خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: برجام مؤثرترین توافق دیپلماتیک است

به گزارش مجله نماشو، لندن- خبرنگاران- الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش در دیدار با سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در وین، برجام را مؤثرترین توافق دیپلماتیک خواند و بر لزوم تلاش همه جانبه برای حفظ آن تأکید کرد.

خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: برجام مؤثرترین توافق دیپلماتیک است

از پروفایل ما بهروز ازند دیدن نمایید.

وزیر امور خارجه اتریش بر همین اساس از تمام طرف های باقی مانده در برجام خواست تا به تعهداتشان ذیل این توافق عمل کنند.

بر اساس بیانیه ای که وزارت امور خارجه اتریش بامداد سه شنبه در اختیار دفتر خبرنگاران در لندن قرار داد، شالنبرگ افزود: اتریش به عنوان محل برگزاری مذاکرات برجام و جایی که این توافق در سال 2015 به امضا رسید، همواره به این معاهده متعهد مانده و تلاش خواهد کرد تا با کمک شرکای اروپایی ، به بازسازی اعتماد در منطقه خاورمیانه کمک کند.

وزارت امور خارجه اتریش همچنین اعلام کرده که وین از توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی به دو مکان در ایران استقبال می کند. در این بیانیه از ایران نیز خواسته شده تا به همکاری های نزدیک با آژانس ادامه دهد.

ملاقات وزیر امور خارجه اتریش با معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار گشت که قرار است صبح روز سه شنبه در سطح معاونان و مدیران کل وزارتخانه های خارجه ایران و گروه 4 به علاوه یک در وین منعقد شود.

سیدعباس عراقچی بامداد دوشنبه وارد پایتخت اتریش شد و تا به امروز ملاقاتهای دوجانبه ای را با هیأت های دیگر داشته است. وی همچنین قرار است پس از شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام، با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقات کند.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، چهارشنبه گذشته در پایان سفر مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.

در این بیانیه آمده است؛ بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات معین شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان معین شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد.

طرف های اروپایی عضو برجام ضمن استقبال از تصمیم ایران، آن را گامی مثبت در راستای حفظ و تداوم این توافق ارزیابی کرده اند.

در این میان، اتریش به عنوان میزبان مذاکرات برجام معتقد است که مسؤولیت جداگانه ای را برای حفظ این توافق به دوش می کشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3555

به "خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: برجام مؤثرترین توافق دیپلماتیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: برجام مؤثرترین توافق دیپلماتیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید