15 روش طبیعی برای فراری دادن پشه و مگس

به گزارش مجله نماشو، با رسیدن فصل گرما سر و کله پشه و مگس هم پیدا می شود و شب های دوست داشتنی این فصل را به کابوس تبدیل می کند. در روزگار قدیم که خانواده ها شب های تابستان در حیاط، ایوان یا پشت بام می خوابیدند از پشه بند استفاده می کردند. این وسیله ساده در همه خانه ها پیدا می شد و آن ها را از گزش پشه در شب و حجوم مگس در صبح دور نگه می داشت. اما حالا که اغلب افراد در آپارتمان زندگی می کنند امکان استفاده از پشه بند نیست و برای رهایی از پشه و مگس دست به دامن قرص ها و اسپری های شیمیایی می شوند.

15 روش طبیعی برای فراری دادن پشه و مگس

این مواد شیمیایی حشرات را می کشند و به انسان هم آسیب می رسانند. اگر در خانه گلدان داشته باشید می دانید که استفاده از اسپری های حشره کش گیاهان را هم از بین می برد. باید بدانید که استفاده از این مواد، مخصوصا اسپری ها، تأثیر منفی روی اکوسیستم و لایه اوزون می گذارد، پس بهتر است به دنبال یک جایگزین طبیعی و بی خطر باشیم.

امروز در خبرنگاران مگ قصد داریم درباره راه های طبیعی یا غیرطبیعی ولی بی خطری که می تواند پشه و مگس را از محل زندگی تان دور کند صحبت کنیم. پس تا آخر این مطلب را بخوانید و خانه را در برابر این حشرات موذی ایمن کنید.

10 روش برای فراری دادن پشه ها

پشه ها حشرات ریز و لاغری هستند اما آنقدر قدرت دارند که بتوانند خواب شب را از چشم های ما دور کنند . محل گزیدگی پشه دچار خارش و التهاب می شود و این موضوع می تواند خیلی آزاردهنده باشد . همچنین این حشرات موذی می توانند بیماری های خطرناکی مثل مالاریا، دانگ و تب زرد را هم به انسان منتقل کنند و این موضوع کمی نگران کننده است .

برای دور کردن پشه ها از محل زندگی راه های شیمیایی مختلفی وجود دارد، یکی از آشناترین روش ها استفاده از قرص پشه کش است . اما در این بخش قرار است ببینیم چطور می توانیم با مواد طبیعی پشه ها را از محل زندگی خوود دور کنیم .

1. کافور

شاید باور نکنید اما کافور می تواند پشه ها را از خانه بیرون کند . تمام در و پنجره ها را ببندید و یک ظرف کافور در خانه بگذارید . بعد از گذشت 30 دقیقه متوجه می شوید که هیچ پشه ای در خانه نیست . پشه ها از بوی کافور متنفرند .

2. سیر

یکی از هزاران خواص سیر فراری دادن پشه ها است . چند حبه سیر را خرد کنید و در آب بجوشانید .

آب را بعد از خنک شدن در بطری اسپری بریزید و به اطراف خانه یا هر محلی که پشه دارد بپاشید . بلافاصله پس از این کار پشه ها از محل فرار می کنند !

3. تفاله ی قهوه

تقریبا در همه ی خانه ها تفاله ی قهوه پیدا می شود، مثلا اگر صبح با موکاپات قهوه درست کرده اید می توانید تفاله ی قهوه ی آن را برای فراری دادن پشه ها نگه دارید . آب راکد محل تجمع و تخم گذاری پشه ها است . اگر در اطراف خانه تان آب راکد وجود دارد کافیست کمی تفاله ی قهوه در آب بریزید . با این کار جلوی رسیدن اکسیژن به تخم های پشه ها را می گیرید، به همین دلیل آن ها به سطح آب آمده و از بین می فرایند .

4. روغن اسطوخدوس

پشه ها از عطر روغن اسطوخدوس متنفرند و به محض پخش شدن این عطر از محل فرار می کنند . کمی روغن اسطوخدوس در خانه بپاشید تا از پشه ها در امان بمانید . می توانید این روغن را روی پوست خود بمالید یا حتی در عصاره سوز بریزید و اجازه دهید عطر آن در خانه پخش شود .

5. نعنا

نعنا هم به اندازه ی اسطوخدوس برای پشه ها منفور است . روغن نعنا یا نعنای تازه را در اطراف خانه قرار دهید تا پشه ها فرار کنند . اگر حیاط دارید یا آپارتمان تان تراس دارد و می توانید گلدان در آن قرار دهید، چند بوته نعنا بکارید تا پشه ها به خانه ی شما نزدیک نشوند .

6. الکل

خنده دار است اما پشه ها بوی الکل را هم دوست ندارند . یک لیوان محلول آب و الکل در اتاق قرار دهید تا پشه ها به سرعت از محل خارج شوند .

7. یخ خشک

این روش نسبت به دیگر روش ها تأثیر بیشتری دارد اما کمی دردسر است . یخ خشک را در یک ظرف قرار دهید و در خانه بگذارید . پشه ها به سمت دی اکسید کربن منتشر شده از آن جذب می شوند و به دام می افتند و می میرند . یخ خشک سرمای خیلی زیادی دارد و اگر بدون محافظ آن را در دست بگیرید منجر به یخ زدگی پوست شما می شود . برای جابه جایی آن حتما از دستکش یا دستگیره ی فر استفاده کنید .

8. روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدباکتریایی دارد و در درمان آسیب ها و بیماری های مختلف استفاده می شود . جالب است بدانید که این روغن مانند اسطوخدوس پشه ها را فراری می دهد . چند قطره روغن درخت چای را با مقداری آب مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید . سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید تا پشه ها بیرون بفرایند .

9. برگ ریحان

برگ ریحان به از بین بردن لارو پشه ها مشهور است . یک گلدان ریحان در حیاط، ورودی خانه یا پشه محیط داخلی خانه قرار دهید تا برای همیشه دور بمانید . اسپری کردن روغن ریحان به دیوارها و کنج های خانه هم می تواند همین خاصیت را داشته باشد .

10. چوب پونیون

از این چوب برای شومینه استفاده می شود و با سوزاندن آن می توانید پشه ها را از خانه فراری دهید . پشه ها نمی توانند بوی سوختن این چوب را تحمل کنند و سریع از محل خارج می شوند .

5 روش برای فراری دادن مگس ها

مگس ها مزاحم ترین حشراتی اطراف ما هستند . این روزها که درگیر همه گیری کرونا هستیم اخباری مبنی بر امکان انتقال ویروس کرونا توسط مگس ها پخش شده و همین موضوع نگرانی افراد را بیشتر کرده است . علاوه بر این به دلیل اینکه مگس به زندگی در مناطق بسیار آلوده، مانند مدفوع حیوانات و زباله ها، علاقه مند است می تواند باکتری ها و آلودگی های مختلفی را هم منتقل کند . در این بخش با راه های طبیعی فراری دادن مگس ها آشنا می شویم .

1. گل و گیاه

ریحان، گل همیشه بهار، اسطوخدوس، برگ بو و سنبل الطیب گیاهانی هستند که مگس از آن ها فراری است . با کاشتن این گیاهان در حیاط یا قرار دادن گلدان آن ها در تراس می توانید از ورود مگس به خانه جلوگیری کنید .

2. سرکه و مایع ظرفشویی

مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی می تواند مگس ها را به دام بیندازد . در یک لیوان کمی سرکه ی سیب ریخته و با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید . روی لیوان را پلاستیک بکشید و سوراخ های کوچکی روی آن ایجاد کنید . مگس ها به سمت این محلول جذب می شوند، داخل لیوان می فرایند و یا در آن گیر می کنند یا در سرکه غرق می شوند .

3. فلفل دلمه و آب

فلفل دلمه می تواند مگس ها را فراری دهد . آن را خرد کرده و با آب مخلوط کنید و سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید . خیلی زود مگس ها از خانه فرار می کنند .

4. گیاه مگس خوار

یک گلدان از این گیاه را در خانه قرار دهید تا مگس ها را به سمت خود کشیده و شکار کند . با وجود گیاه مگس خوار دیگر هیچ مگسی جرأت ورود به خانه ی شما را نخواهد داشت .

5. راه های غیرطبیعی برای فراری دادن مگس ها

علاوه بر روش های طبیعی راه های دیگری هم برای فراری دادن مگس ها وجود دارد . مثلا اگر مگس به فروشگاه یا رستوران شما راه پیدا کرده است می توانید از مگس کش های برقی استفاده کنید . یکی دیگر از ابزارهای به دام انداختن مگس ها استفاده از جعبه های نور است . این جعبه ها از خود نوری ساطع می کنند که مگس را به سمت خود جذب می کند .

مگس برای رسیدن به منبع نور وارد جعبه می شود و آنجا گیر می افتد . این جعبه ها را در ورودی ها، مانند کنار پنجره ها، نصب کنید تا مگس ها در بدو ورود به دام بیفتند . چسب های جذب حشرات یکی دیگر از ابزارهای از بین بردن مگس است . با چسباندن آن ها در ورودی یا کنج های خانه می توانید مگس ها را به دام بیندازید .

سخن آخر

زباله، مدفوع حیوانات، کود کشاورزی و نور چراغ از عوامل جذب کننده ی پشه و مگس است؛ پس با از بین بردن این عوامل می توانید از ورود حشرات به خانه و حیاط خود جلوگیری کنید . کاشتن چند بوته اسطوخدوس و ریحان در حیاط یا قرار دادن گلدان آن ها در تراس یا محیط داخلی خانه می تواند تا حد زیادی پشه و مگس را فراری دهد. در این مطلب راه های بی ضرر و مناسبی را برای فراری دادن و از بین بردن پشه و مگس معرفی کردیم. پیشنهاد می کنیم در صورت استفاده از این روش ها، تجربه خود را در قسمت کامنت ها بنویسید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

منابع: apartmentguide ، healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3051

به "15 روش طبیعی برای فراری دادن پشه و مگس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 روش طبیعی برای فراری دادن پشه و مگس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید