بایدن: بابت سرنگون کردن بالن از چین عذرخواهی نمی کنم

به گزارش مجله نماشو، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین درباره حادثه بالن صحبت خواهد نمود، اما او از پکن بابت سرنگون کردن بالن آن کشور عذرخواهی نخواهد نمود.

بایدن: بابت سرنگون کردن بالن از چین عذرخواهی نمی کنم

به گزارش فارس به نوشته خبرگزاری رویترز، بایدن با بیان اینکه احتمال می رود با شی جین پنگ در مورد سرنگونی بالنی که ایالات متحده آن را جاسوسی می داند تبادل نظر کند گفت که دنبال جنگ سرد تازه با چین نیست.

بایدن در یک سخنرانی که ظهر پنجشنبه (به وقت محلی) ایراد شد توضیحات مفصلی درباره جنجال های اخیر بر سر ورود یک فروند بالن چین و سه شی پرنده ناشناس دیگر به حریم هوایی آمریکا ارائه کرد.

بایدن نگفت که چه زمانی با رئیس جمهور چین صحبت خواهد نمود، اما گفت تعامل دیپلماتیک با چین در مورد این موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد.

بایدن گفت: قصد دارم با رئیس جمهور شی صحبت کنم. امیدوارم بتوانیم ته و توی این ماجرا را در بیاوریم، ولی من بابت ساقط کردن آن بالون عذرخواهی نخواهم کرد.

بایدن بعد از این سخنرانی در گفت وگویی با ان بی سی نیوز گفت: فکر می کنم آخرین چیزی که شی می خواهد خراب کردن رابطه با ایالات متحده و با من است.

چین پیش از این گفته که بالن مذکور دارای مأموریت تحقیقات در مورد مسائل جوی بوده، اما واشنگتن مدعی شده که بالن مذکور مأموریت تجسسی داشته است.

ارتش آمریکا بعد از اعلام ساقط کردن بالن چین گفت سه شی ناشناس پرنده دیگر را که در حال پرواز بر فراز آسمان آمریکا بوده اند سرنگون نموده است. یکی از این سه شی پرنده بر فراز آلاسکا و دومی بر فراز کانادا ساقط شد. سومین شی پرنده داخل دریاچه هورون سقوط کرد.

بایدن گفت: هنوز نمی دانیم ماهیت این سه شی به طور دقیق چه بود، ولی شواهد موجود هیچ یک فعلاً حاکی از این نیستند که آن ها ارتباطی با برنامه چین برای جاسوسی با بالون داشتند و یا اینکه ابزار های تجسسی از کشور های دیگر بودند.

بایدن افزود جامعه اطلاعاتی آمریکا معتقدند که این اشیا به احتمال خیلی زیاد بالن های متعلق به شرکت های خصوصی و یا نهاد های تحقیقاتی بودند.

رئیس جمهور آمریکا گفت این بالن ها ممکن است به علت افزایش حساسیت رادار ها بعد از حادثه بالن چین کشف شده باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5207

به "بایدن: بابت سرنگون کردن بالن از چین عذرخواهی نمی کنم" امتیاز دهید

1 کاربر به "بایدن: بابت سرنگون کردن بالن از چین عذرخواهی نمی کنم" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: بابت سرنگون کردن بالن از چین عذرخواهی نمی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید