جایزه ای که در پی حل مسائل سینماست

به گزارش مجله نماشو، روح الله حسینی درباره برگزاری جایزه پژوهش سینمایی گفت: همانند اتفاقی که با برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال ها و دهه های آغازین، از نظر کمیت و کیفیت برای تولیدات سینمای ایران افتاد، برگزاری مستمر جایزه پژوهش سینمایی سال نیز می تواند باعث افزایش کیفیت تولیدات گردد.

جایزه ای که در پی حل مسائل سینماست

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جایزه پژوهش سینمایی، عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی اضافه نمود: این جایزه از این جهت که بر انجام پژوهش حول محور موضوعات و مسائل سینمای ایران تعریف گردیده، قاعدتاً در پی حل مسائل سینما است و در نتیجه فراوریات سینمای ایران از آن بهره می برند. البته همه چیز مشروط به توجهی است که از طرف سینماگران به این پژوهش ها خواهد شد، که این خود احتیاج به زمان و ترویج فرهنگ مراجعه به پژوهش ها پیش از اقدام، در نزد فعالان سینما دارد.

وی درباره حضور و مشارکت دانشگاه ها در این رویداد فرهنگی ، گفت: فیلم نامه و فراوری یا نگارش فیلمنامه بخشی از چرخه صنعت سینمای ایران است و در نتیجه ضعف یا قوت آن وابسته به عوامل و عناصر مختلفی است که احتیاج به پژوهش و مطالعه دارند. نظارت و ممیزی از عوامل موثر بر چند و چون نگارش فیلم نامه ها محسوب می شوند، همانطور که بضاعت تکنولوژیک سینمای ایران یا سواد میان رشته ها و بویژه ادبی نویسندگان سینمای ما نیز در فراوری فیلم نامه ها نقش مهمی داشته و دارند.

حسینی اضافه نمود: اگر ورود پژوهشگران دانشگاهی توجه به این گستره از عوامل و مطالعه آنها باشد قطعاً موثر و مفید خواهد بود ضمن اینکه در طول زمان قطعا گفتگوی نزدیک اهل نظر و فعالان سینما، منجر به بازنگری و بازشناسی واقعی و درست تر مسائل و نظرات هریک از دو طرف می گردد.

حسینی درباره ملاک ارزیابی پژوهش ها شرح داد: علاوه بر معیارها و استانداردهای معمول انجام یک کار پژوهشی، آنچه در ارزیابی آثار این جشنواره اهمیت ویژه ای دارد، توجه به مسائل و موضوعات سینمای ایران است که چنانچه مد نظر پژوهشگران نباشد، هر اندازه اثر به لحاظ علمی و تحقیقاتی متقن و محکم باشد مورد استقبال هیات های داوری قرار نخواهد گرفت.

وی درباره کمرنگ بودن مقوله پژوهش در کشور گفت: دلایل مختلف و متعدد تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در این ماجرا دخالت دارند که فرصت پرداختن به آنها در این مجال نیست. آنچه مهم است این است که اندک اندک در حوزه های مختلف و از جمله سینما، مطالعه و تحقیق اهمیت پیدا نموده است. شاید هم لطماتی که بویژه در حوزه اقتصادی، کارهای بی مطالعه و پژوهش، به بار آورده، موجب گردیده تا ضرورت و اهمیت تحقیق درک گردد، که به هر حال مبارک و مغتنم است.

وی با اشاره به محورهای پژوهشی این جایزه اظهار داست: این محورها در ارتباط با یکدیگر معنا و اهمیت پیدا می نمایند و در نتیجه، همگی از اهمیت و اعتبار یکسانی برخوردارند.

حسینی همچنین گفت: اگر در نهایت نتوانیم آرشیوی از پژوهش های برتر داشته باشیم یعنی اگر دانشی که فراوری می گردد انباشته نگردد ، نقض غرض اتفاق افتاده است. این خود از آداب و قواعد مسلم پژوهش است که هر تحقیق جدیدی باید بر مبنای مطالعات گذشته و پیشینی، انجام گردد و لذا نه تنها پژوهش های برتر بلکه کل پژوهش ها باید در سامانه ها بایگانی گردد و هر یک مقدمه ای برای مطالعات بعدی باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2571

به "جایزه ای که در پی حل مسائل سینماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه ای که در پی حل مسائل سینماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید