کانال های آب بی صدا جان می گیرند ، افزایش آمار غرق شدن در استخرهای کشاورزی

به گزارش مجله نماشو، فصل گرما که فرامی رسد، آب تنی و شنا مشتری های خود را دارد اما ماجرای غرق شدن در این بین حکایتی تلخ است که با وجود تمام هشدارها تابستان هر سال تکرار می شود.

کانال های آب بی صدا جان می گیرند ، افزایش آمار غرق شدن در استخرهای کشاورزی

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، در تابستان امسال نیز استان های مختلف از جمله اصفهان شاهد حوادث ناشی از غرق شدن در مناطق ناامن و غیرمجاز بود؛ هر سال با شماری از حوادث غرق شدن در سدها، آبگیرها، دریاچه های طبیعی و مصنوعی، استخرهای روباز کشاورزی، رودخانه ها و کانال های آب روبرو هستیم که البته اطلاع رسانی ها و نصب تابلوهای هشدار ممنوعیت شنا در کم شدن آمار مرگ و میر شاید آنچنان تأثیری نداشته است.

جان باختن هزار و 275 نفر بر اثر غرق شدن

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی کشور سال گذشته هزار و 275 نفر بر اثر غرق شدن جان خود را از دست دادند که از این تعداد خوزستان با 151 فوتی در صدر آمار غرق شدگی واقع شده است و مازندران با 109 و گیلان با 108 متوفی در جایگاه های بعدی هستند و بیش از یک سوم غرق شدن ها یعنی 468 مورد نیز در رودخانه ها اتفاق افتاده است. در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می دهند، بچه ها و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا یا به دلایل مختلف در این نوع استخرها غرق می شوند. اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن سازی نشده اند و سبب بروز حادثه می شوند.

به تازگی برخی افراد در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام ژئوممبران استفاده می کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد. زیرا هر قدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد. نکته تاسف بار این جاست که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می شوند تعبیه نمی شود. علاوه بر انسان ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می فرایند هم غرق می شوند؛ استخرهای کشاورزی حتی برای کسانی که فنون شنا را می دانند غیرقابل پیش بینی و خطرناک است، بنابراین شهفرایندان در این استخرها اصلا شنا نکنند.

فوت 4 نوجوان در کانال انتقال آب کشاورزی به برخوار

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به فوت 4 نوجوان افغانی ساکن در شهرستان شاهین شهر در کانال آب گفت: روز چهارشنبه به آتش نشانی شاهین شهر اطلاع داده می شود جسدی روی آب شناور است، بلافاصله آتش نشانی به محل اعزام و خبردار می شود 4 کودک در کانال آب غرق شده اند. سه جسد با تلاش نیروهای آتش نشانی در کانال های انتقال آب منطقه شمال که از رودخانه زاینده رود منشعب و برای آبیاری کشت های منطقه برخوار و شاهین شهر در نظر گرفته شده و طول آن ها نیز زیاد است، پیدا می شود.

وی با بیان این که جسد سه نفر نوجوانان غرق شده تحویل مقامات قضایی شد و نفر چهارم نیز عصر دیروز شنبه پیدا می شود، بیان کرد: در این عملیات 7 اکیپ غواصی در طول این مدت کانال ها را بازدید و بررسی کردند. علت این غرق شدن هنوز مشخص نیست و باید مراجع قضایی بررسی کنند. در کانال های آبی از ابتدای سال تا به امروز 10 حادثه آبی داشته ایم، بیشتر این حادثه ها در کانال های انتقال آب در شهرستان های فولادشهر، خمینی شهر، نجف آباد، فلاورجان و برخوار اتفاق افتاده است.

12 نفر در کانال های انتقال آب استان اصفهان غرق شده اند

شیشه فروش با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز 69 مورد حادثه غرق شدن در منابع آبی استان اصفهان به وقوع پیوسته است، شرح داد: در این حوادث 48 نفر از افرادی که دچار حادثه غرق شدن شده اند، جان باختند. از ابتدای سال تا به امروز 12 نفر در کانال های انتقال آب استان اصفهان غرق شده اند و 18 نفر در استخرهای کشاورزی و باغات و 6 نفر هم در منابع ذخیره ای سدها و 12 نفر هم در رودخانه های استان اصفهان جان باخته اند.

وی نسبت به غرق شدن افراد در مکان های غیرمجاز شنا هشدار داد و اضافه نمود: منابع آبی استان اصفهان از جمله رودخانه ها و کانال های آب که شیب تند و عمق دارند به علت اینکه بستر آن هموار نیست و موج های خندقی ایجاد می شود و سدها مانند حنا، قره قاچ، کوچری، زاینده رود، تیران و کرون و باغ کل در خوانسار مکان های امنی برای شنا نیستند. معمولاً آب رودخانه های ناشی از ذوب برف است و بسیار یخ است و به فرد شوک وارد می شود و نیز استخرهای ذخیره آب کشاوری که بسیار لغزنده است و اگر کسی سقوط کرد، دیگر نمی تواند بیرون بیاید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در انتها گفت: به مالکان استخرهای ذخیره آب کشاورزی هشدار داده ایم که تابلوی هشدار شنا نصب و اطراف استخر را فنس کشی کنند. شهرداری ها و آب منطقه ای هم موظف هستند در روزهای تعطیل تیم های گشت و نظارت در شهر و روستا بگذارند و دهیاران نیز به مالکان استخر تذکر دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3532

به "کانال های آب بی صدا جان می گیرند ، افزایش آمار غرق شدن در استخرهای کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانال های آب بی صدا جان می گیرند ، افزایش آمار غرق شدن در استخرهای کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید