بررسی گاهی اتفاق می افتد از طریق انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - نشست کارگروه نمایش انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، درباره فیلم مستند گاهی اتفاق می افتد ساخته شراره عطاری، شب گذشته سه شنبه 8 تیرماه در کلاب هاوس انجمن برگزار شد.

بررسی گاهی اتفاق می افتد از طریق انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان مستند، این فیلم با موضوع مسائل ترانسکشوال های ایران در سال 1385 ساخته شده است و تلاش می کند تا با نزدیک شدن به یکی از این شخصیت ها، مخاطب را به دنیای آن ها نزدیک و واکنش های خانواده و محیط اطراف را بازگو کند.

در این نشست دوساعته که با حضور کارگردان فیلم برگزار شد، در ابتدا درباره چگونگی انتخاب این موضوع برای ساخت مستند در اواسط دهه هشتاد شمسی توضیح داده شد.

در این نشست، شراره عطاری گفت: تابوبودن موضوع ترانسکشوال ها و ناشناخته بودن آنان برای عموم مردم از اصلی ترین موانع ساخت فیلم بوده است و ایشان با هزینه شخصی و با کمک و مشاوره از دوستان سینماگر، تصمیم به ساخت فیلم گرفته است.

وی ادامه داد: شرایط خاص روحی و احساسی این افراد، یکی دیگر از مواردی است که نزدیک شدن به کاراکترها را پیچیده و سخت می کرد.پس از موفقیت فیلم در جشنواره های فیلم حقیقت و پلیس و توجه صاحب نظران به نگاه جسورانه و پیشروی فیلم، مرکز توسعه سینمای مستند و تجربی از فیلمساز حمایت و بخشی از اثر را خریداری کرده است.

عطاری گفت: مستند گاهی اتفاق می افتد در جشنواره های خارجی هم موفقیت هایی را کسب می کند.

در این جلسه که مستندسازان، منتقدان و تهیه کنندگان سینمای مستند حضور داشتند، نکاتی درباره این فیلم و ویژگی های مستندسازی درباره ترانسکشوال ها را مطرح کردند. اینکه اصولا چرا مستند گزارشی در ایران مورد داوری منفی قرار می گیرد، وقتی که در همه جای دنیا انتخاب ژانر مناسب برای فیلم مستند، مهم ترین تصمیم شجاعانه یک فیلم ساز است!؟ وقتی قرار است فیلم مستند به اصلی ترین رسالت خود که تاثیرگذاری بر مخاطب است پاییند باشد، چرا صحبت رو به دوربین کاراکترها باید نقد شود؟ پیداکردن تهیه کننده برای این نوع فیلم ها چگونه است؟ چه تضمین هایی می توان از کاراکترها و خانواده های شان گرفت که پس از ساخت فیلم یا در حین ساخت، مانع ادامه پروژه یا پخش آن نشوند؟...

نشست کارگروه نمایش انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، هر سه شنبه ساعت 22:00 در کلاب هاوس انجمن برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2954

به "بررسی گاهی اتفاق می افتد از طریق انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی گاهی اتفاق می افتد از طریق انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید