خبرنگاران بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

به گزارش مجله نماشو، تهران-خبرنگاران- سازمان فضایی ناسا اعلام نمود که بالگرد نبوغ بر سطح سیاره سرخ قرار گرفته و از فضاپیمای مادر یعنی مریخ نورد استقامت جدا شده است.

خبرنگاران بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، مقامات آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادینا، کالیفرنیا روز یکشنبه اعلام کردند: بالگرد مریخی نبوغ با موفقیت بر سطح این سیاره نهاده شد و سفر 471 میلیون کیلومتری آن به همراه مریخ نورد استقامت با قرار دریافت بر سطح این سیاره سرخ خاتمه یافت.

قرار است این بالگرد یک هفته دیگر بر فراز مریخ پرواز کند.

نبوغ که تنها 1.8 کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می نماید و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب های سخت مریخ دارد. تا امروز نبوغ به مریخ نورد استقامت متصل بود و برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش از انرژی هسته ای استقامت استفاده می کرد. اکنون این بالگرد از یک باتری داخلی برای تامین انرژی یک گرمگن مهم استفاده می نماید.

باب بالارم مهندس ارشد پروژه نبوغ می گوید: این گرمکن می تواند دمای بخش های داخلی بالگرد را در حدود 45 درجه فارنهایت(هفت درجه سانتی گراد) نگه دارد. در حالی که دمای شب های مریخ می تواند به منفی 130 درجه فارنهایت (منفی 90 درجه سانتی گراد) برسد؛ این دستگاه به راحتی از اجزای اصلی بالگرد مانند باتری و بعضی از تجهیزات حساس الکترونیکی در برابر سرمای شدید محافظت می نماید.

مقامات ناسا اعلام کردند که انتظار می رود نبوغ اولین پرواز خود را روز 11 آوریل(22 فروردین) انجام دهد و داده های آن روز 12 آوریل به زمین می رسد. این بالگرد 85 میلیون دلاری اولین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و برای آنالیز فناوری های مورد احتیاج برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.

نبوغ دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می نماید. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر 31 روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه جزرو انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول راستا آن 90 متر خواهد بود.

کاوشگر استقامت روز پنجشنبه 30 ژوئیه 2020 (نهم مرداد 1399) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک نموده بود. استقامت عظیم ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا به امروز به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت 2 ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آینده انسان ها بر سطح این سیاره سرخ انجام دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3105

به "خبرنگاران بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید