خبرنگاران مصوبه شورای اقتصاد چراغ توسعه مترو را در کلانشهرها روشن کرد

به گزارش مجله نماشو، تهران- خبرنگاران- مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه گفت: به موجب تصمیم شورای اقتصاد درخصوص اصلاح مصوبه مربوط به ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور، شرکت های قطار شهری در تهران و 8 کلانشهر دیگر کشور، مجددا از یک منبع اقتصادی مهم و تأثیر گذار بهره مند خواهند شد.

خبرنگاران مصوبه شورای اقتصاد چراغ توسعه مترو را در کلانشهرها روشن کرد

به گزارش خبرنگاران از اعلام روز دوشنبه شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، علی امام در این باره گفت: پس از پیگیری ها و مذاکرات مستمری که سال گذشته با وزارت نفت، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور داشتیم، خوشبختانه با مساعدت و همراهی نهادهای مذکور، مصوبه کاهش خط مبنای محاسبات صرفه جویی سوخت به ازای هر سفر جدید با ناوگان جدید شبکه خطوط مترو به تصویب شورای اقتصاد رسید تا همچون سال 1398 بتوانیم از این منبع مالی ارزشمند و قانونی، در راستای توسعه مترو کلانشهرها استفاده کنیم.

وی اضافه نمود: این قانون از قبل هم وجود داشته است اما با شیوع بیماری کرونا و به تبع آن کاهش مسافران شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری که عدم تحقق خط مبنای مصوب شورای اقتصاد را به دنبال داشت، عملا شرکت های مترو کلانشهرها از مزایای ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر محروم شدند؛ طبق این ماده قانونی به ازای افزایش سفر با ناوگان جدید مترو بیش از خط مبنای مصوب، مبلغی معادل میزان صرفه جویی سوخت تا 10 سال به شرکت های مترویی تعلق می گیرد.

مدیرعامل شرکت مترو تهران ادامه داد: با کاهش 50 درصدی خط مبنای محاسبات صرفه جویی سوخت به دلیل شیوع بیماری کرونا و کاهش تعداد مسافران مترو، از ابتدای سال 1399 مبلغ معادل صرفه جویی سوخت به ازای سفرهای بیشتر از خط مبنای جدید، محاسبه و برای توسعه شبکه خطوط و تأمین ناوگان مترو کلانشهرها اختصاص خواهد یافت.

وی از تشریک مساعی و همراهی نهادهای ذیربط در شرایط سخت مالی که با مسائل ناشی از شیوع بیماری کرونا همراه شده است، قدردانی کرد و مصوبه اخیر را نشانه درک بالای مسئولان مربوطه و یاری به برطرف دغدغه های حمل و نقلی شهروندان در کلانشهرهای کشور دانست.

به گزارش خبرنگاران، هم اکنون ناوگان مترو تهران و حومه در هفت خط و حدود 140 ایستگاه فعال است و خطوط 6 و 7 مترو تهران در حال توسعه و احداث است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3067

به "خبرنگاران مصوبه شورای اقتصاد چراغ توسعه مترو را در کلانشهرها روشن کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مصوبه شورای اقتصاد چراغ توسعه مترو را در کلانشهرها روشن کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید