هشدار ائمه آدینه؛ تماشای این سریال روزه را باطل می نماید!

به گزارش مجله نماشو، امامان آدینه در کشور الجزایر، نسبت به پخش یک سریال رمضانی اعتراض نموده و در خطبه هایشان به مردم گفته اند که تماشا این سریال به شئونات مردم الجزایر خدشه وارد نموده و روزه آن ها را باطل می نماید.

هشدار ائمه آدینه؛ تماشای این سریال روزه را باطل می نماید!

به گزارش ایسنا و به نقل از الجزیره، سریالی به نام عشق پادشاهان که ساخته مشترک کشور های الجزایر و تونس است، همزمان با شروع ماه مبارک رمضان، از یکی از شبکه های محلی الجرایر به روی آنتن رفته است.

پخش این سریال از همان قسمت اول با انتقاد هایی در فضای مجازی همراه شد. منتقدان پخش این سریال را موجب ترویج بی حیایی در الجزایر می دانستند.

در پی این اعتراض ها و پس از پخش 10 قسمت از این سریال، سازمان نظارت بر محتوای برنامه های صوت و تصویر فراگیر در الجزایر، دستور توقف پخش را صادر کرد و شبکه پخش نماینده نیز ضمن عذرخواهی از بینندگانش، گفت که به مدت یک هفته پخش این سریال متوقف می گردد.

نخستین تصاویری که در این سریال اعتراض الجزایری ها را برانگیخته، مربوط به منشی است سعی می نماید به هر طریقی توجه مدیرش را به خود جلب کند.

کاربران الجزایری در فضای مجازی، محتوای این مجموعه که تقلیدی از سریال ترکی عشق تجملاتی است را با فرهنگ الجرایر نامتناسب می دانند و معتقدند سریالی که منطبق با سنت و فرهنگ مردم الجزایر ساخته نشده، نباید از شبکه های محلی پخش گردد.

الجزایر و تونس در سال های اخیر چند سریال مشترک ساخته اند که بعضی از آن ها پیروز نیز بوده اند.

دامنه اعتراض به سریال الجزایری به مساجد این کشور هم کشیده شد؛ تا جایی که امامان آدینه در این کشور، تصریح کردند که پخش سریال هایی با محتوای نامناسب، احساسات جامعه را جریحه دار نموده و با اعتقاد بر اینکه دیدنی چنین برنامه هایی روزه را باطل می نماید، خواهان تحریم این سریال شدند.

یکی از کاربران گفته است: ممکن است بیننده الجزایری چنین محتوایی را از یک سریال خارجی بپذیرد، ولی در سریال های داخلی آن را رد می نماید.

یک کارگردان الجزایری هم گفته است که حق مخاطب است زندگی واقعی خود را در سریال ها ببیند و با توجه به اینکه در شب های ماه رمضان تمام اعضای خانواده دور هم جمع شده و تلویزیون دیدن می نمایند و از آنجایی که خانواده های الجزایری محافظه کارند، باید در پخش سریال ها توجه و حساسیت بیشتری صورت گیرد.

این کارگردان الجزاری گفته است: در سینما می توانیم آزادی عمل بیشتری داشته باشیم، زیرا مخاطب به خانه ما می آید تا فیلم دیدن کند، اما در تلویزیون این ما هستیم که مهمان خانه مخاطبان می شویم. به ویژه وقتی سریالی از شبکه های محلی و آن هم در ماه رمضان پخش می گردد، باید در خصوص آن دقت بیشتری داشته باشیم.

او درباره تابوشکنی در فیلم و سریال ها گفته است: تابوشکنی در آثار نمایشی باید طبق الگو و قاعده خاصی صورت پذیرد تا مخاطب را شوکه نکند. حتی در تلویزیون های اروپایی هم آثار نمایشی برحسب مصلحت های تاریخی، اجتماعی و سیاسی، دچار سانسور می شوند.

با این وجود به نظر این کارگردان الجزایری، ممانعت از پخش سریال های تابوشکن، راه چاره مناسبی نیست و نباید این مسائل را بیش از مقدار بزرگ کرد.

توقف پخش سریال مذکور، بسیاری از مخاطبان الجزایر را شادمان و راضی نموده است، اما عده ای نیز این عمل را سنگ اندازی بر سر راه آزادی هنر در این کشور می دانند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5076

به "هشدار ائمه آدینه؛ تماشای این سریال روزه را باطل می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ائمه آدینه؛ تماشای این سریال روزه را باطل می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید