پنتاگون،رسما برنامه خود را درباره افغانستان اعلام کرد، ژنرال مک کنزی فرمانده کل شد

به گزارش مجله نماشو، ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت، رئیس پنتاگون از ایجاد یک دفتر همکاری امنیتی در قطر و انتصاب ژنرال کورتیس بازارد به نام رئیس آن در پشتیبانی از نیروهای دفاع ملی افغانستان حمایت کرده است.

پنتاگون،رسما برنامه خود را درباره افغانستان اعلام کرد، ژنرال مک کنزی فرمانده کل شد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا همچنین از تشکیل نیروهای آمریکا-افغانستان به پیش به رهبری از سوی آدمیرال پیتر ویسلی حمایت کرده است و فرماندهی آدمیرال ویسلی در کابل مستقر خواهد بود و از سوی ژنرال کورتیس بازارد که رهبری دفتر مدیریت همکاری های امنیتی دفاعی - افغانستان را به عهده خواهد داشت، حمایت می شود. این دفتر در قطر مستقر خواهد بود و اعتباراتی در حمایت از نیروهای دفاع ملی و امنیتی افغانستان را دریافت خواهد کرد که شامل پشتیبانی و تعمیر و نگهداری هواپیما می شود.

جان کربی همچنین گفت، مابقی نیروهای آمریکایی در افغانستان روی حفاظت دیپلماتیک آمریکا در این کشور، حمایت از الزامات امنیتی در فرودگاه کابل، مشاوره و کمک به نیروهای دفاع ملی و امنیتی افغانستان و حمایت از تلاشهای مبارزه با تروریسم تمرکز خواهند داشت.

روز جمعه ارتش آمریکا کنترل پایگاه هوایی بگرام که خارج از کابل واقع شده است را به نیروهای دفاع ملی افغانستان تحویل داد.

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت، ژنرال فرانک مک کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی (سنتکام) مسوولیت نیروهای آمریکایی در افغانستان را اواخر همین ماه از ژنرال اسکات میلر تحویل خواهد گرفت.

جان کربی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: در چارچوب فرایند کاهش نیروی کنونی، لوید آستین برنامه ای را تایید کرده است تا مسوولیت فرماندهی ماموریت ما در افغانستان از ژنرال اسکات میلر به ژنرال فرانک مک کنزی منتقل شود. ما انتظار داریم که این انتقال اواخر همین ماه انجام شود. میلر در هفته های آینده در مسوولیت خودش باقی خواهد ماند تا انتقال این مسوولیتها و وظایف را به ژنرال مک کنزی تکمیل کند.

سخنگوی پنتاگون تاکید کرد که ژنرال مک کنزی تمام اختیارات موجود را به نام فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان عهده دار خواهد شد و همچنان مسوول تمام عملیاتهای ضد تروریسم علیه تهدیدهای نشات گرفته از این کشور خواهد بود.

به گفته این سخنگو، مک کنزی همچنین رهبری تلاشهای آمریکا برای حمایت فنی و لجستیکی از نیروهای افغان را بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی عهده دار خواهد بود. اسکات میلر از دوم سپتامبر 2018 فرمانده نیروهای آمریکایی در در افغانستان بوده است.

جان کربی تحویل پایگاه بگرام به نیروهای امنیتی افغان را نقطه عطف مهمی در این فرایند خروج دانست اما تاکید کرد که ارتش آمریکا همچنان اختیار حفاظت از نیروهای افغان را دارد. او به خبرنگاران گفت آن اختیارات هنوز وجود دارند. او اما یک جدول زمانی درباره اینکه چه زمانی این اختیارات به پایان میرسد، ارائه نکرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت خروج این نیروها در راستا اجراست اما تعدادی از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی میمانند که این بخشی از یک عقب نشینی منطقی با متحدان است. او سوالات متعدد خبرنگاران درباره جدول زمانی خروج را در آستانه تعطیلی روز استقلال چهارم ژوئیه، بی پاسخ گذاشت و گفت: من میخواهم در مورد چیزهای خوب صحبت کنم. تعطیلات است! من میخواهم آن را جشن بگیرم. چیزهای فوق العاده رخ می دهد.

طالبان افغانستان هم به خروج آمریکایی ها از بگرام واکنش نشان داد. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: ما این خروج را یک گام مثبت ارزیابی می کنیم. افغانها با خروج کامل نیروهای خارجی میتوانند به ثبات و صلح نزدیکتر شوند.

به گفته یک مقام افغان، پایگاه بگرام امروز شنبه طی مرنامی رسما تحویل نیروهای افغانستان خواهد شد. مقامهای آمریکایی به رویترز گفته اند که حجم بیشتر نیروها پیش از جدول زمانی مورد نظر بایدن از افغانستان خارج شده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1790

به "پنتاگون،رسما برنامه خود را درباره افغانستان اعلام کرد، ژنرال مک کنزی فرمانده کل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون،رسما برنامه خود را درباره افغانستان اعلام کرد، ژنرال مک کنزی فرمانده کل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید