45 کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی

به گزارش مجله نماشو، تا ابتدای مرداد سال جاری، 684 محصول نانوی دارای گواهی نانومقیاس از 30 شرکت های ایرانی تولید شده اند که از این تعداد 259 محصول پیروز دریافت نانو مقیاس شدند.

45 کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، براساس آمار منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانوی ایران تا ابتدای مرداد ماه 1399 شرکت های ایرانی پیروز به تولید 684 محصول نانو شده اند.

از این 684 محصول نانو، 215 مورد مربوط به تجهیزات نانو و 469 مورد مربوط به کالای نانو بوده است. این محصولات به بیش از 45 کشور جهان صادر می شوند که کشورهایی چون استرالیا، چین، کره جنوبی، مالزی، اندونزی، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه بخشی از مقاصد صادراتی این محصولات هستند.

در حال حاضر 259 شرکت نانو در کشور پیروز به دریافت گواهی نانومقیاس برای تولید محصولات نانو شده اند. نمودار زیر فرایند رشد تعداد محصولات نانو را طی سال های گذشته نشان می دهد که رشد تعداد محصولات از سال 1392 بسیار چشمگیر بوده است.

ستاد توسعه فناوری نانو در راستای ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه فناوری نانو تاییدیه نانومقیاس از طریق واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) اعطا می کند.

این واحد با بررسی مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون ها جهت بررسی محصول اقدام می کند. پس از بازدید و نمونه برداری از محل تولید و انجام آزمایش ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی مبنی بر تایید/عدم تایید نانومقیاس محصول اعلام می شود.

گواهینامه نانومقیاس به محصولاتی اعطا می شود که تولیدکننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات تولیدی و تجاری مندرج در آیین نامه های موسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت و غیره) را رعایت کرده و قرارداد اعطای گواهینامه نانومقیاس را امضا کند. به محصولاتی که تولیدکننده آن صرفاً الزامات فنی محصول را برآورده است، گواهینامه آزمایشی نانومقیاس اعطا می شود. لازم به ذکر است، مواد و محصولاتی در حوزه فناوری نانو قرار می گیرند و به آن ها تأییدیه نانومقیاس اعطا می شود که مطابق با استاندارد ملی 12098 و استانداردهای بین المللی (ISO/TS 27687) در فرایند بازرسی موارد زیر را دارا باشند:

مقیاس بین 1 تا 100 نانومتر

مهندسی بودن فرآیند تولید

بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از فناوری نانو).

بر اساس اعلام ستاد نانو، گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. همچنین در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی های دوره ای از شرکت انجام می شود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3568

به "45 کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "45 کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید