افزایش حقوق بازنشستگان از ابتدای مهر

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران : مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی گفت: دولت فرمول مربوط به افزایش حقوق ها را از ابتدای مهر تنظیم می کند و در صورت ابلاغ به صندوق، حقوق بازنشستگان معادل 80 یا 90 درصد حقوق شاغلان افزایش خواهد یافت.

افزایش حقوق بازنشستگان از ابتدای مهر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ، اکبر شیرمحمدی مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در گفت وگو با برنامهگفتگوی مالی درباره صندوق های بازنشستگی و چالش های پیش رو گفت: صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان یک صندوق بیمه ای و در قالب نظام های بازنشستگی تعریف شده است.

وی اضافه نمود: این صندوق ها باید وظایف و تعهدات خود را در چارچوب بیمه ای و با دریافت کسور بازنشستگی و سرمایه گذاری انجام دهند.

شیرمحمدی یادآور شد: با تصویب قانون اصلاح ماده 74 قانون استخدامی کشور در سال 53 حدود ده سال سنوات بازنشستگی به عنوان خدمت ارفاقی کارکنان ایجاد شد و بزرگترین لطمه را به نظام بازنشستگی کشور وارد کرد و البته قوانین حمایتی نیز تعهدات صندوق را بیشتر کردند.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره شرایط شاخص های مالی و درآمدی صندوق های بازنشستگی اظهارکرد: در حال حاضر شاخص پوشش حمایتی 0،7 دهم درصد است به این معنا که به ازای هر نفر بازنشسته کمتر از یک نفر کسور پراختی وجود دارد و این موضوع بزرگترین لطمه را به منابع ورودی صندوق های بازنشستگی می زند.

وی اضافه نمود: کسورات بازنشستگی که در حال حاضر از کارکنان شاغل دریافت می شود جوابگوی کمتر از 20 درصد پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی بوده و سرمایه گذاری های صندوق های بازنشستگی کشوری هم کمتر از پنج درصد پرداختی های حقوق بازنشستگان را جوابگوست ضمن اینکه وابستگی این صندوق ها به بودجه عمومی نیز بیشتر از 75 درصد پرداختی ماهیانه این صندوق ها را جبران می کند.

این مقام مسئول درباره مطالبات صندوق های بازنشستگی از دولت گفت: آثار مالی که به خاطر قوانین و مقررات موجود بر این صندوق ها تحمیل شده عدد بسیار بزرگی است به طوری که صندوق ها به شدت وابسته به بودجه عمومی شدند.

شیرمحمدی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: برخلاف حقوق شاغلان که افزایش متناسبی داشته، اما متاسفانه این افزایش در مورد بازنشستگان منطقی اعمال نشد. حقوق بازنشستگان در اوایل سال فقط یک افزایش عمومی پیدا کرد. دولت هم برای جبران این نقیصه فرمول مربوط به چگونگی افزایش حقوق ها را از ابتدای مهرماه تنظیم می کند و در صورت ابلاغ به صندوق در اولین فرصت این احکام صادر خواهد شد و منتظریم که خبر افزایش حقوق بازنشستگان معادل 80 یا 90 درصد حقوق شاغلان را بشنویم.

وی با بیان اینکه افزایش سن امید به زندگی در دنیا باعث افزایش سن بازنشستگی می شود، گفت: میانگین سن بازنشستگی در دنیا حداقل 60 سال است، اما در کشور ما این سن 52 سال است. اگر سن و سابقه و محاسبه حقوق بازنشستگی تغییر اساسی می کرد الان صندوق های بازنشستگی کمتر با مسائلی از جمله پرداخت تعهدات روبرو بودند.

شیرمحمدی با بیان اینکه مزایای سخاوتمندانه در صندوق های بازنشستگی ایران در دنیا نظیر ندارد، گفت: مثلا فرزند دختر در صورت طلاق دریافت حمایت می شود و از خانم 70 ساله ای هم که طلاق می گیرد، حمایت می شود و همین مسائل مدت تعهدات صندوق های بازنشستگی را افزایش می دهد.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری اصلاحات ساختاری از جمله کوچک کردن صندوق های بازنشستگی را ضروری خواند و شرح داد: صندوق ها دیگر از اداره کردن خود عاجز شده اند لذا حتماً باید به جایگاه صرفاً پرداخت کننده حقوق بازنشستگان تبدیل شوند و دریافت کسورات بازنشستگی هم مستقیماً در راستا سرمایه گذاری های پایدار و مطمئن قرار گیرد.

وی تأکید کرد: اگر تعهدات صندوق های بازنشستگی منطبق با منطق و قانون و اصول بیمه ای باشد قطعاً تعهدات صندوق در بحث حمایت هم منطقی تر خواهد شد و البته که این موضوع نیازمند تأمین منابع پایدار است.

شیرمحمدی در پایان این گفتگو از مجلس و نهاد های ذیربط درخواست کرد که دست صندوق بازنشستگی را بگیرند و برای حل مسائل آینده این صندوق ها اقدام کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1259

به "افزایش حقوق بازنشستگان از ابتدای مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق بازنشستگان از ابتدای مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید