ارائه پیشنهاد برای تامین نقدینگی و فراوری کاغذ داخلی در ملاقات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش مجله نماشو، غلامرضا شجاع، نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ استان ها در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران ، از ملاقات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاع داد و مطرح کرد: روز گذشته (سه شنبه 9 فروردین) به دعوت دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ملاقات محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رفتم و ضمن تبریک سال نو از شرایط صنعت چاپ و کاغذ کشور گزارشی ارائه کردم. در این ملاقات از کوشش و پیگیری های وزیر که با همت زیاد در تأمین و فراوری کاغذ داخلی تشکر کردم.

ارائه پیشنهاد برای تامین نقدینگی و فراوری کاغذ داخلی در ملاقات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

شجاع با اشاره به مباحثی که در این نشست به آن اشاره شد، شرح داد: در این ملاقات پیشنهاد امضا تفاهم نامه ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک ملی در ارتباط با تأمین نقدینگی برای چاپخانه ها و ناشران و بعلاوه فراورینمایندگان داخلی کاغذ چاپ و تحریر به ویژه چوپ و کاغذ مازندران ارائه دادم.

وی اضافه کرد: با توجه به این که بانک ملی یکی از سهامداران بزرگ این کارخانه است، امکان این تفاهم نامه وجود دارد تا واحدهای چاپی و ناشرانی که پروانه از وزارت ارشاد دارند پس از آنالیز و گرفتن تعهد از چاپخانه یا ناشر به بانک ملی معرفی شوند.

شجاع با بیان این که افرادی که در بانک ملی حساب ندارند نیز می توانند در بانک افتتاح حساب نمایند، ادامه داد: در این حوزه بانک می تواند از این واحدها به جای وثیقه ملک، چک و سفته و کپی پروانه و قرارداد خرید کاغذ بین چاپخانه دار یا ناشر و کارخانه چوپ و کاغذ مازندران را دریافت کند.

به گفته وی، بانک ملی می تواند وجه تسهیلات را طبق وجه قرارداد به حساب کارخانه چوپ و کاغذ مازندران واریز کند و قوانین پرداخت و رقم سود تسهیلات و زمان بازپرداخت نیز می تواند بین 3 تا 9 ماه باشد.

شجاع با بیان این که با چنین توافقی در کار چاپخانه داران و ناشران رونق ایجاد می گردد، گفت: به وزیر گفتم که در این صورت هم مشکل چاپخانه دار، ناشر بعلاوه کارخانه فراوری کاغذ در زمینه کمبود نقدینگی بر طرف می گردد ؛ این پیشنهاد با استقبال وزیر روبه رو و قرار آنالیز آن مطرح شد. در این ملاقات درباره فراوری کاغذ از سنگ نیز مباحثی بیان و مزایا و معایب این موضوع به صورت اجمالی به وزیر ارائه شد.

شجاع به موضوع سابقه و تشکیل تشکل های استان های کشور و حمایت وزرای قبل از این تشکل غیرانتفاعی نیز اشاره نمود و گفت: در این زمینه درباره حمایت تشکل های صنعت چاپ سراسر کشور از تشکیل شورای سیاستگذاری صنعت چاپ و زحمات معاون فرهنگی و مدیرکل دفتر چاپ و نشر در ماه های گذشته و ارتباط خوب بین تشکل ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز شرحاتی دادم.

وی در ادامه به مباحث دیگر این ملاقات اشاره نمود و یادآور شد: در این زمینه پیشنهاد 40 میلیون دلار یارانه کاغذ برای ناشران و مطبوعات ارائه و عنوان شد، به جای واردات کاغذ خارجی و خروج ارز از کشور در حمایت از فراوری کاغذ داخلی این وجه یارانه ارزی یا ریالی باشد.

به گفته شجاع، در این حوزه پیشنهاد شد، تفاهم نامه ای با فراورینمایندگان داخلی که قادر به فراوری کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه هستند، برای واردات خمیر و چوپ امضا گردد تا هم فراوری داخلی رونق یابد و هم کاغذ بیشتری به دست بیاید که در این زمینه وزیر ارشاد گفت که احتمالا یارانه ریالی است و باید آنالیز گردد که منافع ملی و تامین به موقع کاغذ برای ناشران و مطبوعات انجام گردد.

وی در سرانجام گفت: در بخش سرانجامی این نشست، ضمن حمایت از اقدامات حوزه چاپ و نشر و کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیشنهاد آمادگی تعاونی لیتوگرافان برای تأمین زینک و تعاونی چاپخانه داران تهران و استان ها برای تامین کاغذ پیشنهاد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5044

به "ارائه پیشنهاد برای تامین نقدینگی و فراوری کاغذ داخلی در ملاقات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه پیشنهاد برای تامین نقدینگی و فراوری کاغذ داخلی در ملاقات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید