پیشنهاد جدید دولت برای افزایش حقوق کارگران ، احتمال افزایش مجدد حداقل دستمزد در نیمه سال 99

به گزارش مجله نماشو، به گزارش تجارت نیوز، ظهر امروز حجت میرزایی، معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک برنامه زنده اینستاگرامی وزارتخانه مربوطه در خصوص تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران صحبت کرد.

پیشنهاد جدید دولت برای افزایش حقوق کارگران ، احتمال افزایش مجدد حداقل دستمزد در نیمه سال 99

میرزایی در اظهارات امروز خود به موضوع افزایش حقوق کارگران در سال جاری پرداخت، که در متن تجارت نیوز می توانید بخوانید:

4 میلیون کارگر در معرض بیکاری

کل جهان سال جاری شرایط جدیدی را تجربه می کنند و حدود یک میلیارد نفر در حال از دست دادن شغل هستند.

در اقتصاد ایران چهار میلیون شغل در معرض آسیب هستند؛ تعداد زیادی کار خود را از دست داده اند، دیگر حق بیمه نمی توانند پرداخت کنند و باید به صندوق بیمه بیکاری بروند و مقرری بیمه بیکاری بگیرند. یعنی دائم درآمد های تامین اجتماعی در حال کاهش و هزینه هایش در حال افزایش است.

سازمان تامین اجتماعی با الزام دولت اعلام کرده 10 گروه شغلی که آسیب دیده اند حق بیمه ها را با یک ماه تاخیر پرداخت کنند، یعنی درآمدهای این سازمان به حداقل ممکن رسیده که در طول تاریخ تاسیس این سازمان تا این حد کم نشده است. با این شرایط این سازمان تمام تلاشش را می کند تا مستمری بازنشتگان تامین اجتماعی سر وقت پرداخت شود.

چهار میلیون کارگری که در معرض آسیب هستند در یک میلیون و 200 هزار کارگاه فعالیت می کنند، اگر 700 هزار کارگاه در حمل ونقل شهری کار می کنند کنار بگذاریم، 400 هزار کارگاه بیمه پرداز هستند که در بخش خدمات فعالیت می کنند، جایی که اصولا بسیار کاربر است ولی عموما بسته هستند.

موج جدید بیکاری

برخی از این واحدهای خدمانی تعطیل و برخی دیگر نیز با نصف نیروی کار فعالیت می کنند. اگر بگوییم حقوق کارگران به یک باره با درصد بالایی افزایش می یابد، این کارگاه ها می گویند دیگر با نصف نیرو نیز نمی توانیم به کار ادامه دهیم و باید با یک چهارم نیروهایش کار کند. این بنگاه های آسیب دیده بخش خدماتی هستند که عمده هزینه آنها دستمزد کارگر است.

با این شرایط موج بیکاری افزایش می بابد. ما می دانیم که افزایش حقوق کارگران سال جاری نه در شان، نه متناسب با نیاز و نه متناسب تلاشی که به کار می بندند است.

این کارگرها بودند که در 50 روز گذشته در کارگاه ها کار کردند. هیچ کس نباید تلاش کند که برنده یک رقابت باشد، ممکن است همه ما بازنده باشیم و تلاش یک گروه برای این که سهم بیشتری داشته باشد موجب از بین رفتن کل اقتصاد شود.

افزایش دستمزد اگر غیرمتعارف باشد کل اشتغال را به شدت کاهش می دهد، سهم کل دستمزد را در پرداخت بنگاه به سرعت پایین می آورد و با موج بیکاری بیشتری روبرو می شویم؛ مخصوصا در بنگاه های کوچک چون تاب آوری پایین تری دارند حجم ریزش بیشتر و کارگران زیادی بیکار می شوند.

ترکیب افزایش حقوق کارگران در شهریور ماه تغییر کند

برای این شرایط یک راه حل وجود دارد، راه حلی که با حداکثر عقلانیت کنندگان دولت، کارگران و کارفرمایان در حال توافق بر سر آن هستند این است که سال را دو قسمت کنیم.

با این امید که تا مرداد و شهریور بساط کرونا جمع شود، در نیمه اول سال با همین ترکیب 33 درصد افزایش حقوق و مزایا ادامه دهیم، زمانی که اقتصاد به حالت عادی برگشت توافق جدیدی برای افزایش حقوق کارگران ایجاد کنیم. شاید آن توافق تغییر در ترکیب این 33 درصد باشد، یعنی سهم بیشتری به حداقل دستمزد و سهم کمتری به موارد دیگر مثل سنوات، حق اولاد و… باشد.

به هیچ وجه این 33 درصد کافی نیست، اما سال جاری آنقدر اوضاع بد است که بسیاری از افرادی که هیچ رابطه قراردادی با بنگاهی ندارند مثل دستفروشان، رانندگانی بدون تاکسی که درآمد حداقلی داشتند باید منابع را برای حمایت از این گروه ها در نظر بگیریم. بدترین کار در این شرایط این است که تقابل های مثل کارگری و کارفرامایی ایجاد شود.

کارفرمایان با درصد خیلی بیشتری نسبت به کارگران، آسیب دیده اند، سرمایه هایشان رها شده است.

هیچ راهی جز همراهی و همدری بیشتر نداریم، همه ما باید شکیبایی بیشتری به خرج دهیم. امیدواریم کارگران افزایش حقوق 33 درصدی را با این ترکیب بپذیرند تا در نیمه دوم سال به ترکیب بهتری برسیم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3809

به "پیشنهاد جدید دولت برای افزایش حقوق کارگران ، احتمال افزایش مجدد حداقل دستمزد در نیمه سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد جدید دولت برای افزایش حقوق کارگران ، احتمال افزایش مجدد حداقل دستمزد در نیمه سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید