کشف یک پناهگاه زیرزمینی در کاخک گناباد

به گزارش مجله نماشو، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: در پی حفر چاه در منزلی مسکونی در روستای رضویه از توابع بخش کاخک گناباد، پناهگاهی زیرزمینی در عمق پنج متری زمین کشف شد.

کشف یک پناهگاه زیرزمینی در کاخک گناباد

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، علیرضا شناسایی امروز یکشنبه 25 خردادماه 1399 با اعلام این خبر اضافه کرد: این پناهگاه زیرزمینی در زیر مناطق مسکونی روستای رضویه واقع شده است.

او مطرح نمود: در بررسی های اولیه کارشناسان این اداره کل از پناهگاه مذکور، بیش از 90 متر از دالان های آن به همراه تعدادی اتاقک شناسایی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد تأکید کرد: اگر چه به اشتباه بعضی افراد از آن به عنوان شهر زیرزمینی یاد می کنند اما این براساس نظر کارشناسان نادرست است و آنچه که در این روستا کشف شده، پناهگاه زیرزمینی است.

او درباره ویژگی های پناهگاه زیرزمینی اضافه کرد: پناهگاه زیرزمینی پدیده ای است که به صورت طبیعی و یا انسانی در عمق پنج تا 20 متری ایجاد می شود که این پناهگاه ها از داخل منازل به هم متصل و گاهی به قلعه روستا منتهی می شده و راه خروج آن از بیرون برج و باروی روستا بوده است.

شناسایی گفت: این پناهگاه ها در مناطقی که در معرض حمله دشمن و یا راهزنان بوده، بیشتر جنبه دفاعی داشته و بعضی هم برای ذخیره و مخفی کردن آذوقه از آن استفاده می کردند.

او مطرح نمود: با توجه به اینکه داخل فضاهای مورد اشاره تا ارتفاعی پر شده، کاوش در آن بسیار سخت و زمان بر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: در این پناهگاه حدود 90 متر دالان و سه اتاقک کشف شده است و قدمت اولیه این پناهگاه در حدود 250 سال تخمین زده می شود ولی تعیین قدمت دقیق تر آن منوط به بازدید کارشناسان و بررسی های بیشتر است.

او اضافه کرد: با توجه به موقعیت قرارگیری گناباد، ایجاد پناهگاه های زیرزمینی از گذشته و به خصوص در مناطق کوهپایه ای به عنوان یک سازه دفاعی مورد توجه بوده است و پیش از این در روستاهای کلات و دیسفان نیز این پناهگاه ها کشف شده اند.

روستای رضویه با جمعیتی بیش از 80 نفر در 20 کیلومتری جنوب شهر گناباد و در دامنه رشته کوه های سیاه کوه واقع شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 22 مرداد 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1130

به "کشف یک پناهگاه زیرزمینی در کاخک گناباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک پناهگاه زیرزمینی در کاخک گناباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید