این فرودگاه ها روی آب شناور هستند!

به گزارش مجله نماشو، آشنایی با فرودگاه های شناور ژاپن

کشور ژاپن که در واقع مجمع الجزایر ژاپن است یکی از قدرت های مالی بزرگ جهان محسوب می گردد. اما این کشور یک مشکل دارد و آن کمبود خاک است! این کشور یکی از ده کشور پرجمعیت جهانست، با این حال مساحت ژاپن حدودا یک نهم هند و یک چهارم ایران است. مساحت این کشور را بیش از 6800 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل داده که بسیاری از این جزایر بسیار کوچکند. به همین علت مشکل خاک و منطقه ها خشکی برای ساخت و ساز همواره در ژاپن مطرح بوده است. کشور ژاپن با توجه به جمعیتش و شمار بالای گردشگران احتیاج به فرودگاه های زیادی دارد، اما همان طور که می دانید فرودگاه احتیاجمند مساحت خشکی زیادی است. اما ژاپن برای این مشکل راه حلی پیدا نموده است: فرودگاه شناور! درست است که ژاپن خشکی کم دارد، اما تا دلتان بخواهد دریا و آب دور و برش دارد! به همین علت ژاپنی ها تصمیم گرفتند فرودگاه ها و باند فرود هواپیما را روی آب بسازند! در این مطلب می خواهیم در خصوص فرودگاه های شناور ژاپن صحبت کنیم و آن ها را به شما معرفی کنیم. با خبرنگاران همراه باشید تا با این فرودگاه های عجیب آشنا شویم.

این فرودگاه ها روی آب شناور هستند!

فرودگاه شناور کانسای اوزاکا | Osaka-Kansai Airport

فرودگاه کانسای مشهورترین فرودگاه شناور ژاپن است و در نزدیکی شهرهای پرگردشگر کیوتو و نارا قرار گرفته است. به همین علت بسیاری از گردشگرانی که به این دو شهر سفر می نمایند نیز ممکن است بلیط هواپیمایشان را به مقصد این فرودگاه رزرو نمایند. ایده ساخت این فرودگاه در دهه 1980 مطرح شد و قرار شد فرودگاهی وسط دریا ساخته گردد! برای ساخت این فرودگاه با استفاده از 48000 بلوک سیمانی جزیره ای مصنوعی روی آب استفاده شد. زیرساخت های مستحکمی برای این فرودگاه شناور ایجاد شد تا در برابر زلزله و طوفان های دریایی نیز مقاوم باشد. در حال حاضر این فرودگاه شناور پنجمین فرودگاه پررفت و آمد ژاپن به شمار می رود. فرودگاه کانسای در سال های اخیر آغاز به غرق شدن نموده بود و بیشتر از پیش بینی ها به داخل آب فرو می رفت. اما ظاهرا این فرایند کندتر شده و فرودگاه به فعالیت معمولش ادامه می دهد.

فرودگاه شناور چوبو سنترایر | Nagoya-Centrair Airport

فرودگاه چوبو سنترایر اگرچه از لحاظ فنی سومین فرودگاه شناور ژاپن است، اما پس از افتتاح در سال 2005 به یکی از مهم ترین فرودگاه های شناور ژاپن تبدیل شده و بعد از فرودگاه کانسای قرار می گیرد. این فرودگاه به جابجایی جمعیت متراکم در منطقه چوبو در اطراف شهر ناگویا می پردازد. پس از تجربیاتی که مهندس ها در زمینه ساخت فرودگاه کانسای پیدا کردند این فرودگاه با مهندسی بهتری ساخته شد و مسائل فرودگاه قبلی را پیدا نکرد.

فرودگاه های شناور کیوشو | Kyushus Floating Airports

جزیره کیوشو ژاپن دارای دو فرودگاه شناور روی آب است: فرودگاه ناگازاکی (Nagasaki) و فرودگاه کیتاکیوشو (Kitakyushu). هر دو فرودگاه روی آب شناور هستند با این تفاوت که فرودگاه ناگازاکی بخشی از فرودگاه روی خشکی واقع شده است. اما فرودگاه کیتاکیوشو که مثل فرودگاه کوبه در سال 2006 افتتاح شد روی یک جزیره ساختگی و مصنوعی قرار گرفته است.

فرودگاه شناور کوبه | Kobe Airport

فرودگاه کوبه 12 سال پس از فرودگاه کانسای ساخته شد و به همین علت مهندسان تجربه بیشتری برای ساخت آن داشتند. این فرودگاه به نسبت فرودگاه کانسای بسیار کوچکتر است و بیشتر به پروازهای داخلی اختصاص دارد. علاوه بر این، فرودگاه کانسای در برابر زلزله نیز مقاومت خود را ثابت نموده است، اما باید دید فرودگاه شناور کوبه نیز چنین استحکامی در برابر زلزله خواهد داشت یا نه.

فرودگاه های شناور ژاپن در آینده

ژاپن هرچقدر که خشکی کم دارد در عوض دریا زیاد دارد! به همین علت مهندسان ژاپنی به این فکر افتاده اند که از سطح آب پیش از بیش استفاده نمایند و به نوعی کمبود خشکی را جبران نمایند. فرودگاه های بین المللی پس از چندین سال به علت افزایش ترافیک مسافر نیازمند توسعه و توسعه خواهند شد. این امر به ویژه در خصوص فرودگاه هایی که در شهرهای پرگردشگر قرار دارند بیشتر احساس می گردد. اما فرودگاه هایی که در ژاپن و شهرهای شلوغ و متراکم مثل توکیو قرار دارند امکان و فضای توسعه را ندارند. فرودگاه ناریتا به علت اقامه دعوی مزرعه داران اطراف فرودگاه هنوز که هنوز است تکمیل نشده و نتوانسته به مساحت پیش بینی شده برسد. فرودگاه هانه دا شرایط بهتری دارد، اما با توجه به اینکه توکیو میزبان بازی های المپیک 2020 خواهد بود باید دید این فرودگاه تا چه حد ظرفیت توسعه و توسعه را خواهد داشت.

به همین علت جای تعجب نیست که طرح ها و پیشنهادهای بسیاری برای ساخت فرودگاه شناور توکیو مطرح شده است. اما از آنجا که توکیو یکی از شلوغ ترین شهرهای ژاپن و جهانست ساخت این فرودگاه نیازمند محاسبات دقیق و پیچیده تری است. از طرفی، شرایط جغرافیایی خلیج توکیو آن را مستعد وقوع سونامی می نماید و این موضوع نیز باید در ساخت فرودگاه شناور لحاظ گردد. اما ژاپنی ها نشان داده اند که هیچ مانعی آن ها را محدود نمی نماید، بنابراین دور از انتظار نیست که فرودگاه شناور توکیو نیز در آینده ای نزدیک ساخته گردد.

فرودگاه های شناور بیرون ژاپن

همان طور که دیدیم ژاپن فرودگاه های شناور متعددی دارد و در واقع، مهم ترین فرودگاه های شناور جهان در همین کشور قرار دارند. اما در کشورهای اطراف ژاپن نیز چند فرودگاه شناور وجود دارد. قابل توجه ترین فرودگاه شناور بیرون ژاپن را می توان فرودگاه بین المللی هنگ کنگ دانست که در سال 1998 افتتاح شد. ساخت این فرودگاه با مسائل کمتری همراه بود و تکنولوژی های پیشرفته و تجربه ساخت فرودگاه کانسای باعث شد فرایند ساخت این فرودگاه راحتتر انجام گردد. در شهرهایی دورتر مثل نیویورک و لندن نیز پیشنهاداتی برای ساخت فرودگاه شناور مطرح شده است. البته جالب است بدانید که فرودگاه شناور در واقع یک فرودگاه در حال غرق شدن است! این فرودگاه ها به علت شناور بودن روی آب و سنگین بودن به مرور در آب فرو می فرایند؛ اما فرایند غرق شدن این فرودگاه ها آنقدر کند است که می تواند سال ها مورد استفاده و کاربری قرار بگیرند.

منبع: tripsavvy.com

منبع: الی گشت
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5055

به "این فرودگاه ها روی آب شناور هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فرودگاه ها روی آب شناور هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید