جنبه مالی فرکانس 700 و 800 برای وزارت ارتباطات

به گزارش مجله نماشو، دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه فرکانس 700 و 800 برای وزارت ارتباطات جنبه های مالی زیادی دارد، گفت: این باند قابلیت استفاده سریع در این ایام را ندارد.

جنبه مالی فرکانس 700 و 800 برای وزارت ارتباطات

اختلاف بر سر مالکیت و بهره برداری از فرکانس رادیویی 700 و 800 مگاهرتز میان وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما سابقه ای چندین ساله دارد که این روزها حل این چالش با توجه به مسائل کندی سرعت اینترنت، به عنوان راهکاری از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده است.

گفته می گردد که تا حدود 10 سال پیش از باند فرکانسی 862-790 مگاهرتز که با عنوان باندهای 700 و 800 شناخته می گردد برای پخش آنالوگ برنامه های رادیویی و تلویزیونی استفاده می شد اما در کنفرانس جهانی رادیویی WRC12 این باند فرکانسی به صورت اشتراکی در کل جهان به موبایل (IMT) و رسانه های همگانی (Broadcasting) اختصاص داده شد.

پس از آن بود که مالکیت بر سر این سرمایه ملی، محل مناقشه میان سازمان صدا و سیما و وزارت ارتباطات شد و هم اکنون در شرایط بحران کرونا و مسائل ناشی از افت کیفیت اینترنت، وزیر ارتباطات معتقد است که می تواند با در اختیار داشتن باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز، از این فضا برای توسعه ظرفیت موبایل و برطرف کندی سرعت اینترنت استفاده کند.

محمدجواد آذری جهرمی حتی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور و ستاد ملی مقابله با کرونا، از دولت خواست تا برای حل این اختلاف قدیمی پا پیش بگذارند تا بتواند با دراختیار دریافت باندهای فرکانسی 700 و 800، از آن برای ظرفیت سازی توسعه شبکه موبایل در شرایط کنونی استفاده کند.

چندی پیش نیز امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی خاطرنشان کرد که اگر صدا و سیما این تکه باند فرکانسی را به وزارت ارتباطات بدهد، ترافیک اینترنت پروژه شبکه آموزش مجازی دانش آموزان (شاد) رایگان خواهد شد.

اما کارشناسان معتقدند که استفاده از این باند فرکانسی برای توسعه ظرفیت شبکه موبایل، زمان بر بوده و احتیاجمند سرمایه گذاری است و به همین دلیل هدف آذری جهرمی را از رسانه ای کردن این موضوع در شرایط فعلی، مورد انتقاد قرار می دهند.

کارشناسان می گویند که مشکل توسعه پهنای باند و اینترنت کشور تنها فرکانس 700 و 800 نیست و وزارت ارتباطات به جای آنکه تمرکز خود را روی توسعه شبکه اینترنت ثابت بگذارد، با طرح موضوع اختلاف در خصوص باندهای 700 و 800، قصد فرافکنی دارد.

ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی و دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص ابهاماتی که در خصوص مالکیت باند فرکانسی 700 و 800 وجود دارد و نحوه استفاده از آن شرح می دهد و معتقد است که هنوز برای تصمیم گیری اینکه باند فرکانسی 700 و 800 در کجا باشد و چگونه مورد استفاده قرار گیرد، زود است.

* مرکز ملی فضای مجازی برای سرعت و دقت در طرح آموزش مجازی شاد با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته است. آنچه که در خصوص این پروژه و به طور کل موضوع آموزش مجازی که در این ایام، دانش آموزان و دانشجویان ناگزیر به انجام آن بودند مورد انتقاد واقع شده، نبود ابزارها و زیرساختها برای آموزش مجازی است. به نحوی که بسیاری از کیفیت اینترنت برای آموزش مجازی و دورکاری گلایه دارند. در این میان وزارت ارتباطات برطرف این مشکل را منوط به آزادسازی فرکانس های 700 و 800 عنوان نموده است. شما به عنوان رئیس مرکز ملی فضای مجازی چه نظری دارید؟

ما در موضوع اختلاف میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا وسیما در خصوص فضای فرکانس 700 و 800 مگاهرتز، ورود نکردیم. البته تا به امروز از ما خواسته نشده است که به این بحث ورود کنیم. در این زمینه وزارت ارتباطات از کانال های مجلس و سایر کانال ها این قضیه را پیگیری نموده است. در زمینه بحثی که در دوران کرونا پیش آمد نیز، ارجاع رسمی به شورای عالی فضای مجازی نشده است؛ اگر ارجاع گردد ما آنالیز های خودمان را خواهیم داشت و نظر خواهیم داد.

البته فکر نمی کنم موضوع شبکه شاد ارتباطی با فرکانس داشته باشد. چرا که میزان ترافیک اینترنتی که شبکه شاد می تواند اشغال کند، بسیار ناچیز است. در همین حال عمده بهره برداری از این شبکه، روی اینترنت ثابت خانگی انجام می گردد و مربوط به شبکه موبایل نیست. دانش آموز برای استفاده از این شبکه باید در خانه مستقر باشد و لذا احتیاج است که از اینترنت خانگی استفاده کند. این درحالی است که موضوع فضای فرکانسی مربوط به توسعه شبکه موبایل است. به همین دلیل ارتباط موضوع فرکانس با پروژه شاد برای من تعیین نیست.

* این سوال را از این جهت مطرح کردم که هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات، خاطرنشان کرد که در صورتی که فرکانس 700 و 800 را صدا و سیما به این وزارتخانه دهد، وزارت ارتباطات اینترنت دانش آموزان را روی شبکه شاد رایگان می نماید که البته هم اکنون تا سرانجام خردادماه، اینترنت مصرفی دانش آموزان روی این شبکه رایگان شده است.

البته فکر نمی کنم ایشان اختیاراتی داشته باشند و احتمالاً در مصاحبه ای که داشتند سهوالکلام بوده است. شاید به عنوان جایزه این مساله را مطرح کردند. اما آنچه که مسلم است اینکه وزارت ارتباطات به شدت خواستار این است که این باند فرکانسی را در اختیار داشته باشد. اما تاکید من این است که ارزش این باند فرکانسی بیش از ترافیک پروژه شاد است.

اگر این فرکانس به وزارت ارتباطات واگذار گردد، جنبه مالی وسیعی برای این وزارتخانه خواهد داشت. هم اندازه بازار ICT عظیم می گردد و هم رونق مالی و ایجاد اشتغال پس از آن دیده شده است. این باند فرکانسی ابعاد گسترده مالی خواهد داشت و هزینه پروژه شاد در مقایسه با مالی که این پروژه به همراه خواهد داشت، عدد قابل مقایسه ای نیست.

* پس شما معتقدید که باند فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز باید به وزارت ارتباطات بازگردد؟

باید دید برنامه وزارت ارتباطات برای استفاده از این باند چیست. چون بحث هایی مطرح است که اصلاً آمادگی تکنولوژیکی در جهان برای این فرکانس به اندازه کافی ایجاد شده است یا خیر و آیا بازار آن به اندازه کافی رونق خواهد گرفت یا نه. چرا که بحث استفاده نسل پنجم ارتباطات (5G) روی این فرکانس مطرح است و نسل پنجم در جهان هنوز مالی نشده و احتیاج به زمان دارد.

بنابراین هنوز برای تصمیم گیری اینکه این باند فرکانسی در کجا باشد و نحوه استفاده از آن چگونه باشد، فشار زمانی نداریم و زمان وسیعی داریم که می توان روی آن کار کارشناسی کرد و تصمیم دقیق تری بگیریم. به این معنی که اگر بنا است که این باند فرکانسی در سازمان صدا و سیما بماند و یا به وزارت ارتباطات سپرده گردد، برنامه هر دو نهاد در رابطه با این فرکانس چیست.

پس از آن باید سود و زیان و هزینه و احتیاج کشور را دید و برای آن تصمیم گیری مناسبی کرد.

* اما وزیر ارتباطات با توجه به اختلالات اینترنت در ایام کرونا، موضوع باند فرکانسی را مطرح نموده و معتقد است که با در اختیار دریافت این فرکانس، می تواند مشکل فعلی سرعت اینترنت را حل نماید؟

این بحث چند سالی است که مطرح است، اما به دلیل اقبالی که مردم روی اینترنت و فضای مجازی دارند و اینکه استفاده از موبایل در ایام کرونا توسعه پیدا نموده است، فرصتی فراهم شده تا وزارت ارتباطات از موضع قوی تری این مطلب را مطرح کند.

* پس نمی توان گفت فرکانس 700 و 800 در این بحران می تواند برای حل مشکل اینترنت، کارساز باشد؟

این باند فرکانسی به هیچ وجه به این سرعت نمی تواند در مدار قرار گیرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3713

به "جنبه مالی فرکانس 700 و 800 برای وزارت ارتباطات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنبه مالی فرکانس 700 و 800 برای وزارت ارتباطات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید