جدالی بر سر مشارکت

به گزارش مجله نماشو، افکار عمومی، رسانه ها، نخبگان سیاسی و مسئولین انتظار دارند تا در فرصت باقی مانده تا انتخابات شرایط برای نقش آفرینی آنان مهیا شود. قطعا مفهوم رقابت انتخاباتی می طلبد تا هر دو جناح سیاسی کشور به اضافه جمعیت مستقلین با توازن و تعادل در صحنه رقابت ها حضور داشته باشند.

جدالی بر سر مشارکت

به گزارش خبرنگاران، از چندماه قبل از زمان ثبت نام داوطلبین کاندیداتوری یازدهمین دوره مجلس اسلامی، گروه های سیاسی مختلفی در مصاحبه های رسمی یا بیانیه های حزبی نگرانی خود را از نحوه بررسی صلاحیت کاندیدها اعلام کرده بودند.

همزمان با ابراز این نگرانی ها، گروه های متفاوتی از درون جریان اصولگرایی نیز خاطرنشان کردند در صحنه انتخابات پیش رو حضور حداکثری پیدا خواهند کرد. بر این اساس پیش بینی می شد اگر شاهد رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان باشیم، صحنه رقابت انتخاباتی آینده تبدیل به رقابت درون جناحی اصولگرایان می شود. اما چهره های شناخته شده سیاسی خاطرنشان کردند که بدون توجه به چنین پیش فرضی، در دوران ثبت نام ها از حوزه های تهران و شهرستان ها در انتخابات حضور پیدا می کنند و انتظار تایید صلاحیت خود و هم گروه هایشان را دارند.

اما ماجرای جدل بر سر مشارکت انتخاباتی از جمعه شب به تاریخ 27 دی ماه آغاز شد؛ سخنگوی شورای نگهبان با انتشار توییتی از خاتمه بررسی صلاحیت داوطلبین خبر داد. از فردا صبح بعد از انتشار این خبر رسانه ها به دنبال تهیه لیست احراز صلاحیت یا رد صلاحیت شدگان با چهره های اصلاح طلب، اصولگرا و مستقلین عرصه سیاسی تماس گرفتند؛ اما تقریبا در روز اول تعداد زیادی از این داوطلبین اعلام می کردند که هنوز از شرایط صلاحیت خود باخبر نشدند.

یک شنبه تا دوشنبه همان هفته لیست مذکور کامل شده بود. چهره های سیاسی از طیف اصولگرا تایید صلاحیت خود را دریافت کردند. البته بودند کنندگان اصولگرایی که از رقابت برای دور بعدی مجلس بازماندند. اما رد صلاحیت در میان جریان اصلاح طلب آنقدر گسترده بود که آذر منصوری یکی از اعضای شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با انتشار توییتی خاطرنشان کرد که بیش از 90 درصد از داوطلبین این جناح سیاسی رد صلاحیت شده اند.

این جبهه سیاسی، با انتشار بیانیه ای اعتراض اصلاح طلبان به این رد صلاحیت ها را خاطرنشان کرد و احزاب و چهره های مستقل و جناحی دیگر نیز به این اعتراض پیوستند.

در روز چهارشنبه همان هفته، رئیس جمهور ، در جلسه هیات دولت در سخنانی بر ضرورت تقویت وحدت و انسجام ملی در برابر توطئه های دشمنان، و تبلور این وحدت و انسجام ملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد.

روحانی در پی آمار رد صلاحیت شدگان خواستار بالابردن تحمل و مدارای برگزارکنندگان انتخابات و به تبع آن، فراهم کردن حضور کنندگان همه سلیقه ها و افکار تعریف شده در چارچوب نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی باهدف تقویت وحدت و انسجام ملی شد.

رئیس جمهور در همین زمینه تاکید کرد: همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آنرا رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس 17 نفر، 170 و یا1700 نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح 1700 نفرکاندیدا هستند؟ 17 نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی شود. مثل اینکه در مغازه ای از یک جنس، 2 هزار عدد وجود داشته باشد.

پس از این سخنان بود که کدخدایی در توییتر با متهم کردن رئیس جمهور به دست داشتن در یک پروژه ضد ملی نوشت: جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است. البته نمی دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح های دیگر است.

بلافاصله بعد از این اظهار نظر روابط عمومی دفتر رئیس جمهور با انتقاد از کدخدایی پاسخ داد: متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان در واکنشی کاملا شتاب زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد و با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است.امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفا بازگو کننده نظرات شخصی وی و نه نظر و دیدگاه رسمی نهاد مقدس شورای نگهبان باشد.

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در نامه ای به سخنگوی شورای نگهبان ضمن تاکید بر ضرورت توجه به خواست و سلیقه مردم در انتخابات یادآور شد: انتظار می رود شورای محترم نگهبان و شخص جنابعالی به عنوان فرد موثر و فعال در خصوص انتخابات، صحبت های دلسوزانه و مشفقانه و قانونی رئیس جمهور را با نظر حسن و وسع در چارچوب قانون و تحقق ارکان چهارگانه (مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت) در انتخابات پیش رو تلقی کنید.

به جز روابط عمومی دفتر رئیس جمهور و وزیر کشور و علی ربیعی که یادداشتی در این باب در روزنامه ای به چاپ رساند، افراد دیگری هم بودند که به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان دهند. با دنبال کردن دو هشتگ رد صلاحیت و کدخدایی علاوه برر نظر کاربران عادی می توان نظرات چهره های سیاسی و کنندگان فعلی مجلس را نیز جویا شد.

جهانبخش خانجانی سخنگوی اسبق وزارت کشور نوشت:جناب کدخدایی می فهمیم چه کرده اید و چه می خواهید بکنید. مردم هم بیشتر می فهمند. اما به عنوان سخنگوی اسبق ستادانتخابات کشور به شما عرض می کنم سخنگویی آدابی دارد. آداب آن را رعایت کنید .شما سخنگو شورای نگهبان هستید؛ رفتار ضد ملی کاهش مشارکت مردم است. می دانید شما درآن سهیم هستید؟

فرید مدرسی فعال رسانه ای نیز در توییتی با انتقاد از بیانیه شورای نگهبان گفت: نهاد شورای نگهبان به جای عذرخواهی از توئیت عجولانه سخنگو، علیه رئیس جمهور بیانیه صادر کرد؛ درحالی که بیشتر توئیت آقای کدخدایی مورد استقبال مخالفان قرار گرفت وخلاف وحدت بود؛ تا سخن رئیس جمهور. اکنون رئیس جمهور شورای نگهبان را دعوت به گفتگو کند تا سوتفاهم ها رفع و معضلات حل شود.

محمود صادقی نیز در جواب کدخدایی نوشت: یعنی آن 10 هزار نفری که رد صلاحیت شده اند از خویشاوندان آقای روحانی بوده اند؟!

فیض الله عرب سرخی از حزب اتحاد ملت که جز یک عضو بقیه اعضا آن رد صلاحیت شده اند عنوان نمود: دعوت به مشارکت گسترده مردم در انتخابات با رد صلاحیت گسترده نامزدهای گرایشهای مختلف(جز یک جناح) سازگار نیست.

محمد جواد حق شناس عضو شورای شهر تهران جواب کد خدایی را با شعر داد و نوشت: چون نیک نگه کرد و پر خویش بر او دید گفتا: ز که نالیم که از ماست که بر ماست.

رهبر معظم انقلاب بارها در مقاطع مختلف بر ضرورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات که پیش شرطش، حضور همه جناح ها و گروه های قانونی است تاکید کردند. ایشان در سخنان خطبه نماز جمعه به تاریخ 27 دی ماه نیز بر این مهم تاکید کردند.

افکار عمومی، رسانه ها، نخبگان سیاسی و مسئولین انتظار دارند تا در فرصت باقی مانده تا انتخابات شرایط برای نقش آفرینی آنان مهیا شود. قطعا مفهوم رقابت انتخاباتی می طلبد تا هر دو جناح سیاسی کشور به اضافه جمعیت مستقلین با توازن و تعادل در صحنه رقابت ها حضور داشته باشند.

انتخاب میان افرادی همفکر و همسو از یک طیف سیاسی خواسته مردم نخواهد بود و چنین فضایی توانایی برانگیختن مشارکت حداکثری مردم را نخواهد داشت.

انتظار می رود تا در فرصت باقی مانده از زمان اعتراضات به نتایج بررسی صلاحیت ها، به جای ادامه حاشیه ها، شورای نگهبان قدم موثری در مهیا ساختن مشارکت حداکثری برای انتخابات آینده بردارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 841

به "جدالی بر سر مشارکت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدالی بر سر مشارکت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید