کشف تونلی که شاید به کلئوپاترا برسد

به گزارش مجله نماشو، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف شگفت انگیز یک تونل حفاری شده در زیر معبد تاپوزیریس، واقع در غرب اسکندریه اطلاع داد. این تونل بزرگ تا بیش از یک هزار و 300 متر ادامه دارد.

کشف تونلی که شاید به کلئوپاترا برسد

محل کشف این تونل برای کشف مقبره گمشده ملکه کلئوپاترا به وسیله باستان شناسان مورد آنالیز قرار گرفته بود. گروه باستان شناسی مصری ـ دومینیکی در عمق 13متری زمین این تونل را کشف نموده اند.

کاوشگران حین آنالیز این تونل با چندین ظرف سرامیکی و یک تکه سنگ ِآهک روبرو شده اند. دو مجسمه به شکل سر انسان که با استفاده از مرمر سفید ساخته شده است نیز در نزدیکی معبد کشف شد. قدمت یکی از این مجسمه ها به دودمان بطلمیوس می رسد.

بخش هایی از این تونل درحالی کشف شد که در آب غرق شده بود. غرق شدن بخش هایی از تونل این فرضیه که پایه های معبد تاپوزیریس نیز زیر آب رفته است را پررنگ می نماید. دست کم 23 زلزله در فاصله بین 320 تا 1303 میلادی در نواحی ساحلی مصر اتفاق افتاده است که با در نظر گرفتن این مسأله می توان فروریختن و غرق شدن بخش هایی از معبد را توجیه کرد.

معماری این تونل که در مصر کشف شده است، یادآور تونل باشکوه اوپالینوس در جزیره یونانی ساموس است.

در 14سال اخیر، دکتر کاترین مارتینز سرپرستی کاوش های باستان شناسی در معبد تاپوزیریس را بر عهده داشته است. اکتشافاتی که در این مدت صورت گرفته او را بیش از پیش مطمئن نموده که به کشف مقبره کلئوپاترا نزدیک شده است. به گفته مارتینز، در این مدت سردیس زیبایی از کلئوپاترا به همراه 22 سکه منقش به تصویر او کشف شده است.

در پشت معبد نیز گورستانی کشف شده است که در آن مومیایی ها درحالی دفن شده اند که سرشان به سمت معبد قرار گرفته است. باستان شناسان اکنون این احتمال را مطرح نموده اند که در این معبد قبر یک شخص سلطنتی مهم همانند کلئوپاترا وجود داشته باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5158

به "کشف تونلی که شاید به کلئوپاترا برسد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف تونلی که شاید به کلئوپاترا برسد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تونلی که شاید به کلئوپاترا برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید