کشف 73 هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی، تأیید قاچاق دام ماده برای ضربه زدن به فراوری کشور

به گزارش مجله نماشو، جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به کشف 73هزار رأس دام قاچاق از ابتدای سال گفت: اطلاعات ما قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به فراوری داخل تأیید می نماید، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.

کشف 73 هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی، تأیید قاچاق دام ماده برای ضربه زدن به فراوری کشور

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علی اصغر ماکنعلی در برنامه تیتر امشب گفت: در زمان حاضر 67 میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که نسبت به پارسال بیش از 25 درصد افزایش داشته است. چیزی به عنوان کمبود دام در داخل کشور نداریم و خروج دام از کشور، تأثیر ملموس و محسوس بر قیمت گوشت در داخل کشور ندارد.

وی گفت: در سال 84 با وجود صادرات یک میلیون و 962 هزار رأسی دام، تأثیر منفی بر قیمت گوشت داخلی مشاهده نشد.

ماکنعلی درباره خرید دام از دامداران نیز ابراز کرد: در این باره وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی نمی تواند تصمیم بگیرد و نهاد های بالادستی مثل ستاد تنظیم بازار و شورای عالی امنیت ملی باید خرید دام را مصوب نمایند که در این وضع ما اقدام می کنیم.

وی گفت: علت قاچاق دام یکی به افزایش فراوری و جمعیت دام و دیگری به کاهش ارزش ریال برمی گردد و احتیاج کشور های جنوب خلیج فارس و اختلاف قیمت در دو سوی مرز ها موجب قاچاق می گردد.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به مبادله قانون صادرات سازمان یافته دام با کشور های جنوب خلیج فارس افزود: صادرات باید انجام گردد و یک ضرورت برای کشور است.

سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا مهمان تصویری برنامه نیز گفت: ما با 15 کشور همسایه هستیم، اما دام فقط به 2 کشور عمان و عراق قاچاق می گردد.

سردار ستاره درباره آمار قاچاق دام نیز شرح داد: در منطقه صفر مرزی تا کنون با احتساب 412 رأس دامی که امشب (3 شنبه) گرفته اند میزان کشفیات دام به 73 هزار رأس دام رسیده است.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزود: دام هایی که کشف می گردد و صاحب دارند به سازمان اموال تملیکی تحویل می گردد و آن هایی که صاحب ندارند به ستاد اجرایی فرمان امام تحویل داده می گردد.

وی تأکید کرد: به جرئت می توانم بگویم که مرزبانی بیش از 50 درصد موارد قاچاق را کشف می نماید.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با گله از سازمان اموال تملیکی که با تأخیر نسبت به تحویل دام های قاچاق اقدام می نماید گفت: این به هرحال مسئله ای است که قانون گذار باید آن را برطرف کند و این مشکل درباره کشفیات جوجه یک روزه آسیبش بیشتر است برای این که موجب تلف شدن حجم عظیمی از آن ها می گردد.

سردار جلال ستاره درباره قاچاق دام ماده هم افزود: اطلاعات ما، قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به فراوری داخل تأیید می نماید، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.

سیدحسین میرمعینی معاون سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی هم در پاسخ به سردار جلال ستاره گفت: در قانون نیامده است که ما کالا ها را تحویل بگیریم و هزینه ای هم برای آن پیش بینی نشده است بلکه باید کالا های مکشوفه را به ما تحویل دهند.

حمید محله ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت هم گفت: درباره صادرات دام، ستاد تنظیم بازار باید تصمیم بگیرد، اما با توجه به افزایش قیمت مرغ و گوشت در بازار، صادرات الآن به صلاح نیست و با صادرات افزایش قیمت بیشتری روی خواهد داد.

این مسئول با نامناسب دانستن صادرات دامی که نهاده 4 هزار و 200 تومانی استفاده نموده است افزود: اگر قرار باشد صادراتی اتفاق بیفتد باید تضمینی هم برای حفظ و ثبات قیمت آن باشد در این وضع وزارت صمت هم با آن موافق خواهد بود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور نیز در ارتباط تصویری با برنامه، آمار اعلامی کشفیات قاچاق را 20 تا 30 درصد میزان واقعی قاچاق دانست و گفت: مقدار نهاده ای که برای دام وارد شده به هیچ وجه جوابگوی احتیاج دامداران نبوده است.

افشین صدر دادرس با انتقاد از نبود امکان صادرات دام افزود: فصل صادرات دام از اردیبهشت تا شهریور است و الآن با افزایش فراوری و گذشت فصل صادرات، انباشت دام در کشور مضاعف شده و عرضه بسیار بیشتر از تقاضاست.

وی گفت: دامداران الآن دارند به دولت و مردم از جیب خودشان یارانه می دهند و دولت هم هیچ حمایتی از آن ها ننموده است و قرار بود بخشی از دام ها را دولت خریداری کند که انجام نشد لذا در این شرایط فراورینماینده توان نگه داری دامش را ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور گفت: علت تأثیرگذار نبودن قاچاق بر قیمت ها این است که بازار داخل دیگر کشش ندارد و جا ندارد قیمت بیشتر از این بالا برود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1476

به "کشف 73 هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی، تأیید قاچاق دام ماده برای ضربه زدن به فراوری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 73 هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی، تأیید قاچاق دام ماده برای ضربه زدن به فراوری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید