جزئیات استرداد بلیت قطار در شرایط فعلی

به گزارش مجله نماشو، براساس آخرین سخنان معاون مسافری راه آهن، پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی همچنان ادامه دارد و هیچ کدام از قطارها از برنامه حذف نمی شوند.

جزئیات استرداد بلیت قطار در شرایط فعلی

بلیت های قطار پس از 3 اسفند مشمول شرایط جدید استرداد نیست

حسن موسوی در تشریح آخرین شرایط عملیات ضدعفونی قطارها در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا شرح داد: پیش از یکم اسفند ماه سال جاری و زمانیکه هنوز موضوع شیوع کرونا در کشور ما چندان مطرح نشده بود، کوشش کردیم در باب پیشگیری به وسیله اطلاع رسانی بروشورهای مختلف در قطارها و همچنین داخل ایستگاه راه آهن نصب کنیم. وی ادامه داد: پس از شیوع این بیماری در کشور کوشش کردیم در ایستگاه ها و داخل قطارها اطلاع رسانی بابت جلوگیری از شیوع بیماری بیشتر شود. معاون مسافری راه آهن اضافه نمود: بلافاصله جلساتی با شرکت های ریلی برگزار کردیم و مقرر شد، همه قطارهای مسافری هم در مبدأ و هم در مقصد ضدعفونی شوند. همچنین قطارهای حومه ای نیز به دقت پس از هر سفر ضدعفونی شود، ضمن آنکه راه آهن بر عملکرد ضدعفونی شرکت های ریلی نظارت دارد، البته همه شرکت ها در این حوزه پای کار آمده اند تا حداکثر اقدامات مناسب جهت جلوگیری از شیوع بیماری در داخل ایستگاه ها و قطارها انجام شود. موسوی گفت: به صورت شبانه روزی سرویس های بهداشتی و داخل کوپه ها ضدعفونی و گندزدایی می شوند. وی تأکید کرد: همچنین استفاده از ماسک و دستکش توسط همه مأموران قطار و مهمانداران در دستور کار قرار گرفته و استفاده از ژل های ضدعفونی و ضد عفونی کردن ظروف و وسایل آشپزخانه قطارها به دقت دنبال می شود.

پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی کماکان ادامه دارد

معاون مسافری راه آهن با بیان اینکه فعلاً کاهش تقاضای سفر برای ایام نوروز به دلیل شیوع بیماری کرونا نداشته ایم، گفت: پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی مطابق قبل در حال اجرا است و مردم نسبت به خرید بلیت برای این ایام در تاریخ هایی که ظرفیت باقی مانده، اقدام می نمایند، البته به هر حال بعضی از مسافران به دنبال تغییر، استرداد و یا انصراف از سفر هستند که راه آهن با آنها همکاری می نماید. وی تأکید کرد: تا به امروز هیچ یک از قطارهای نوروزی به دلیل کنسلی سفر حذف نشده است؛ وظیفه خود را برای جابه جایی مسافران انجام می دهیم و مطابق استانداردها و پروتکل ها به نحوی عمل می کنیم که از شیوع بیماری در قطارها و ایستگاه های راه آهن جلوگیری شود.

تشریح جزئیات چگونگی استرداد بلیت

معاون مسافری راه آهن بیان نمود: مطابق قرارداد برای استرداد بلیت های قطارهای مسافری اگر تا 24 ساعت قبل از حرکت قطار باشد، 10 درصد به عنوان هزینه و کارمزد آژانس ها کسر می شود و 90 درصد به مسافر برمی شود و این طبق روال همیشگی است. وی ادامه داد: اما پس از شیوع بیماری کرونا و با توجه به دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی ما دستورالعمل طرح استرداد بلیت قطارهای مسافری را اعمال کردیم. وی شرح داد: مسافرانی که قصد تغییر تاریخ سفر خود را دارند می توانند تا حداقل 72 ساعت پیش از تاریخ حرکت قطار خود با شماره تلفن 5149-021 که سامانه صدای مسافر راه آهن است، تماس بگیرند و بابت تهیه بلیت جایگزین و هماهنگی اقدام نمایند. معاون مسافری راه آهن ادامه داد: مسافرانی که پیش از تاریخ سوم اسفند ماه بلیت قطار خریداری نموده و قصد کنسل کردن آن را دارند، می توانند از هفتم اسفند ماه تا 29 اسفند ماه و حداکثر تا ساعت 12 روز پیش از تاریخ حرکت قطار به مراکز مجاز فروش بلیت مراجعه نمایند و نسبت به استرداد بهای بلیت خود بدون کسب جریمه کنسلی اقدام نمایند. موسوی اضافه نمود: مسافرانی که پیش از سوم اسفند ماه بلیت قطار خریداری نموده اند و در 4 روز گذشته یعنی از سوم اسفند ماه تا 6 اسفند ماه بلیت خود را پس داده اند 10 درصد جریمه کنسلی مشمول آنها شده و 90 درصد هزینه بلیت خود را دریافت نموده اند که این افراد هم می توانند از 16 فروردین ماه سال 99 تا 16 اردیبهشت ماه 99 با مراجعه به آژانس ها و مراکز استرداد نماینده بلیت آن 10 درصد هزینه کنسلی کسر شده را هم دریافت نمایند. وی تأکید کرد: مسافران ضروری است حتماً هنگام کنسل کردن بلیت کارت ملی به همراه داشته باشند یا اصل بلیت در خریدهای حضوری و یا پیامک بلیت در خریدهای اینترنتی را ارائه دهند. وی تأکید کرد: بلیت قطارهایی که از تاریخ سوم اسفند به بعد خریداری شده، مشمول این بخشنامه استرداد نیست و شرایط استرداد آن طبق شرایط قبلی و مشمول درصدی کسر خواهد بود. وی تأکید کرد: ما شرایطی را فراهم کردیم که اگر مسافری بلیتی را از آژانس A خریداری نموده است و قصد استرداد آن را در آژانس B و در شهری دیگر داشته باشد، امکان استرداد بدون کسب جریمه را داشته باشد.

منبع: عصر سفر

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3928

به "جزئیات استرداد بلیت قطار در شرایط فعلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات استرداد بلیت قطار در شرایط فعلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید