آفریقا، رای دولت الجزایر به اصلاح قانون انتخابات، رقابت مصر و ترکیه برای نفوذ در آفریقا

به گزارش مجله نماشو، اتهام خارطوم علیه اتیوپی در مورد حمایت از یک گروه شورشی سودانی، رای مثبت دولت الجزایر به اصلاح قانون انتخابات ، رقابت مصر و ترکیه برای نفوذ در حوزه ساحل آفریقا و مرگ بچه ها سومالی در اثر تشنگی از جمله رویدادهای قاره سیاه است.

آفریقا، رای دولت الجزایر به اصلاح قانون انتخابات، رقابت مصر و ترکیه برای نفوذ در آفریقا

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت خارطوم، اتیوپی را به حمایت تسلیحاتی از یک گروه مسلح شورشی سودانی در استان نیل آبی واقع در جنوب شرقی این کشور و هم مرز با اتیوپی متهم کرد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، یک مقام سودانی گفت: دولت آدیس آبابا از نیروهای شورشی ژوزف توکا در استان نیل آبی حمایت تسلیحاتی نموده است و سلاح و مهمات ارسالی از سوی اتیوپی در تاریخ 27 فوریه 2021 به دست این نیروها در منطقه یابوس نیل آبی رسیده است.

وی توضیح داد: هدف اتیوپی از حمایت تسلیحاتی از نیروهای شورشی ژوزف توکا این بود که این نیروها شهر مرزی الکرمک را به اشغال خود در بیاورند تا از این طریق نیروهای ارتش در جبهه شرقی و هم مرز با اتیوپی را به خود مشغول نمایند و باعث برهم زدن تمرکز ارتش در حفاظت از مرزهای کشور شوند.

به دنبال سرگرم شدن ارتش اتیوپی در جنگ تیگرای، ارتش سودان با انجام عملیات های جداگانه پیروز شد، بخش هایی از خاک این کشور که درتصرف شبه نظامیان اتیوپی بود پس از گذشت 25 سال بار دیگر تحت حاکمیت دولت خارطوم قرا دهد. این موضوع سبب ایجاد تنش مرزی میان سودان و اتیوپی شده است.

اصلاح قانون انتخابات الجزایر

هیئت دولت الجزایر که به ریاست رئیس جمهور این کشور برگزار گردید، به قانون اصلاح انتخابات الجزایر رای مثبت داد.

به نوشته روزنامه الجزایری الخبر الیومی، به منظور جلوگیری از فساد اقتصادی در فرایند انتخابات، هرگونه یاری اقتصادی به نامزدهای انتخاباتی ممنوع و بر ضرورت نظارت دقیق با اموال این نامزدها تاکید شده است. همچنین نامزدهای انتخاباتی نباید از شرایط اجتماعی شهفرایندان در رقابت های انتخاباتی بهره بردار نمایند.

سهم جوانان و زنان برای نامزدی در انتخابات افزایش پیدا نموده و مشخص سقف نامزدی برای زنان لغو شده است و زنان و مردان می توانند، به صورت برابر نامزد انتخاباتی شوند.

چندی قبل رئیس جمهور الجزایر با انجام اصلاحاتی در هیئت دولت این کشور، مجلس الجزایر را منحل کرد و عده داد، انتخابات مجلسی بر اساس قانون جدید در سراسر کشور به زودی برگزار خواهد شد.

رقابت مصر و ترکیه در ساحل آفریقا

مصر در رقابت با ترکیه به دنبال یافتن جای پایی در کشورهای ساحل آفریقا (جنوب صحرای عظیم قاره سیاه) است.

مقامات بلندپایه مصری به خبرنگار روزنامه العربی الجدید گفتند: قاهره پس از سال ها دوری از حوزه ساحل آفریقا به تازگی اقداماتی برای بازگشت به این حوزه انجام داده است.

آنان درباره انگیزه مصر برای بازگشت به حوزه ساحل آفریقا گفتند: گزارش های اطلاعاتی نشان می دهند، ترکیه در صدد نفوذ به این حوزه است و بر همین اساس می کوشد با کشورهای حوزه ساحل آفریقا روابط مستحکمی برقرار کند.

به گفته این مقامات، ترکیه در نظر دارد در غرب آفریقا به ویژه کشور نیجر که مرز مشترک زیادی با لیبی دارد، پایگاه نظامی ایجاد کند و این درحالی است که مصر ساحل آفریقا را منطقه نفوذ خود می داند و نبود قاهره در این حوزه طی سال های اخیر، سبب شده است تا بستر لازم برای نفوذ ترکیه در حوزه ساحل آفریقا فراهم گردد.

این مقامات با تاکید بر اینکه مصر اجازه نخواهد داد تا بازیگرانی همچون ترکیه در ساحل آفریقا حضور یابند، توضیح دادند: طی ماه گذشته میلادی هیئت های امنیتی مصر در سفر به نیجر و چاد از آمادگی قاهره برای حمایت نظامی و امنیتی از کشورهای ساحل آفریقا خبر داده و تاکید کردند، مصر می تواند به صورت گسترده در مبارزه با تروریسم به این کشورها یاری کند.

گزارش های اطلاعاتی امنیتی نشان می دهند، عناصر داعش پس از شکست در عراق و سوریه به منطقه ساحل آفریقا رفته و پایگاه هایی در کشورهای این منطقه تاسیس نموده اند.

مرگ بچه ها سواقتصادی براثر تشنگی

گزارش های ارسالی از شهر عیل واق واقع در اقلیم غدو (جنوب سواقتصادی) حاکیست، بچه ها ساکن در حومه این شهر بر اثر تشنگی جان خود را از دست می دهند.

فرماندار شهر عیل واق با اشاره به بروز خشکسالی در این منطقه گفت: مردم حومه شهر عیل واق در شرایط بسیار سختی به سر می برند و تا به امروز 5 کودک براثر تشنگی جان خود را از دست داده اند.

به نوشته پایگاه خبری سواقتصادی جید ، ابراهیم آدم از سازمان های بشردوستانه خواست، پیش از آنکه اوضاع از کنترل خارج گردد، یاری های خود را برای مردم قحطی زده جنوب سواقتصادی ارسال نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1549

به "آفریقا، رای دولت الجزایر به اصلاح قانون انتخابات، رقابت مصر و ترکیه برای نفوذ در آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، رای دولت الجزایر به اصلاح قانون انتخابات، رقابت مصر و ترکیه برای نفوذ در آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید