چالش های دیجیتالی کردن میراث فرهنگی، چگونه مسائل میراث دیجیتال را حل کنیم؟

به گزارش مجله نماشو، این گزارش به صورت سلسله وار در اختیار شما قرار می گیرد و در آن به اهمیت میراث دیجیتال، نحوه محافظت از آن و همچنین آخرین خبر های مرتبط با آن در ایران می پردازیم.

چالش های دیجیتالی کردن میراث فرهنگی، چگونه مسائل میراث دیجیتال را حل کنیم؟

لازم است درک عمیقی از تعامل هستی شناسی و محیط داشته باشید تا با خواندن این مطالب شادمان شوید؛ چرا که صحبت از محافظت قوی از میراث فرهنگی است.

خلاصه ای از سه گزارش قبل:

سازمان جهانی یونسکو با توجه به ارزش و اهمیت حفظ میراث فرهنگی، موضوع میراث دیجیتال را در سال 2003 مطرح نمود. به همین منظور استفاده از تکنولوژی های نوین در سراسر جهان برای حفظ میراث جهانی مرسوم شده است. طی 17 سال گذشته روش ها و فناوری هایی در سراسر جهان به کار برده شد که از میراث فرهنگی به خوبی محاظت گردد. روش هایی مانند فتوگرامتری و سنجش از راه دور برای شناسایی آثار، باستان شناسی و بازسازی غیر مخرب آثار باستانی و همچنین بایگانی دیجیتالی و ارزیابی میراث دیجیتال.

همچنین فرایند توسعه میراث دیجیتال امری مهم و ضروری تلقی می گردد؛ چرا روش های مختص به خود را دارد که باید از آن ها مطلع بود و بتوان میراث دیجیتال را طوری طراحی کرد تا برای عموم در دسترس باشد.

در ادامه این مباحث به آنالیز موانع و چالش های کلی موجود در میراث دیجیتال می پردازیم.

باتوجه به آنالیز های اجرا شده، طیف وسیعی از چالش ها در دیجیتالی شدن میراث فرهنگی شناسایی شده که بعضی در ارتباط با ابزار و فناوری هستند و بعضی دیگر مربوط به چگونگی دسترسی و استفاده.

عمده ترین مسائل در زمینه حفاظت از میراث دیجیتال از دو جنبه قابل آنالیز است:

*یکی از مسائل این است که درک محققان از ارزش میراث دیجیتال کافی نیست؛ از طرفی داده های دیجیتالی حتی اگر به خوبی حفظ شوند، باز امکان شناسایی و فهم آنها برای همه کاربران سخت خواهد بود.

*مشکل دوم سختی حفظ میراث دیجیتال به دلیل کمبود بودجه و مسئولیت ناپذیری افراد است؛ هیچ کس مسئولیت اطلاعات دیجیتال را نمی پذیرد و یا شخص مسئول ممکن است فاقد دانش لازم برای حفظ و نگهداری این اطلاعات باشد. اطلاعات مجازی بر اثر خرابی تجهیزات، ویروس ها یا حملات مستقیم که به تجهیزات ذخیره سازی داده ها یا سیستم عامل ها می گردد، از بین می فرایند.

یکی دیگر از مسائل این است که هر کسی می تواند با هر وسیله ای اطلاعات مورد نظر خود را درباره میراث فرهنگی ثبت کند و به اشتراک بگذارد.

نگرانی های حقوقی مانند حقوق مالکیت معنوی هم یکی از اصلی ترین موانع برای دیجیتالی شدن میراث فرهنگی است و به نظر می رسد، چالش های موجود می تواند سرعت دیجیتالی کردن میراث فرهنگی را کم کند.

با توجه به چالش های موجود در دیجیتالی کردن میراث فرهنگی، باید در بحث مدیریتی قوی بود و برای به حداقل رساندن یا از بین بردن محدودیت ها و چالش های پیش روی پروژه دیجیتالی شدن میراث فرهنگی قدم برداشت.

حمایت از دیجیتالی شدن میراث فرهنگی امری لازم و لازم است؛ به همین دلیل سازمان جهانی یونسکو در سال 2015 از دولت ها خواسته است کوشش هایشان را در پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی جهان و نیز اطمینان از دسترسی عمومی به اطلاعات میراث دیجیتال و محافظت از آنها بیشتر نمایند.

فرصت دسترسی به اطلاعات دیجیتال فراوان است؛ آنچه اهمیت دارد مطلعی از محدودیت ها، نحوه مدیریت میراث دیجیتال و چالش های آن است. میراث دیجیتال با ویژگی های میراث فرهنگی، باید صاحب حقوق مالکیت خود باشد و با قوانین مربوط به خود محافظت گردد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3723

به "چالش های دیجیتالی کردن میراث فرهنگی، چگونه مسائل میراث دیجیتال را حل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های دیجیتالی کردن میراث فرهنگی، چگونه مسائل میراث دیجیتال را حل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید