7 نشانه رشد بورس در سال 1400 ، بورس سال جاری سبز می گردد؟

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، آنچه در سال 1399 گذشت می تواند درسی برای ما باشد تا در سال 1400 آن را در بازار سهام تکرار نکنیم و بازار سهام دوباره به روزهای سبز خود بازگردد. چه عواملی نوید روزهای سبز به بورس می دهد؟

7 نشانه رشد بورس در سال 1400 ، بورس سال جاری سبز می گردد؟

مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با خبرنگاران در رابطه با پتانسیل های سال 1400 گفت: سال 1400 می تواند بسیار بهتر از سال 99 باشد. اولین دلیل رشد بورس پتانسیل های رشد نهفته است. در سال 99 بورس به بسیاری از متغیرهای رشد واکنش نشان نداد و این پتانسیل ها سال جاری روی بازار سهام تاثیر خواهند گذاشت. اما نباید فراموش کرد که بورس بازاری بلندمدت است و از اولین روز معاملات سال 1400 قرار نیست رشد شارپی ببینیم. از طرفی ما سرمایه های ترسو در بازار سهام زیاد داریم که متعادل و باز شدن قفل صف های فروش باعث می گردد تا از بازار سهام خارج شوند و اثر مخرب خود را در این مقطع خواهند گذاشت.

این کارشناس در ادامه گفت: دومین عاملی که می تواند سال 1400 را با سال 99 متفاوت کند احتمال کاهش درگیری های سیاسی داخلی بعد از انتخابات 1400 است و تا انتخابات برگزار نگردد ما شاهد تقابل جناح ها هستیم و از طرفی هرچقدر که زاویه دید رئیس جمهور جدید با دو قوه فعلی همدست تر باشد تقابل سیاسی داخلی کمتر خواهد شد. در اینجا بحث اصلا درست یا غلط بودن سیاست های تصمیم گیری نیست اما هر چقدر دید دولت و سایر نهادهای نظارتی و قوه ها منسجم تر باشد بازار سرمایه بهتر عمل خواهد نمود.

محبی در رابطه با دلیل سوم گفت: سومین عاملی که می توان به آن اشاره نمود فاصله زمانی بین تورم انتظاری و تورم است. در زمان تغییر دولت آمریکا از جمهوری خواه به دموکرات انتظارات تورمی ما به شدت دستخوش تغییر شد ولی وقتی انتظاراتی که بازار داشت برآورده نشد این موضوع می تواند هم زمان با کاهش ارزش پول ملی ما باعث رشد بازار سهام گردد. کاهش ارزش پول ملی اتفاق خوبی نیست اما باعث رشد بورس در بلندمدت خواهد شد.

او در رابطه با چهارمین عامل گفت: عامل چهارم که می تواند باعث رشد بازار سهام در سال 1400 گردد افزایش قیمت دلار است. به نظرم در سال 1400 در بازار داخلی ایران افزایش قیمت دلار احتمال دارد.

محبی ادامه دارد: همچنین کاهش ریسک ناشی از بیماری کرونا و افزایش قیمت کالاهای اساسی به واسطه بیماری کرونا در دنیا سیگنال رشد قیمت های دنیای را در بردارد و احتمالا ما در سال 1400 با رشد معقول قیمت های دنیای همراه خواهیم شد و این موضوع هم می تواند بازار سهام را رشد دهد.

این کارشناس در رابطه با آخرین عامل گفت: عامل نهایی رشد بورس اثر تورم نهایی است. بورس ایران همواره به صورت ذاتی با تورم همراه بوده است و بازار سهام در نیمه دوم سال 99 به تورم واکنشی نشان نداده و به نظرم علاوه بر تورم سال 1400 تورم نهفته سال 99 هم بر بازار سهام تاثیر خواهد گذاشت. این همسویی در بلندمدت قطعا اتفاق می افتد.

محبی در خاتمه اضافه کرد: در کنار عوامل بالا رونق کسب و کار داخلی بعد از کرونا، کاهش تنش های سیاسی خارجی، افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها، افزایش تقاضای بازارهای دنیای و معین شدن صندلی اصلی بانک مرکزی و شورای عالی بورس در بازار سرمایه که در سال گذشته دچار لجام گشیختگی شدند، می تواند شرایط بورس را بهبود دهد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3096

به "7 نشانه رشد بورس در سال 1400 ، بورس سال جاری سبز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نشانه رشد بورس در سال 1400 ، بورس سال جاری سبز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید