10 واقعیت و کشف جالب در خصوص انواع تخم حیوانات

به گزارش مجله نماشو، شاید تخم مرغ و در کل انواع تخم برای افراد یک چیز ساده و بدون رمز و راز جلوه کند، اما باید بدانید که اینطور نیست. این چیز های زیبا می توانند با هم صحبت نموده و ناگهان منفجر شوند. تخمک پستانداران ممکن است پوسته نداشته باشد، اما اسرار خاص خود را دارند.

10 واقعیت و کشف جالب در خصوص انواع تخم حیوانات

لقاح می تواند به شکل انفجار باشد و تخم موش روزگاری می توانست یک ماموت را در خود جای دهد و بعد از آن نوبت به دلیل گرد بودن آن ها می رسد.

10. پنگوئن های پدر مراقب های بهتری برای تخم ها هستند

پنگوئن های امپراطور خوابیدن روی تخم ها را به نوع نر می سپارند. نوع ماده پس از گذاشتن یک تخم بزرگ، ماه ها آن را ترک نموده و به شکار می پردازد و بدین ترتیب زحماتی که بخاطر آن تخم متحمل شده را جبران می نماید. دانشمندان نسبت به چنین رفتاری از جانب پنگوئن ها بسیار کنجکاو شدند، زیرا پنگوئن های امپراطور تنها پنگوئن هایی هستند که در طول زمستان های سرد و طاقت فرسای قطب شمال زاد و ولد می نمایند. ظاهراً پنگوئن های نر پر های کلفت تری دارند که راحتتر از آن ها در مقابل سرما محافظت می نماید.

آن ها همچنین دارای کیسه ای موسوم به کیسه جوجه هستند که تکه ای پوست لخت در ناحیه شکم است. این کیسه باعث می گردد که تخم در تماس مستقیم با گرمای بدن پنگوئن باشد. جالب اینکه این کیسه فرستنده های عصبی دارد که به پنگوئن اطلاع می دهد تخم به گرمای بیشتری احتیاج دارد. این پنگوئن ها معمولاً جوجه متولد نشده خود را روی پا های خود قرار داده که از تماس با یخ در امان است.

برای گرمای بیشتر، آن ها پاهایشان را از روی یخ بلند نموده و با استفاده از دمشان تعادل خود را حفظ نموده و برای ماه ها می توانند در این حالت باقی بمانند. در نهایت نر ها در اجتماعات بزرگی دور هم جمع شده و با در آغوش کشیدن هم سعی می نمایند دمای اطراف تخم را 35 درجه سانتیگراد حفظ نمایند.

9. چرا تخم ها این شکلی هستند

هیچ کس نمی داند که چرا تخم ها چنین شکل گردی دارند. در سال 2017، دانشمندان در یک مطالعه بزرگ تصمیم به پاسخگویی به این سوال گرفتند. آن ها به آنالیز 49.175 تصویر از تخم هایی که توسط 1.400 گونه جانوری زنده و منقرض شده پرداختند. رفتار ها و توانایی های گونه های بالغ نیز مورد آنالیز نهاده شد و در انتها پاسخ سنتی راضی نماینده نبود.

همیشه گفته شده تخم ها به این دلیل نسبتاً گرد و با یک نوک نسبتاً تیزتر هستند که مانع از غلت خوردن و دور افتادن از لانه شوند یا تخم گذاشتن را برای جانور آسان تر سازند. اما شواهد بسیاری وجود دارد که تخم در طی تکامل چنین ساختاری یافته، زیرا بدین شکل بهتر در بدن آیرودینامیک جانوران جای می گیرد.

پرندگان قوی تر با قدرت پرواز بهتر تخم هایی بلندتر و نوک تیزتر دارند. از آنجایی که مهارت در پرواز نیز یک فاکتور مهم در این عرصه بوده، این موضوع می تواند پاسخی به این سوال باشد که چرا پرندگانی که روی زمین زندگی نموده و قدرت پرواز ندارند، مانند شترمرغ، تخم های گردتر و پهن تری دارند.

8. چرا تخم مرغ در مایکروویو منفجر می گردد

هیچ کسی تخم مرغ آب پز شده، اما سرد را دوست ندارد. شاید استفاده از مایکروویو برای گرم کردن آن جذاب به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار با انفجار تخم مرغ همراه خواهد بود. در سال های اخیر تیمی از محققان بیش از 100 تخم مرغ آب پز شده را در درون مایکروویو قرار دارند تا بفهمند که چرا هنگام سوراخ کردن منفجر می شوند.

بعضی از این تخم مرغ ها در درون مایکروویو مانند نارنجک منفجر می شدند و بعضی دیگر که جان سالم به در می بردند روی کف زمین نهاده شده و با یک دماسنج نوک تیز سوراخ می شدند که همیشه با انفجاری بسیار خشن همراه می شد.

از آنجایی که پوسته تخم نیز منفجر می شد، نمی توان فشار بخار داخلی را علت انفجار دانست. ظاهراً پاسخ در قسمت زرده نهفته است. تیم محققان دریافت که زرده بسیار سریع تر از مایع اطراف آن داغ می گردد. آب احتمالاً در بسته هایی از پروتئین سخت شده گرفتار می گردد. این موضوع مانع از تبدیل شدن آب به بخار شده و وقتی که در بدنه تخم مرغ سوراخی ایجاد می گردد، آب با سرعتی بسیار بالا به سمت فضای خالی بیرون جریان می یابد. این موضوع تمامی ساختار درون تخم مرغ را به هم می ریزد و همه چیز با هم منفجر می گردد.

7. تخم مغز چیست؟

وقتی زنی به نام راشل پالما رفته رفته کلمات را فراموش نموده و بار ها فنجان قهوه از دستش افتاد به پزشک مراجعه کرد. در سال 2019، این زن 42 ساله مورد اسکن مغزی نهاده شده و خبر های بدی دریافت کرد. یک ضایعه عجیبی در مغز نشان می داد که ظاهراً پالما دارای یک تومور بزرگ و بدخیم در درون مغز خود است. از بیم سرطان بدخیم برای برداشتن تومور به اتاق عمل برده شد. اما وقتی جراحان جمجمه او را باز کردند با چیزی روبرو شدند که انتظار آن را نداشتند.

بافت بدخیم عصبی همیشه ظاهری نرم دارد، اما تومور درون مغز پالما بیشتر شبیه تخم بلدرچین بود، چیزی که در نهایت مشخص شد یک نوع کیست است. اگر چه از لحاظ تکنیکی یک نوع تخم به شمار نمی آید، اما درون این کیست نوزادی قرار داشت که در واقع نوزاد کرم نواری خوک بود. بدین ترتیب مشخص شد که این زن نه به سرطان مغز بلکه به نوعی بیماری به نام neurocysticercosis مبتلاست که در اثر خوردن تخم میکروسکوپی این انگل ایجاد شده است. اما چگونگی راهیابی این انگل به مغز پالما هیچگاه مشخص نشد.

6. ماجرای تخم گذاری آلباتروس مشهور

آلباتروسی به نام Wisdom پیرترین پرنده ای است که تاکنون شناخته شده که در سال 1956 در نزدیکی هاوایی زنده شکار شده و پس از وصل شدن یک ردیاب به پایش آزاد شد. عمر دقیق این آلباتروس مشخص نبود، اما این اولین حضور آن در جزیره مرجانی میدوی بوده و بدین ترتیب می توان سن او در آن موقع را 5 تا 6 سال تخمین زد. در آن سن، آلباتروس ها برای پیدا کردن جفت تمام زندگی شان به این محل می آمدند.

بعد از آن تا سال ها خبری از این پرنده نبود تا اینکه در سال 2001 و برای مدت کوتاهی به جزیره مرجانی مذکور بازگشت و این موضوع غیرمعمول نبود. هر جفت تنها یک جوجه بزرگ می نماید که غذای بسیاری احتیاج دارد و به همین دلیل بزرگ کردن بچه چنان کار سختی است که باعث می گردد آلباتروس ها همه ساله بچه دار نشوند. اما وقتی این آلباتروس همراه با جفت خود در سال 2006 بار دیگر به این جزیره بازگشت خیلی زود توجه جهانیان را به خود جلب کردند و از آن به بعد هر سال یک بچه را در این جزیره بزرگ کردند.

بدین ترتیب تعداد نوزادان آن ها در تمام این سال ها از 36 مورد نیز فراتر رفت که برای پرندگانی که تنها یک تخم گذاشته و فراوری مثل در آ ن ها سخت شکل می گیرد بسیار عجیب بود. آخرین تخم این پرنده در سال 2019 باز شد، زمانی که سن او به 68 سال رسیده بود، سنی که برای یک آلباتروس بسیار غیرمنتطره است، زیرا این پرندگان به ندرت بیش از 50 سال عمر می نمایند.

5. ماجرای عجیب تخم لاک پشت

در بعضی از انواع لاک پشت ها این دمای درون لانه است که جنسیت جنین را مشخص می نماید و در صورت گرم بودن دمای درون لانه، نوزادان دختر خواهند بود. در شرایطی که اقلیم زمین در حال گرم شدن است، هر ساله از تعداد لاک پشت های نری که از تخم بیرون می آیند کاسته می گردد. در سال 2019، محققان روشی برای نجات این خزندگان در معرض خطر عدم تعادل جنسیتی یافتند.

در این تحقیق، تخم های لاک پشت ها به چند دسته تقسیم شده و بعضی از آن ها با لایه ای ماده شیمیایی پوشانده شدند که باعث می شد جنین گرمای بیرون تخم را احساس نکند. سپس این تخم در معرض دما های متفاوتی نهاده شد، اما در کمال ناباوری باز همان اتفاق اول افتاد: در دمای بالا نوزدان دختر و در دمای پایین نوزادان همچنان پسر بودند. در تخم هایی که در شرایط متعادل گرمایی نگه داشته شده بودند، اما تعداد نوزادان دختر و پسر تقریباً مساوی بود.

4. اولین تخم های بدون مرگ

جوجه های نر هیچ استفاده ای در صنعت فراوری تخم ندارند و به همین دلیل سالانه بیش از 6 میلیارد جوجه نر تازه بدنیا آمده جدا سازی و از بین برده می شوند. این جوجه ها خفه شده یا زنده زنده به درون دستگاه های خرد نماینده فرستاده می شوند تا از آن ها برای فراوری غذای خزندگان استفاده گردد، اما فشار های فزاینده ای برای متوقف کردن این فرایند شکل گرفته است.

در سال 2018 اولین نمونه تخم های بدون مرگ در برلین فروخته شد. این تخم ها محصول اولین مرغ هایی بودند که برادرانشان کشته نشده بودند، زیرا در واقع برادری در کار نبود. این موضوع پس از ابداع فرآیندی توسط محققان آلمانی برای شناسایی جنسیت جنسیت جنین های 9 روزه میسر شد. در ابتدا با استفاده از لیزر سوراخی بسیار ریز در بدنه تخم ایجاد شد و ذره ای از مایعات درون آن استخراج و با استفاده از مواد شیمیایی با رنگ متغیر آزمایش می گردد.

مایع درون تخم های حاوی جنین ماده باعث سفید شدن این ترکیب شیمیایی می شوند در صورتی که این رنگ در خصوص جنین های نر آبی رنگ است. این فرآیند بسیار سریع و دقت آن 98.5 درصد بود.

3. لقاح شبه انفجار تخم

در سال 2014، محققان عنصر روی درون تخم پستانداران را برای یافتن پاسخ هایی رنگ آمیزی کردند. آن ها می دانستند که تخم مقدار زیادی روی آزاد می نماید، اما نمی دانستند این عمل چگونه اتفاق می افتد. فلورسنت موجود در تخم به آن ها اجازه می داد که تحرکات این ماده معدنی را تحت نظر داشته باشند که به نتایج جالبی منتهی شد. اول از همه اینکه تخم پستانداران مقادیر زیادی روی در خود ذخیره می نماید به نحوی که در هر تخم بیش از 8.000 بخش وجود دارد که در هر کدام یک میلیون اتم روی واقع شده است.

محققان سپس با بارور کردن تخم موش، با نوعی آتش بازی روبرو شدند. در لحظه لقاح، بخش های حاوی روی اتم های خود را با امواجی شبیه انفجار و جرقه آزاد کردند و این نمایش تا دو ساعت ادامه داشت. ظاهراً آزاد شدن روی به بالغ شدن و رشد تخم و همچنین بارور شدن آن یاری می نماید.

2. صحبت جوجه ها درون تخم با یکدیگر

در سال 2019 محققان دریافتند که تخم ها با یکدیگر صحبت می نمایند. آن ها تخم های مرغان دریایی را از هم جدا نموده و به گروه های سه تایی تقسیم کردند. هر روز دو عدد تخم در هر لانه برداشته شده و درون یک جعبه عایق صدا قرار داده شدند. سپس برای بعضی از آن ها صدای اخطار مرغان دریایی بالغ پخش شد.. بعد از اینکه همه تخم ها در ماشین جوجه کشی نهاده شدند، آن دسته از تخم هایی که صدای والدینشان برای آن ها پخش شده بود بیش از بقیه تکان می خوردند و زمان بیشتری طول می کشید تا جوجه های درون آن ها از تخم بیرون بیایند.

اما واقعیت جالب در خصوص آن یک تخم باقیمانده در لانه بود که هیچگاه این صدا ها را نشنیده بود. این تخم ها بسیار دیرتر باز شده و هورمون های استرس درون آن ها بسیار بالاتر بود. انگار که دو تخمی که صدای هشدار والدینشان را شنیده بودند، تخم سوم را به وسیله تکان های خود از خطر آگاه نموده بودند.

1. زنده کردن ماموت ها با تخم موش

در سال 2011، جسد یک ماموت پشم دار نر در سیبری از زیر یخ ها بیرون آمد که نام آن را یوکا نامیدند. در سال 2019، محققان پیروز شدند که ژن های این ماموت 28.000 ساله را استخراج نمایند و در میان آن ها به دنبال یک هسته سالم گشتند. اما با توجه به مدت زمان طولانی که این ماموت یخ زده بود هیچ سلول سالمی باقی نمانده بود. چنین بود که ایده وارد کردن این ژن های آسیب دیده به درون تخم موش شکل گرفت، زیرا تخم موش این توانایی را دارد که دی ان ای را کپی نموده و بر اساس آن تقسیم سلولی انجام دهد.

با انجام این کار ابتدا کروموزوم های ماموت بیدار شده و چندین واکنش بیولوژیکی نیز شکل گرفت، اما ناگهان همه چیز خراب شد. به دلیل آسیب زیادی که به دی ان ای یوکا وارد شده بود، تخم موش نتوانست از مرحله ای از رشد فراتر برود.

منبع: برترین ها
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4395

به "10 واقعیت و کشف جالب در خصوص انواع تخم حیوانات" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 واقعیت و کشف جالب در خصوص انواع تخم حیوانات" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 واقعیت و کشف جالب در خصوص انواع تخم حیوانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید