گزارش خبرنگاران به مناسبت روز جهانی دیابت؛ دیابت؛ تلخ ترین شیرینی جهان، این گونه غذا بخورید تا قندخون نگیرید

به گزارش مجله نماشو، ابتلا به قندخون بالا یا دیابت در کشور رو به افزایش است، اما این بیماری خطرناک می تواند 80 درصد اعضای بدن را درگیر و بیمار کند.

گزارش خبرنگاران به مناسبت روز جهانی دیابت؛ دیابت؛ تلخ ترین شیرینی جهان، این گونه غذا بخورید تا قندخون نگیرید

به گزارش خبرنگار ؛ قند خون بالا یا دیابت بیماری است که در صورت پیشرفت می تواند به تدریج به همه اعضای بدن آسیب برساند و هر 30 ثانیه موجب یک قطع عضو در افراد می گردد.

چهاردهم نوامبر مصادف با 23 آبان سالروز تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین است که سال 1991 با همکاری بنیاد بین المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شد و هدف از این نامگذاری بالابردن اطلاعات مردم در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان دیابت بوده است.

قند خون بالا یا دیابت بیماری است که در صورت پیشرفت می تواند به تدریج به همه اعضای بدن آسیب برساند و هر 30 ثانیه موجب یک قطع عضو در افراد می گردد.

چهاردهم نوامبر مصادف با 23 آبان سالروز تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین است که سال 1991 با همکاری بنیاد بین المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شد و هدف از این نامگذاری بالابردن اطلاعات مردم در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان دیابت بوده است.

12 درصد جمعیت ایران دیابتی هستند

عبدالرضا نوروزی متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی تغذیه بالینی علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار ؛ با بیان اینکه دیابت یکی از بیماری های شایع در ایران و جهان است، گفت: در حال حاضر حدود 10 تا 12 درصد جمعیت بزرگسالان کشور دیابتی هستند که این آمار نشان از اهمیت ویژه به پیشگیری می دهد.

وی ادامه داد: این مسئله را باید مدنظر قرار داد که دیابت به ویژه دیابت نوع 2 قابل پیشگیری است اگر روند ابتلا به دیابت را در 30 سال گذشته نگاه کنیم می بینیم که این بیماری با سرعت رشد بالایی در حال افزایش است و این بیماری خطرناک می تواند 80 درصد اعضای بدن را درگیر و بیمار کند.

نوروزی اضافه نمود: 30 سال پیش دیابت در کشور ما شیوع 7 درصدی داشت، اما این رقم اکنون به 10 تا 12 رسیده است و در کشور های اروپایی نیز ابتلا به دیابت روند افزایشی در 30 سال گذشته داشته و آمار ابتلا از 3 درصد به 7 درصد رسیده است و نشان از رشد بیش از 3 برابری ابتلا به این بیماری مزمن است.

دیابت در کمین 23 درصد مردم ایران

وی مهمترین عامل ابتلا به دیابت را اضافه وزن و چاقی اعلام کرد و گفت: هیچ چیز به اندازه افزایش وزن و حجم بالای چربی بدن احتمال ابتلا به دیابت را افزایش نمی دهد برخی افراد با 3 یا 4 کیلو اضافه وزن دیابت می گیرند و برخی با بیش از 10 کیلو اضافه وزن دیابتی می َشوند اما به حال اضافه وزن فاکتور اصلی ابتلا به این بیماری محسوب می گردد و در صورتی که فرد اضافه وزن داشته باشد باید کوشش کند تا وزن خود را کاهش دهد.

باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به آمار بالای چاقی در ایران گفت: حدود 23 درصد جمعیت کشور چاقی هستند که این چاقی در زنان حدود 30 درصد و در مردان حدود 15 درصد بوده و شیوع چاقی در استان های شمالی و مرکزی بیشتر است اما در استان سیستان و بلوچستان موضوع جدی نیست.

شیوعی 18 درصدی قندخون بالا تا 6 سال دیگر

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار کرد: در کشور ایران نیز حدود شش میلیون نفر دیابتی داریم که دو سوم این جمعیت شهرنشین هستند و در سنین بهره وری، سن مناسب کار و فعالیت، به دیابت مبتلا می شوند، پیش بینی می گردد شیوع دیابت در ایران تا سال 2025 به حدود 18 درصد برسد که در زنان به 19 درصد و در مردان به 17 درصد افزایش می یابد.

لاریجانی با بیان اینکه 85 درصد دیابتی ها، دیابت نوع 2 دارند، گفت: زمانی که دیابت در این افراد تشخیص داده می گردد، می بینیم که 80 تا 90 درصد آنها چاق هستند.

هر 30 ثانیه یک قطع عضو به دلیل دیابت

وی درباره عارضه های ناشی از بیماری دیابت گفت: زمانی که بیماری دیابت به درستی کنترل نگردد، عارضه های جدی را به دنبال خواهد داشت. برای مثال در جهان بر اثر بیماری دیابت در هر 30 ثانیه قطع عضو رخ می دهد. همچنین یک سوم مسائل بینایی مربوط به بیماری دیابت است. در دیابتی ها بیماری های قلبی - عروقی دو سه برابر بیشتر از افراد معمولی رخ می دهد.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اضافه نمود: هزینه پزشکی برای درمان دیابت دو برابر هزینه درمان دیگر بیماری ها در جهان و بین 10 تا 15 درصد حتی گاهی 17 درصد از هزینه های پزشکی یک فرد مربوط به هزینه درمان دیابت است.

کمبود داروی دیابت نداریم

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اطلاع رسانی رسانه ها شیوع دیابت کاهش یافته است؛ چراکه آگاهی عموم افزایش پیدا نموده و توجه مردم به پیشگیری بیشترمعطوف شده است، برهمین اساس حدود 60 درصد دیابتی ها به مراکز درمانی مراجعه می نمایند و درمان می گیرند.

لاریجانی اضافه نمود: راه های درمانی و داروهای دیابت به میزان کافی در کشور وجود دارد، اما مساله مهم تداوم درمان است و در کشور ما تنها 60 درصد از دیابتی ها درمان خود را ادامه می دهند و حدود 36 درصد از جمعیت دیابتی کنترل خوبی بر بیماری شان دارند، اما اگر به همین شیوه پیش رویم، عوارض ناشی از دیابت گریبان گیر جامعه می گردد.

وزنتان را نرمال نگه دارید تا دیابت نگیرید

عضو هیئت علمی تغذیه بالینی علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه در پیشگیری از دیابت یا life style بسیار حائز اهمیت است گفت: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید سبک زندگی سالم را از دوران کودکی مورد توجه قرار داد. وی تهران با اشاره به نگرانی برخی افراد که در خانواده خود دیابتی دارند گفت: اگر یکی از اعضای درجه خانواده فرد دیابتی باشد و او بخواهد از دیابتی شدن پیشگیری کند مهمترین نکته داشتن وزن نرمال و ایده آل است.

روزی 2 وعده برنج بخورید دیابت می گیرید

نوروزی در ادامه بهترین نان ها برای مصرف که خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهند، گفت: نان هایی که با آرد سبوس دار تهیه می شوند، نان چند غله یا نان جو بهترین گزینه ها برای مصرف هستند که احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهند.وی درباره میزان مصرف برنج و خطر ابتلا به دیابت در ایرانی ها اظهار کرد: احتمال ابتلا به دیابت با مصرف 2 وعده برنج در روز بالاتر می رود، به عنوان مثال اگر فردی 100 گرم نان یا 100 گرم برنج بخورد، بعد از مصرف برنج قند خون بیشتر بالا می رود، به همین دلیل توصیه می کنیم که افراد روزانه یکی از 2 وعده ناهار یا شام را برنج بخورند.

هر روز باید این میزان میوه و سبزی بخورید

عضو هیئت علمی تغذیه بالینی علوم پزشکی تهران با تاکید بر مصرف میوه و سبزی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت گفت: مصرف میوه ها وسبزیجات در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مزمن بسیار موثر است و هر فرد باید 350 گرم میوه و 400 گرم سبزی مصرف نمایند، سبزیجات می توانند به صورت خام یا پخته استفاده شوند.نوروزی تاکید نمود: افراد سالم باید بدانند که مصرف میوه ها به طور کلی در پیشگیری از ابتلا به بیماری قندخون موثر هستند و برخلاف باور عموم مصرف میوه های شیرین مانند هندوانه یا انگور که قند خون بالایی دارند به دلیل مواد موثر ضد دیابت در پیشگیری از افزایش قند خون موثر هستند.

میوه هایی که دشمن دیابت هستند

وی اضافه نمود: در پوست و دانه انگور به ویژه نوع قرمز آن ماده ضد دیابتی وجود دارد که احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، اکنون که در فصل پاییز هستیم برخی میوه های این فصل از جمله مرکبات که منبع غنی از فیبر هستند می توانند در کاهش قند خون موثر باشند.عضو هیئت علمی تغذیه بالینی علوم پزشکی تهران تاکید نمود: مصرف برخی میوه ها به دلیل ویتامین هایی که دارند می توانند در پیشگیری از ابتلا به دیابت مفید هستند و از جمله آنها می توان به میوه های زرد رنگ و سبز رنگ اشاره نمود.

غذاهای شیرین در پیری دیابت را به جانتان می اندازد

وی توضیح داد: افرادی که در طول عمر خود مواد قندی بسیاری مصرف می نمایند به عنوان مثال سال ها چای شیرین یا چای و نبات می نوشند این میزان مصرف مواد قندی موجب افزایش ترشح انسولین در بدن می شوند.نوروزی گفت: در صورتی که فرد سال های طولانی میزان بالایی مواد قندی مصرف کند به دلیل اینکه از سلول های فراوری انسولین بدن خود بیش از حد کار کشیده است این موضوع موجب پیری سلول های ترشح انسولین می شوند و به تدریج با افزایش سن احتمال ابتلا به دیابت با کاهش ترشح انسولین بالا می رود.

چه قدر تحرک بدنی داشته باشیم تا دیابتی نشویم؟

وی با تاکید بر اینکه تحرک بدنی در پیشگیری از ابتلا به دیابت بسیار موثر است، اظهار کرد: به همه افراد توصیه می کنیم در هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا شدید داشته باشند و میزان فعالیت بدنی به حدی باشد که در طول انجام آن فرد به نفس نفس بیفتد و نتواند یک جمله را بدون نفس دریافت بیان کند یا ضربان قلب فرد به 120 بار در دقیقه برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2871

به "گزارش خبرنگاران به مناسبت روز جهانی دیابت؛ دیابت؛ تلخ ترین شیرینی جهان، این گونه غذا بخورید تا قندخون نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران به مناسبت روز جهانی دیابت؛ دیابت؛ تلخ ترین شیرینی جهان، این گونه غذا بخورید تا قندخون نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید