13 نشانه رایج افسردگی که باید جدی بگیرید

به گزارش مجله نماشو، اینکه هر از گاهی احساس غم و اندوه را تجربه کنیم، جزئی طبیعی از زندگی است. اما وقتی که احساساتی مانند ناامیدی و استیصال بر شما غلبه می کنند و با گذشت زمان هم از بین نمی فرایند، این امکان وجود دارد که دچار افسردگی شده باشید.

13 نشانه رایج افسردگی که باید جدی بگیرید

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ آلونک بیشتر بدانید.

افسردگی همانند غم و اندوه صرفاً واکنشی طبیعی و گذرا به ناکامی ها و چالش های روزمره زندگی نیست، بلکه این اختلال نحوه تفکر، ادراک احساسی و عملکرد شما را در فعالیت های روزمره تان تحت تأثیر خود قرار می دهد. افسردگی می تواند ابعاد مختلف زندگی شما را مثل کار، تحصیلات، تغذیه، خواب و حتی توان لذت بردن از زندگی را مختل کند. برای شخص افسرده حتی گذراندن روز هم می تواند سخت و طاقت فرسا باشد.

بعضی افراد افسردگی را به زندگی در یک سیاهچاله تشبیه می کنند یا احساسی همانند یک عذاب قریب الوقوع. بعضی دیگر هم افسردگی را به شکل احساس بی روحی، پوچی و بی احساسی مطلق توصیف می کنند.

مردان ممکن است در هنگام افسردگی احساس عصبانیت و بی قراری را تجربه کنند. با این وجود باید در خاطر داشته باشید که در صورت ابتلا به افسردگی شما مسئله ای را تجربه می کنید که بدون درمان مناسب می تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود. اما مهم است که این مسأله را هم در خاطر داشته باشید که احساس درماندگی و ناامیدی اگرچه جزو علائم افسردگی است، اما آن ها نه واقعیت هستند و نه توصیف کننده شرایط شما.

مهم نیست که چقدر احساس ناامیدی می کنید، مهم این است که همیشه می توانید بهتر شوید. با درک دلایل و شناخت علائم و انواع مختلف افسردگی، می توانید اولین قدم ها را برای بهتر شدن و غلبه بر مشکل خود بردارید.

معین اینکه آیا احساسات ناخوشایند و پایدار شما در نتیجه افسردگی است یا نه، می تواند اولین قدم به سمت بهبودی و سلامتی باشد.

در ادامه این مقاله از خبرنگاران مگ 13 مورد از علائم و نشانه های رایج افسردگی آمده است که به شما کمک می کند تا ضمن بررسی شرایط روحی خود، با گزینه های درمانی موجود آشنا شده و در صورت نیاز به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید. با ما همراه باشید.

13 نشانه رایج افسردگی

انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد و علائم آن ها هم در افراد فرق دارد.

اگرچه هر یک از ما می تواند بعضی از این علائم را گاه به گاه تجربه کند، اما یک روان پزشک فقط در صورت بروز گروه خاصی از علائم که به مدت حداقل 2 هفته یا بیشتر ادامه پیدا کرده باشند اختلال افسردگی را تشخیص می دهد.

1. احساس غم یا پوچی

تغییر روحیه یکی از رایج ترین علائم افسردگی است. فردی که دچار افسردگی است ممکن است برای مدت طولانی احساس غم یا ناراحتی را تجربه کند.

این افراد همچنین ممکن است اعلام کنند که احساس پوچی می کنند یا قادر به تجربه کردن احساس شادی و خوشبختی نیستند. بعضی دیگر هم ممکن است این غم و اندوه را به شکل ناامیدی توصیف کنند.

2. احساس ناامیدی یا درماندگی

افسردگی می تواند احساس ناامیدی در شما ایجاد کند، به شکلی که احساس می کنید این احساس هیچ وقت پایان نخواهد یافت.

همچنین ممکن است که فرد احساس ناتوانی کند. به این شکل که ممکن است اعلام کنند یا با خود تصور کنند که هیچ کس نمی تواند به بهتر شدن آن ها کمکی بکند و همیشه احساس افسردگی خواهند کرد.

3. احساس بی ارزشی

فردی که دچار افسردگی است ممکن است احساس کند که هیچ ارزشی ندارد یا هیچ معنایی در زندگی اش وجود ندارد.

این افراد ممکن است بر این باور باشند که برای دیگران سنگینی باری و دشواری به همراه می آورند و یا اینکه بدون آن ها شرایط دنیا یا خانواده شان بهتر خواهد بود.

4. احساس گناه بیش از حد

گناه یک واکنش طبیعی است نسبت به بیان سخنی یا انجام دادن کاری که بعداً از انجامش پشیمان می شویم، اما افراد افسرده ممکن است نسبت به تمام رفتارهای خود احساس گناهی مداوم داشته باشند که این احساس با رفتارهایی که انجام داده اند تناسب ندارد.

این افراد ممکن است انرژی زیادی را صرف فکر کردن به این احساس گناه خود کنند و نسبت به خود و چیزهایی که گفته اند یا انجام داده اند (حتی اتفاقاتی که مدت ها از آن ها گذشته است) احساس بدی داشته باشند.

5. عدم علاقه و لذت نسبت به فعالیت های مختلف

بعضی از افراد مبتلا به افسردگی علاقه خود را نسبت به چیزهایی که قبلاً از آن لذت می بردند، مانند ورزش، بیرون رفتن با دوستان، موسیقی یا حتی روابط خود، از دست می دهند. این افراد ممکن است پیشنهادات یا فرصت های پیش آمده برای انجام فعالیت های گروهی و جمعی را رد کنند.

6. عصبانیت و تحریک پذیری

به نظر می رسد فرد مبتلا به افسردگی از دست دیگران عصبانی است. این افراد ممکن است به راحتی اذیت و یا تحریک شوند.

مؤسسه ملی بهداشت روان ایالات متحده گفت که مردان مبتلا به افسردگی بیشتر از زنان حالت تحریک پذیری و عصبانیت را تجربه می کنند. با این حال، این علائم ممکن است در زنان و بچه ها هم وجود داشته باشد.

تحریک پذیری همچنین با سایر علائم افسردگی هم ارتباط دارد. به نام مثال، اگر شخصی خوب نخوابد و احساس خستگی کند، ممکن است بیشتر در معرض تحریک پذیری باشد.

7. احساس خستگی و کمبود انرژی

برای بعضی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بیدار شدن از خواب در صبح سخت باشد زیرا این افراد دائما احساس خستگی و فرسودگی دارند.

آن ها ممکن است برای انجام کارهای روزمره خود، مانند رفتن به محل کار یا پختن غذا، بیش از حد خسته شوند. این افراد همچنین ممکن است زمان زیادی را در خانه به استراحت یا خواب اختصاص دهند.

خستگی افسردگی باعث می شود فرد با وجود خواب کافی در شب باز هم احساس کند که همیشه خسته است. با این حال، بعضی دیگر از مبتلا به افسردگی خواب منقطع و بی کیفیتی را تجربه می کنند.

8. بی خوابی یا کمبود خواب

طبق تحقیقات صورت گرفته، حدود 75٪ از افراد مبتلا به افسردگی علائم بی خوابی را تجربه می کنند.

گاهی اوقات، فرد مبتلا به افسردگی ممکن است نتواند خوب بخوابد، یا به طور بالقوه در به خواب رفتن و در خواب ماندن مشکل داشته باشد. این افراد همچنین ممکن است شب خیلی تا دیروقت بیدار باشند یا صبح خیلی زود بیدار شوند.

9. مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن و تصمیم گیری

یک فرد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کند.

افسردگی می تواند در توانایی های شناختی فرد اختلال ایجاد کند. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در تمرکز روی امور تحصیلی یا شغلی خود با مشکل روبرو باشند. آن ها همچنین ممکن است برای تصمیم گیری از جمله انتخاب های کوچک و روزمره با مشکل و دشواری روبرو باشند.

این افراد همچنین ممکن است متوجه شوند که نمی توانند چیزهایی را که قبلاً در خاطر داشتند به خاطر بیاورند. آن ها ممکن است قرارها یا تعهدات خود را فراموش کنند و مواردی را که اخیراً گفته اند یا انجام داده اند به خاطر نیاورند.

10. بی اشتهایی

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است میل و اشتهای خود به غذا را از دست بدهند، که این امر می تواند باعث کاهش وزن آن ها شود. آن ها همچنین ممکن است تمایل کمی به غذا خوردن داشته باشند و مدتی طولانی را بدون غذا سپری کنند.

11. پرخوری و افزایش وزن

بعضی از افراد ممکن است در زمان افسردگی اشتهایشان بیشتر شود و بیشتر غذا بخورند. غذا می تواند به یک مکانیسم راحتی برای فراموش کردن احساسات منفی تبدیل شود یا راهی برای کنار آمدن با کسالت و تنهایی.

افسردگی می تواند انگیزه بیرون رفتن یا ورزش کردن را در افراد کاهش دهد. این مسأله همراه با افزایش مصرف غذا، می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود.

12. درد و علائم جسمی

فرد مبتلا به افسردگی ممکن است علائم و مسائل جسمی پایداری را تجربه کند که به درمان پاسخ نمی دهد.

این موارد شامل:

 • سردرد
 • اختلالات گوارشی
 • دردهای بدون دلیل

13. افکار مرتبط با مرگ یا خودکشی

فرد مبتلا به افسردگی ممکن است بیشتر در مورد مرگ فکر کند. آن ها همچنین ممکن است در مورد خودکشی و اینکه چگونه می توانند به زندگی خود پایان دهند فکر کنند. این افکار را ایده خودکشی می نامند.

بعضی اوقات، ممکن است شخص این افکار را به دیگران بگوید. اگر کسی در مورد مرگ یا خودکشی صحبت می کند، این مسأله ممکن است درخواست کمک غیر مستقیم آن ها باشد که در این مواقع دریافت کمک تخصصی بسیار حیاتی است.

در موارد شدید افسردگی، فرد ممکن است به خود آسیب برساند.

افسردگی یک بیماری شایع اما جدی است که می تواند زندگی شما را تهدید کند. هر شخصی که به خودکشی فکر می کند الزاما آن را امتحان نمی کند. با این حال، اگر کسی در مورد خودکشی صحبت کرد، باید با یک پزشک تماس بگیرید یا به او کمک کنید تا فوراً مراقبت های لازم را دریافت کند.

تشخیص

داشتن یکی از این علائم به معنای ابتلای فرد به افسردگی نیست. به نام مثال، بعضی از بیماری ها یا بعضی از داروها می توانند باعث افزایش وزن یا بی خوابی شوند.

با این حال، افرادی که دارای یک یا چند مورد از این علائم هستند و نگران افسردگی هستند، باید با یک روان پزشک صحبت کنند.

طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا، فردی که افسردگی دارد، بیش از 2 هفته چندین مورد از علایم فوق را تجربه می کند.

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند ابتلای به افسردگی را تشخیص دهد. معمولاً یک متخصص روان پزشکی علائم، سابقه خانوادگی و سابقه پزشکی فرد را برای تشخیص افسردگی بررسی می کند. همچنین روان پزشکان ممکن است از پرسش نامه ها و ابزارهای غربالگری خاص هم استفاده کنند.

درمان

بسکمک از افراد مبتلا به افسردگی برای کنترل علائم از روان درمانی، درمان دارویی یا هر دو مورد استفاده می کنند. مسأله مهم این است که طبق قرارهای قبلی به ملاقات پزشک خود رفته و داروها را همان طور که پزشک آن ها را تجویز کرده مصرف کنید.

درمان افسردگی ممکن است زمان بر باشد و ممکن است فوراً باعث ایجاد احساس بهتری در شما نشود. اثرگذاری داروهای ضد افسردگی ممکن است چندین هفته طول بکشد. درست مثل روان درمانی که در طولانی مدت اثرات مثبتش معین می شود.

اقدامات زیر می تواند به افراد مبتلا به افسردگی در زمینه مدیریت علائم آن ها کمک کند:

 • ورزش، که می تواند در بعضی موارد به اندازه دارو مؤثر باشد.
 • وقت گذراندن با دوستان یا عزیزان حامی
 • پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر
 • یادگیری تکنیک های مدیریت استرس، مانند یوگا یا ثبت خاطرات
 • از مصرف داروهای گیاهی و مکمل ها بدون صحبت با پزشک خودداری کنید، زیرا بعضی از این موارد ممکن است با داروهای ضد افسردگی تداخل داشته باشند.
 • تقسیم وظایف بزرگ به کارهای کوچک تر و فقط انجام وظایفی که در اولویت هستند.

اگر دوست یا یکی از عزیزان شما علائم افسردگی را نشان می دهد، شما می توانید به شیوه های زیر به او کمک کنید:

 • از او بخواهید که به پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان مراجعه کند.
 • ارائه کمک و پشتیبانی، درک و تأیید کردن آن ها
 • دعوت آن ها به رویدادهای اجتماعی و گردش
 • کاهش عوامل استرس زا در خانه یا محل کار آن ها
 • کمک به تغذیه خوب آن ها و گذراندن وقت با آن ها در فضای باز

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هر کسی که علائم افسردگی را دارد باید با یک روان پزشک در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

اگر فردی مشکوک به افسردگی است، باید با یک روان پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کند. درمان به موقع می تواند علائم را کاهش داده و از بدتر شدن آن ها جلوگیری کند.

نکته پایانی

افسردگی نوعی بیماری روانی قابل درمان است که می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم شود.

هر کسی که نگران است که یکی از عزیزانش علائم افسردگی را تجربه می کند باید با یک روان پزشک صحبت کند. درمان و رسیدگی مناسب به افسردگی می تواند کیفیت زندگی را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و حتی زندگی آن فرد را نجات دهد.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: HelpGuide, Medical News Today

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2963

به "13 نشانه رایج افسردگی که باید جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 نشانه رایج افسردگی که باید جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید