کرزی: شرایط کنونی افغانستان نتیجه رفتار تفرقه افکنانه آمریکاست

به گزارش مجله نماشو، رییس جمهور پیشین افغانستان شرایط نگران نماینده کنونی افغانستان را نتیجه رفتار تحقیرآمیز و تفرقه افکنانه آمریکا خواند و از مردم افغانستان خواست تا با هوشیاری دسایس خارجی را خنثی نمایند.

کرزی: شرایط کنونی افغانستان نتیجه رفتار تفرقه افکنانه آمریکاست

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان شرایط به وجود آمده در این کشور را متوجه آمریکا دانست.

وی در بیانیه ای گفت: شرایط نگران کننده کنونی افغانستان نتیجه سیاست و عملکرد تحقیرآمیز و تفرقه افکنانه آمریکا در برابر مردم افغانستان می باشد.

کرزی اضافه نمود: اثبات این ادعا در بیانیه شب گذشته وزارت امور خارجه آمریکا درباره مراسم تحلیف دوگانه 19 حوت افغانستان است. در صورتیکه آمریکا حقیقتاً خواستار حل بحران بوجود آمده می بود، می توانست با اقدام سازنده و به موقع قبل از برگزاری مراسم تحلیف، مانع تفرقه و بی ثباتی سیاسی ناشی از آن شود.

وی گفت: من در تمامی دیدار های چند ماه اخیر که با مقامات آمریکا، بخصوص کننده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان داشتم، نگرانی عمیق خود را از عدم صداقت و شفافیت عملکرد آن کشور در خصوص چگونگی پیشبرد فرایند انتخابات و بخش هایی از فرایند صلح ابراز داشته، به تکرار تأکید نموده ام که باید نتیجه انتخابات و گفت وگوهای صلح منتج به تحکیم وحدت ملی و سلامت کشور شده و همچنین باعث ثبات و ایجاد یک حکومت مشروع و مقتدر ملی شود.

کرزی توضیح داد: شرایط کنونی ایجاب می کند که ما مردم افغانستان با اتحاد و هوشیاری تمام و با شرکت مساعی در خنثی نمودن دسایس خارجی که سلامت، ثبات و وحدت ملی کشور را تهدید می کنند موضعی هماهنگ گرفته و افغانستان عزیز خود را نجات دهیم.

وی توضیح داد: با توجه به ادوار تاریخ ثابت شده، مطمئن هستم که مردم عزیز افغانستان باز هم از این بحران سربلند و سرافراز بیرون خواهند آمد.

به گزارش فارس، کرزی چندی پیش با انتقاد از عدم شفافیت عملکرد آمریکا در افغانستان، گفت که آمریکا هیچ ارزشی برای زندگی و آبروی مردم افغانستان قائل نیست و همیشه برای تفرقه انداختن در افغانستان کوشش نموده است.

وی همچنین فرایند انتخابات افغانستان را منعکس کنندۀ اهداف خارجی ها دانست که به مردم افغانستان تحمیل شد و مغایر با اصول و ارزش های مردم سالاری است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3898

به "کرزی: شرایط کنونی افغانستان نتیجه رفتار تفرقه افکنانه آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرزی: شرایط کنونی افغانستان نتیجه رفتار تفرقه افکنانه آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید