز 86 میلیارد تومان برای احیای مراتع در نظر گرفته شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 530

به "هدر رفت سالانه 293 میلیارد متر مکعب بارش در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدر رفت سالانه 293 میلیارد متر مکعب بارش در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید